Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmarła najstarsza mieszkanka gminy Krotoszyn. Stanisława Miśkiewicz miała 101 lat [ZDJĘCIA + FILM]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
Uroczystość setnych urodzin Stanisławy Miśkiewicz
Uroczystość setnych urodzin Stanisławy Miśkiewicz Łukasz Cichy
W sobotę, 5 listopada w godzinach wieczornych zmarła najstarsza mieszkanka gminy Krotoszyn Stanisława Miśkiewicz. Dwa tygodnie wcześniej skończyła 101 lat.

Spis treści

Stanisława Miśkiewicz z d. Poczta urodziła się 23 października 1921 r. jako córka Jana Poczty (1888-1975) i Agnieszki z d. Samulskiej (1893-1990). Była drugą z szóstki dzieci, wśród których byli: Józef (ur. 1920), Seweryna (ur. 1922), Pelagia (ur. 1924), Władysław (ur. 1925) i Weronika (ur. 1926). Pani Stanisława nie była jedyną z długowiecznej rodziny. Jej mama dożyła 97 lat, babcia – 93, siostra Weronika - 93, siostra Pelagia - 96, a siostra Seweryna skończy 9 grudnia br. – 100 lat.

Spokojne życie na wsi

Rodzina Pocztów mieszkała w Roszkach, gdzie mieszkali w pięknym, jedynym we wsi murowanym domu i prowadzili gospodarstwo. Brat matki był właścicielem kopalni w Kanadzie i przesyłał im pieniądze, za które można było wybudować dom. Jako jedyni we wsi posiadali telefon. Bratem mamy pani Stanisławy był Józef Samulski (1891-1974), który w wieku 19 lat wyjechał do Ameryki Północnej i z czasem stał się właścicielem kopalni i żołnierzem Błękitnej Armii w latach 1919-1920. Wtedy to odwiedził kraj. Później wrócił w odwiedziny w 1930 r. Drugim bratem był ks. Tomasz Samulski (1900-1944), wikariusz w Tulcach (1925-1929), Pępowie (1929-1932), a potem proboszcz w Mąkoszycach (1932-1937), gdzie zasłynął jako budowniczy tamtejszego kościoła. W okresie II wojny światowej był kapelanem Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Zginął, gdy samolot Mosquito, którym leciał zderzył się z innym, brytyjskim samolotem tej samej marki nad Lasham. Stanisława Miśkiewicz do szkoły uczęszczała w Roszkach, a na katechizm chodziła pieszo 8 kilometrów do Jankowa Zaleśnego, gdzie wówczas proboszczem był wspomniany wcześniej ks. Tomasz Samulski.

Okres okupacji niemieckiej

W okresie okupacji niemieckiej pani Stanisława trafiła jako gospodyni do nadleśnictwa, tam pracowała u Richarda Herteldera, który pochodził z Wittenbergu. Zanim wkroczyła Armia Czerwona pani Stanisława uciekła do lasu pod Dobrzycą, gdzie przebywał jej ojciec.

- Pamiętam z dzieciństwa, jak mama gotowała obiady dla nauczycieli oraz że wynajmowaliśmy pokoje dla gości. Pamiętam też, jak kiedyś gościliśmy szpiega pracującego na rzecz Polski. Przyjechał on do nadleśnictwa, ponieważ sprowadzili maszyną do wyciągania drzew - i on miał się tym zająć oficjalnie. Nie wiedzieliśmy wówczas, że jest szpiegiem. Jego zadaniem było - wydać oficera z Kępna, ale tego nie zrobił. Niemcy wsadzili go do wąskiego pomieszczenia i polewali mu głowę zimną wodą przez całą noc. Nie mógł tego wytrzymać, więc stwierdził, że go wyda i pokaże gdzie on mieszka. Oficerowie zawieźli go do Kępna pociągiem. Poszedł do ubikacji, otworzył okno i wyskoczył. Było to w pobliżu stacji kolejowej. Długi czas ukrywał się, a potem przyszedł do nas pewnego słonecznego, niedzielnego poranka. Szedł drogą od pola. Nazywał się Otworowski. Przyszedł nieumyty, brudny, miał pełno wszy i był wygłodzony. Mama kazała mu się umyć, rzeczy spaliła, dała mu nowe ubranie, zaprosiła do środka i go nakarmiła. Mieszkał jakiś czas z nami, pływał ze mną i Józiem po stawie w drewnianej wanience do prania. Wówczas opowiedział o całej historii. Trochę u nas mieszkał, a potem się wyprowadził i ożenił – wspominała nam jeszcze rok temu pani Stanisława

.

Wiek żywej historii

Po wojnie rodzina wróciła do domu, który był w opłakanym stanie. W odbudowie domu pomagał wuj Józef Samulski z Kanady. Później poznała Czesława Miśkiewicza (1911-1977), który był bratem Antoniego Miśkiewicza (1915-1993). Za Antoniego wyszła wcześniej jej siostra Seweryna (ur. 1922 r.). Bracia Miśkiewiczowie pracowali w zakładzie krawieckim na Rynku w Krotoszynie. Ślub odbył się w Jankowie Zaleśnym. Wspólnie zamieszkali w kamienicy na krotoszyńskim Rynku, gdzie Czesław Miśkiewicz miał duży zakład krawiecki. Pani Stanisława w wieku 55 lat została wdową, ale doczekała się trzech dzieci: Mariana, Hanny i Zdzisława, z których ostatni zmarł oraz trzech wnucząt: Moniki, Małgorzaty i Magdy oraz czworo prawnucząt: Macieja, Wiktorii, Roberta i Krzysztofa.

Setne urodziny

23 października 2021 r. pani Stanisława świętowała setne urodziny. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w Bazylice Mniejszej pw. św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie, a odprawił ją ks. Łukasz Ciesielski. Potem solenizantka odjechała zabytkowym wozem do zdunowskiego Impulsu, gdzie odbyła się dalsza część imprezy. Pani Stanisława doczekała także 101. urodzin. Niestety zmarła w sobotni wieczór, 5 listopada w Krotoszynie. Msza pogrzebowa zostanie odprawiona w środę, 9 listopada o godz. 12:30 w Bazylice Mniejszej pw. św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie, a godzinę później nastąpi odprowadzenie Zmarłej na miejsce wiecznego spoczynku na cmentarzu przy ul. Raszkowskiej w Krotoszynie.

Najstarsza w gminie

Pani Stanisława zmarła dokładnie mając 101 lat i 13 dni. Teraz najstarszym mieszkańcem gminy Krotoszyn jest Władysław Kaczyński z Krotoszyna (100 lat i 145 dni). Pani Stanisława była też piątą najstarszą mieszkanką powiatu krotoszyńskiego po Czesławie Konterewicz ze Smolic (103 lata i 280 dni), Franciszce Podgórskiej z Koźmina Wielkopolskiego (102 lata i 217 dni), Annie Wojtkowskiej z Sulmierzyc (102 lata i 189 dni) oraz Marii Krystek z Perzyc (102 lata i 110 dni).

100. urodziny Stanisławy Miśkiewicz z Krotoszyna! [ZDJĘCIA]

Stanisława MIśkiewicz obecnie oraz z mężem w latach 40. XX w.

Stanisława Miśkiewicz z Krotoszyna - 100 lat żywej historii! [ZDJĘCIA]

Łącznie jest to 7 osób. Najwięcej stulatków mieszka na terenie gminy Krotoszyn (3 osoby). Po 1 osobie mieszkają w gminach: Kobylin, Koźmin Wielkopolski, Sulmierzyce i Zduny. Nie ma stulatków na terenie gminy Rozdrażew.

Oto najstarsze osoby w powiecie krotoszyńskim. Jak wyglądają...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto