Nasza Loteria

Krotoszyn Dokumentalny - przegląd czterech filmów Pawła Władysława Płócienniczaka w krotoszyńskim kinie

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
Wideo
od 16 lat
W niedzielę, 12 listopada w kinie 3D „Przedwiośnie" Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury odbył się przegląd Krotoszyn Dokumentalny. W ramach przeglądu zaprezentowano cztery filmy autorstwa Pawła Władysława Płócienniczaka.

Przegląd filmów rozpoczął się od zapowiedzi dyrektor Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury Joanny Jarockiej.

- Jest to pierwszy taki przegląd filmów dokumentalnych o Krotoszynie. Mamy nadzieję, że nawiążemy współpracę z innymi autorami, ale będziemy się głównie podpierać i bazować na twórczości Pawła Władysława Płócienniczaka i myślę, że to on będzie twarzą i głównym autorem tych przeglądów - powiedziała nam Joanna Jarocka.

Później rozpoczął się przegląd czterech filmów, a każdy z nich poprzedzony był krótką historią i streszczeniem opowiedzianymi przez samego autora.

Cztery filmy dokumentalne o Krotoszynie

Można by się zastanawiać, czy filmy mają ze sobą związek, czy był to luźny przegląd. Przede wszystkim filmy prezentowały historię Krotoszyna. Film „Stąd mój ród” opowiadał o dziadku autora - Władysławie Rybakowskim i dla większości, o ile nie wszystkich, była to odległa historia. Film „Krotoszyn 1968 - Ulice” wzbudził większe emocje, bo bazował na wspomnieniach mieszkańców, mimo, że wydarzenia sprzed 55 lat to też już historia. „Królewski instrument” przybliżał historię organów piszczałkowych w krotoszyńskiej Bazylice Mniejszej. Rzecz znaną mieszkańcom od lat, jednak pokazaną zupełnie z innej strony. Z kolei „Cmentarz ewangelicki w Krotoszynie” pokazywał miejsce znane krotoszyniakom od lat. Miejsce, przy którym wielu przechodzi obojętnie, a autor zatrzymał się i skupił się na nim w sposób szczególny.

Suchy opis nie odzwierciedli tego, co można było przeżyć podczas przeglądu owych filmów. Podobne refleksje mieli goście oglądający dzieła.

- Dokumentalistą Paweł jest praktycznie od zawsze, ponieważ wtajemniczeni, którzy obserwują gdzieś twórczość naszego krotoszyńskiego poety zauważają, że ma on niezwykłą smykałkę do dokumentacji naszego miasta i tego, co w mieście się dzieje. Bardzo chętnie uczestniczę w dzisiejszym przeglądzie czterech dokumentów w wykonaniu Pawła Władysława Płócienniczaka. Mam nadzieję, że tak jak ja, również i inni zgromadzeni w kinie „Przedwiośnie" będą świadkami naprawdę ciekawych historii opowiedzianych w iście poetyckiej narracji, no i powiedziałbym nawet takiej radiowej, ponieważ Paweł posiada głos typowo radiowy jak mało kto - powiedział nam Marcin Szyndrowski, dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Krotoszynie oraz muzyk i lider zespołu Art Komitywa, który współtworzy P. W. Płócienniczak.

„Krotoszyn 1968 - Ulice”

„Krotoszyn 1968 - Ulice” to film, który powstał na podstawie fotografii wykonanych w 1968 r.

- To film, który powstał na bazie fotografii amatorskich wykonanych przez niezwykłego fotografa, niezwykłego krawca i niezwykłego działacza rzemieślniczego pana Mieczysława Jasika - powiedział nam Paweł Władysław Płócienniczak.

Muzykę do filmu skomponował dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Krotoszynie Marek Olejnik, a Paweł Władysław Płócienniczak opatrzył narracją wędrówkę po Krotoszynie w schyłkowym okresie gomułkowskim.

„Królewski instrument”

„Królewski instrument” to film dokumentalny, który przenosi nas Bazyliki Mniejszej pw. św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie.

- Drugi film to „Królewski instrument” w film, w którym doktor Tomasz Głuchowski zdradza tajemnice budowy i obsługi organów piszczałkowych - dodał P. W. Płócienniczak.

„Stąd mój ród”

W filmie tym poznajemy postać wachmistrza Władysława Rybakowskiego - Powstańca Wielkopolskiego.

- „Stąd mój ród” to film poświęcony Władysławowi Rybakowskiemu, powstańcoowi, działaczowi społecznemu, bohaterowi tamtych czasów. To tak przez pryzmat wczorajszego święta odzyskania niepodległości - dodał autor.

„Cmentarz ewangelicki w Krotoszynie”

Czwarty film, czyli „Cmentarz ewangelicki w Krotoszynie” powstał w 2009 r.

- To taka osobista refleksja na temat tego specyficznego miejsca na mapie Krotoszyna - zakończył autor.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto