Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

100-lecie bractwa strzeleckiego w Roszkach [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
100-lecie świętowało w miniony weekend Strzeleckie Bractwo Kurkowe pod patronatem Maryi Królowej Polski w Roszkach.

Spis treści

Uroczystość odbyła się w sobotę, 17 grudnia i rozpoczęła się w kościele pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Później uroczystość przeniosła się do Wiejskiego Domu Kultury. Tam odbyły się dalsze uroczystości.

Uroczystości, przemówienia i odznaczenia

Historię organizacji odczytał prezes Hieronim Witek. Głos zabrali m.in. wicestarosta Paweł Radojewski, burmistrz Krotoszyna Franciszek Marszałek, przewodnicząca Rady Miejskiej w Krotoszynie Anna Sikora, radny Rady Powiatu Krotoszyńskiego i członek roszkowskiego bractwa Marian Włosik, radny Rady Powiatu Krotoszyńskiego Andrzej Skrzypczak, prezes Okręgu Centralnego ZKBS RP Jan Klauza, prezes Okręgu Ostrowskiego ZKBS RP Adam Warzybok, czy prezesi ościennych bractw oraz innych organizacji. Pięknym momentem było wręczenie Krzyża Komandorskiego z Mieczami Orderu Zasługi Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP Stanisławowi Liberskiemu, pierwszemu prezesowi bractw, który wiosną przyszłego roku skończy również 100 lat. Wnukowie pierwszego w historii prezesa Piotra Szczepanka ofiarowali zdjęcia i medal swojego przodka na ręce jego obecnego następcy.

100 lat temu powstało bractwo

Pierwszym prezesem został Jan Szczepanek z Jankowa Zaleśnego, który po czteroletniej tułaczce wrócił z Syberii do domu. Pozostali bracia kurkowi byli głównie Powstańcami Wielkopolskimi i wywodzili się z Orpiszewa, Świnkowa oraz
okolic Raszkowa. Pierwsze strzelania organizowali w prowizorycznej strzelnicy przy lesie. W 1932 r. bracia zakupili hektarową parcelę przy drodze z Roszek do Orpiszewa, na której wybudowali strzelnicę, posadzili żywopłot oraz usypali wały. Tę działalność przerwał 1939 r., kiedy wybuchła II wojna światowa. Niestety w czasie wojny zaginęły dokumenty oraz sztandar, a niektórzy bracia polegli. Po zakończeniu II wojny światowej bracia kurkowi zaczęli ponownie się organizować, jednak w 1947 r. zmarł ich prezes Piotr Szczepanek. W skład nowego zarządu weszli:
Ignacy Poczta, Marcin Frąckowiak, Stefan Szlachta Mieczysław Jankowski i Ignacy Zybała. Niestety funkcje te są nieznane... W 1947 r. zakupiono nowy sztandar, który został zakupiony ze składek mieszkańców i był poświęcony w kaplicy w Roszkach, gdzie przetrwał do dnia dzisiejszego. Jednak aktywnie rozwijające się w Polsce Ludowej bractwa kurkowe były szybko „gaszone” przez władze PRL-u. Bractwo zostało rozwiązane, a strzelnica miała być zrównana z ziemią. Te plany przechytrzyli bracia Zygmunt Łasiński i Franciszek Pauter, którzy utworzyli Ligę Obrony
Kraju, by ratować strzelnicę. Tak się stało i po upadku LOK-u po zmianie ustrojowej bractwo zostało reaktywowane w 1993 r. Odzyskali oni strzelnicę jako użytkowanie wieczyste.

Reaktywacja organizacji

W 1993 r. Stanisław Liberski, Stanisław Sikora, Stanisław Paszek i ks. Andrzej Matuszak utworzyli organizację. Z kolei pomocną dłoń podali bracia z Raszkowa z Jackiem Bartczakiem (obecnym burmistrzem Raszkowa). Pierwszym prezesem został Stanisław Liberski, a zastępcą – Stanisław Sikora, sekretarzem – Sylwester Kokot, a skarbnikiem Marian Trawiński. W 1994 r. bracia złożyli przysięgę na sztandar, a pierwszym królem został Henryk Paszek, I rycerzem Henryk Wiatrak, a II rycerzem – Marian Trawiński. W tym czasie zostali oni zapisani w sądzie kaliskim, a w KRS-ie znaleźli się w 2001 r. W 1994 r. wstąpili oni do Okręgu Ostrowskiego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP. Kolejnym prezesem był Marian Trawiński, a od 9 lat funkcję tę sprawuje Hieronim Witek.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto