Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krotoszyn Dokumentalny - przegląd czterech filmów Pawła Władysława Płócienniczaka w krotoszyńskim kinie

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
Wideo
od 16 lat
W niedzielę, 12 listopada w kinie 3D „Przedwiośnie" Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury odbył się przegląd Krotoszyn Dokumentalny. W ramach przeglądu zaprezentowano cztery filmy autorstwa Pawła Władysława Płócienniczaka.

Przegląd filmów rozpoczął się od zapowiedzi dyrektor Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury Joanny Jarockiej.

- Jest to pierwszy taki przegląd filmów dokumentalnych o Krotoszynie. Mamy nadzieję, że nawiążemy współpracę z innymi autorami, ale będziemy się głównie podpierać i bazować na twórczości Pawła Władysława Płócienniczaka i myślę, że to on będzie twarzą i głównym autorem tych przeglądów - powiedziała nam Joanna Jarocka.

Później rozpoczął się przegląd czterech filmów, a każdy z nich poprzedzony był krótką historią i streszczeniem opowiedzianymi przez samego autora.

Cztery filmy dokumentalne o Krotoszynie

Można by się zastanawiać, czy filmy mają ze sobą związek, czy był to luźny przegląd. Przede wszystkim filmy prezentowały historię Krotoszyna. Film „Stąd mój ród” opowiadał o dziadku autora - Władysławie Rybakowskim i dla większości, o ile nie wszystkich, była to odległa historia. Film „Krotoszyn 1968 - Ulice” wzbudził większe emocje, bo bazował na wspomnieniach mieszkańców, mimo, że wydarzenia sprzed 55 lat to też już historia. „Królewski instrument” przybliżał historię organów piszczałkowych w krotoszyńskiej Bazylice Mniejszej. Rzecz znaną mieszkańcom od lat, jednak pokazaną zupełnie z innej strony. Z kolei „Cmentarz ewangelicki w Krotoszynie” pokazywał miejsce znane krotoszyniakom od lat. Miejsce, przy którym wielu przechodzi obojętnie, a autor zatrzymał się i skupił się na nim w sposób szczególny.

Suchy opis nie odzwierciedli tego, co można było przeżyć podczas przeglądu owych filmów. Podobne refleksje mieli goście oglądający dzieła.

- Dokumentalistą Paweł jest praktycznie od zawsze, ponieważ wtajemniczeni, którzy obserwują gdzieś twórczość naszego krotoszyńskiego poety zauważają, że ma on niezwykłą smykałkę do dokumentacji naszego miasta i tego, co w mieście się dzieje. Bardzo chętnie uczestniczę w dzisiejszym przeglądzie czterech dokumentów w wykonaniu Pawła Władysława Płócienniczaka. Mam nadzieję, że tak jak ja, również i inni zgromadzeni w kinie „Przedwiośnie" będą świadkami naprawdę ciekawych historii opowiedzianych w iście poetyckiej narracji, no i powiedziałbym nawet takiej radiowej, ponieważ Paweł posiada głos typowo radiowy jak mało kto - powiedział nam Marcin Szyndrowski, dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Krotoszynie oraz muzyk i lider zespołu Art Komitywa, który współtworzy P. W. Płócienniczak.

„Krotoszyn 1968 - Ulice”

„Krotoszyn 1968 - Ulice” to film, który powstał na podstawie fotografii wykonanych w 1968 r.

- To film, który powstał na bazie fotografii amatorskich wykonanych przez niezwykłego fotografa, niezwykłego krawca i niezwykłego działacza rzemieślniczego pana Mieczysława Jasika - powiedział nam Paweł Władysław Płócienniczak.

Muzykę do filmu skomponował dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Krotoszynie Marek Olejnik, a Paweł Władysław Płócienniczak opatrzył narracją wędrówkę po Krotoszynie w schyłkowym okresie gomułkowskim.

„Królewski instrument”

„Królewski instrument” to film dokumentalny, który przenosi nas Bazyliki Mniejszej pw. św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie.

- Drugi film to „Królewski instrument” w film, w którym doktor Tomasz Głuchowski zdradza tajemnice budowy i obsługi organów piszczałkowych - dodał P. W. Płócienniczak.

„Stąd mój ród”

W filmie tym poznajemy postać wachmistrza Władysława Rybakowskiego - Powstańca Wielkopolskiego.

- „Stąd mój ród” to film poświęcony Władysławowi Rybakowskiemu, powstańcoowi, działaczowi społecznemu, bohaterowi tamtych czasów. To tak przez pryzmat wczorajszego święta odzyskania niepodległości - dodał autor.

„Cmentarz ewangelicki w Krotoszynie”

Czwarty film, czyli „Cmentarz ewangelicki w Krotoszynie” powstał w 2009 r.

- To taka osobista refleksja na temat tego specyficznego miejsca na mapie Krotoszyna - zakończył autor.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto