Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

NASI POWSTAŃCY: podporucznik Ignacy Szkudlarek z Grębowa [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
arch. Darii Wojciechowskiej
Przedstawiamy losy Ignacego Szkudlarka (1896-1986) z Grębowa, weterana I wojny światowej, Powstania Wielkopolskiego i prawdopodobnie wojny polsko-bolszewickiej, który był podporucznikiem Wojska Polskiego. Poznajcie jego niesamowite losy!

Zgłosiła się do nas Daria Wojciechowska, której prababci szwagier, Ignacy Szkudlarek, był Powstańcem Wielkopolskim. Dzięki dokumentom z jej archiwum i znalezionych przez nas wspomnieniom, przedstawiamy jego biogram.

Ignacy Szkudlarek urodził się 14 lipca 1896 r. w Grębowie k. Rozdrażewa, jako syn Franciszka Szkudlarka i Franciszki z d. Kasała lub Owczarz. Od 1902 r. do 1910 r. uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Grębowie, a później pracował jako robotnik rolny u miejscowych gospodarzy. -Od roku 1915 do 1916 pracowałem jako górnik w kopalni węgla w Niemczech, gdzie w tym okresie łączyły mnie prace tam z przebywającą ludnością polską. W roku 1916 pobrany zostałem do czynnej służby wojskowej w armii niemieckiej, walczyłem na froncie zachodniem, aż do ukończenia wojny, powracając do domu w grudniu 1918 roku – pisał w swoich wspomnieniach po latach Ignacy Szkudlarek (zachowaliśmy oryginalną pisownię).

W czasie powrotu w rodzinne strony wybuchło Powstanie Wielkopolskie. Ignacy Szkudlarek wstąpił w szeregi armii powstańczej. Znalazł się w kompanii rozdrażewskiej. Brał udział w oswobodzeniu Krotoszyna, a dokładnie dworca kolejowego, koszar Hallera, urzędu pocztowego i banku.

-Dalej pełniłem wartę na dworcu kolejowym w Krotoszynie oraz patrole, posterunki ruchome na drodze do Chachalni, Chwaliszewa, Sulmierzyc, Perzyc i Ostatniego Grosza, przebywając tam na odcinku do 18 lutego 1919 r. - wspomniał po latach Ignacy Szkudlarek.

Później zgłosił się do 16 Pułku Ułanów w Bydgoszczy, a po jego sformowaniu został wysłany do szkoły podoficerskiej, 1 listopada 1919 r. -W czasie szkolenia zostałem mianowany starszym ułanem, kapralem i plutonowym – pisał po latach. 1 kwietnia 1920 r. Ignacy Szkudlarek wrócił ze szkoły do szwadronu zapasowego 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich. Zapewne wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej, jednak po latach nie mógł o tym wspominać. 1 sierpnia 1921 r. został podoficerem zawodowym, a 1 czerwca 1925 r. - wachmistrzem. Uczestniczył również od 1 listopada 1926 r. do 31 sierpnia 1927 r. w Kursie Podoficerów Ujeżdżaczy Remont w Grudziądzu z wynikiem dobrym.

-Podczas pełnienia służby zawodowej uległem nieszczęśliwemu wypadkowi, przez upadek z konia na przeszkodę, gdzie zostałem zwolniony w stan spoczynku – wspominał ułan.
W stan spoczynku Ignacy Szkudlarek przeszedł 30 września 1932 r. W związku z uszkodzeniem kręgosłupa w części lędźwiowej, jego zdolność ruchowa pozostawała ograniczona. W latach 1933-1939 Ignacy Szkudlarek był masztalerzem w Łódzkim Klubie Jazdy Konnej.
Gdy wybuchła II wojna światowa, Ignacy Szkudlarek uciekł z Łodzi i do końca okupacji ukrywał się przed Niemcami, u szwagra Wawrzyńca Wojciechowskiego w Krotoszynie.

-Z powodu mego kalectwa, jako niezdolny do pracy zostałem przez okupanta całkowicie zwolniony z obowiązku podjęcia jakikolwiek pracy – pisał powstaniec.

Od 1 października 1948 r. do 31 marca 1954 r. Szkudlarek pracował w Technikum Przemysłu Ceramik w Krotoszynie w charakterze magazyniera, a od 1 kwietnia 1954 r. do 31 marca 1957 r. - jako dozorca internatu w Liceum Pedagogicznym w Krotoszynie. Później został zwolniony na rentę. 24 czerwca 1972 r. Ignacy Szkudlarek został mianowany na stopień podporucznika. Ignacy Szkudlarek był odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym, Medal Pamiątkowy za Wojnę 1918–1921, Medalem Dziesięciolecia Odzyskania Niepodległości, czy Odznaką Pamiątkową 16 Pułku Ułanów.
Ignacy Szkudlarek zmarł 21 listopada 1986 r. i spoczął na krotoszyńskim cmentarzu przy ul. Raszkowskiej. Jego żoną była Magdalena Szkudlarek (16 czerwca 1913 r. - 31 lipca 1995 r.).

+++

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto