Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kuśnierski projekt Koła Gospodyń Wiejskich w Kobiernie. Panie będą szyły produkty ze skór dzików

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
Projekt będzie odbywał się w latach 2024-2025
Projekt będzie odbywał się w latach 2024-2025 Łukasz Cichy
W środę, 27 marca w Wiejskim Domu Kultury w Kobiernie odbyło się podpisanie umowy pomiędzy przedstawicielami Województwa Wielkopolskiego, Gminy Krotoszyn, Koła Gospodyń Wiejskich w Kobiernie i firmą Las-Kalisz sp. z o. o. ws. projektu szycia w skórze dzika.

Podpisanie listu intencyjnego pomiędzy Województwem Wielkopolskim, Urzędem Miejskim w Krotoszynie, firmą Las-Kalisz sp. z o. o. w Tomnicach oraz Kołem Gospodyń Wiejskich w Kobiernie odbyło się w Wiejskim Domu Kultury w Kobiernie.

Kuśnierski pomysł rodem z Japonii

Wszystko zaczęło się w maju 2023 r., kiedy to w ramach misji gospodarczej do miasta Misato w prefekturze Shimane w Japonii delegaci mieli okazję zapoznać się z praktyką aktywizacji osób starszych poprzez szycie drobnych przedmiotów użytkowych ze skór dzików, dostarczanych przez lokalne przedsiębiorstwo Ohchi Yamakujira Co. Chęć do podobnej praktyki począwszy od nauki szycia, zadeklarowało Koło Gospodyń Wiejskich w Kobiernie.

Można ryż na inne sposoby jeść, jak w Japonii

Japończycy gościli także w Kobiernie, dokładnie w tym samym pomieszczeniu, w którym odbyła się konferencja.

- Japończycy byli pod wrażeniem. Dowiedzieli się tu, w Kobiernie, że można ryż na inne sposoby jeść, jak w Japonii. I to dla nich też było przeżycie - rozpoczął burmistrz Krotoszyna Franciszek Marszałek.

Wspomniana umowa ma objąć koszt warsztatów kaletniczych dla pań z KGW, który będzie w pełni pokryty ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu ujętych w Planie Operacyjnym Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2024-2025 w ramach Planu Działania KSOW na lata 2014-2020.

- Będziemy pokazywali możliwości takiej współpracy z wykorzystaniem surowców z firmy, która tutaj funkcjonuje. Firmy, która należy do lokalnej grupy, jednej z dwóch w Polsce, jeśli chodzi o dziczyznę - mówił wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.

Koszt wsparcia z UMWW wynosi 40 tys. zł. Wicemarszałek Krzysztof Grabowski ma nadzieję, że będą to bardzo ciekawe warsztaty i powstaną z tego ciekawe pomysły. Dodał również, że cieszy się z faktu zaangażowania pań z KGW w Kobiernie, a przykład z Japonii jest dobrym wzorcem współpracy, który można przenieść na teren gminy Krotoszyn.

- Mam nadzieję, że potrafimy się nauczyć tego i będziemy to wykonywać, jako rękodzieło w naszym kole. Może któreś koło się tego jeszcze od nas nauczy - powiedziała Helena Horyza, przewodnicząca KGW w Kobiernie.

Warto dodać, że to właśnie firma Las-Kalisz zajmuje się produkcją dziczyzny.

- To zwierzę już zostało uśmiercone. Jego mięso zostało wykorzystane, więc dobrze byłoby wykorzystać pozostałe rzeczy. Tak jak kiedyś za dawnych dziejów w wiekach XV-XVI było wykorzystywane. Każda skóra, każda kość, każde poroże było wykorzystywane, tutaj też chcielibyśmy, żeby te skóry były wykorzystywane i dać drugie życie temu zwierzęciu. I to pozostanie - mówił prezes firmy Las-Kalisz Tomasz Tarnawski.

Jedyne miasto partnerskie w Polsce

9 lipca 2016 r. Krotoszyn jako pierwsze i dotychczas jedyne miasto w Polsce zostało miastem partnerskim japońskiego odpowiednika. Miastem partnerskim została Okinoshima na wyspie Dōgojima, w prefekturze Shimane. Ponadto Krotoszyn jest siedzibą Polskiego Związku Sumo, a od minionego roku działa Krotoszyńskie Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Japońskiej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto