Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tłumy na wernisażu „Kolory nadziei" ks. Michała Ostafińskiego [ZDJĘCIA + FILM]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
W środę, 10 maja w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej odbył się wernisaż prac ks. Michała Ostafińskiego pt. „Kolory nadziei".
od 16 lat

Wernisaż podzielony był na dwie części. Pierwsza część odbyła się na parterze, gdzie sala pękała w szwach, a ludzie siedzieli nawet na korytarzu. W sali zaprezentowany został przez bibliotekarkę Beatę Waleńską życiorys ks. Michała Ostafińskiego, a sam autor opowiedział o drodze malarskiej i kapłańskiej. Później głos zabrali: biskup kaliski ks. bp dr Damian Bryl, proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie oraz dziekan krotoszyński ks. prałat dr Aleksander Gendera, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego Przemysław Wójcik oraz naczelnik Wydziału Promocji i Współdziałania Mariola Koczorowska. Dalsza część odbyła się na II piętrze, gdzie można podziwiać prace kapłana.

„Kolory nadziei" - warto się wybrać

Wystawa „Kolory nadziei" prezentuje przede wszystkim naturę, która jest - nomen omen - kolorowa. Choć poza głównym nurtem można znaleźć inne motywy, jak heraldyka sakralna, architektura, czy portret. Wśród natłoku kolorów, a nawet barokowego przepychu, nie sposób ujrzeć jednego, akwarelowego monochromatycznego obrazu przedstawiającą portret duchownego. To ks. bp bł. Michał Kozal, biskup pomocniczy włocławski zamęczony w obozie koncentracyjnym w Dachau. Pochodził on z Nowego Folwarku, a należał do parafii farnej, w której posługę pełni autor wystawy. Gdyby ktoś miał wątpliwości na górze pojawiła się liczba 24544, czyli numer obozowy męczennika.

Ksiądz, który maluje

Wracając jednak do kolorów, to ks. Michał Ostafiński nawiązał do słów w wywiadzie radiowym, którego udzielił, że jest „księdzem, który czasem maluje, a nie malarzem, który pełni posługę kapłańską". Mimo wszystko talentu artystycznego nie można mu odmówić. Autor bawi się stylami i przeplata je w wysublimowany sposób. Przemieszane prace w kolejności oglądania też zapewne nie były przypadkowe. Z jednej strony widzimy znane lub bardziej tajemnicze panoramy architektury wykonany akwarelami. Obok stoją wizerunki świętych, niczym średniowieczne ikony sakralne. W innym miejscu można spotkać licznie nagromadzoną martwą naturę. Inne z kolei obrazy przypominają dzieła spod pędzla Wyspiańskiego, lecz niewykonane pastelami. Po prostu to trzeba zobaczyć! Wystawa jest czynna do końca czerwca br.

Od 7 lat pełni posługę w farze

Ks. Michał Ostafiński urodził się 5 kwietnia 1990 r. w Sycowie, gdzie skończył Szkołę Podstawową nr 2 im. Marii Konopnickiej oraz Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki. W 2010 r. ukończył I rok studiów na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu, a w 2016 r. - Wyższe Seminarium Duchowne w Kaliszu. Jego pierwszym miejscem posługi była parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie, gdzie został wikariuszem. W czasie jego posługi kościół uzyskał godność Bazyliki Mniejszej. Obecnie jest rezydentem tej parafii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto