HERODIADA 2019: Wysoko oceniono wykonawców z Wielkopolski [FOTO]

Wiesław Zdobylak
Udostępnij:
Już po raz 39 w Cieszkowie zorganizowano w dwóch turach Konkurs Kolęd i Pastorałek HERODIADA. Swój talent tym razem zaprezentowało aż 39 wykonawców z naszego regionu. Wśród nagrodzonych nie zabrakło wykonawców z naszego powiatu i powiatu rawickiego. Tercet Anielskie Siostry z Krotoszyna zajął II miejsce w kategorii małych zespołów.

HERODIADA 2019 rozpoczęła się w niedzielę 13 stycznia, w ramach corocznej zbiórki pn. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Konkurs Kolęd i Pastorałek, mający już swoją markę i rozpoznawalny w całym regionie, zorganizowano w sali koncertowej cieszkowskiego Gminnego Centrum Kultury.
Wykonawców oceniało jury w składzie: Piotr Kasprzycki, publicysta telewizyjny (przewodniczący), Jerzy Mularczyk, aktor, radna Rady Gminy w Cieszkowie Joanna Jasińska, Beata Ulbrych, plastyczka oraz prowadzący to wydarzenie muzyk Karol Kaj.

Odsłona pierwsza
Każdy wykonawca mógł się zaprezentować w dwóch utworach. Śpiewano kolędy i pastorałki, zarówno te szalenie popularne, jak i niszowe, znane tylko w niektórych regionach Polski. Aranżacje tradycyjnych piosenek i pieśni były bardzo różnorodne, a towarzyszyła im muzyka na żywo albo odtwarzana z komputera.
Nagrody przyznawano w czterech kategoriach: soliści, zespoły dziecięce, zespoły osób dorosłych, duety.
W kategorii solistów najlepsza była Katarzyna Płaczek z Zespołu Szkół w Jutrosinie, która oczarował publiczność brawurowym wykonaniem pieśni „Sianko na stół” i „Cicha noc” Drugie miejsce zajęła Aleksandra Krzyżoszczak z Ogniska Muzycznego „Pianoforte” z Krotoszyna, która zaśpiewała „Mario, czy Ty wiesz” oraz „Polskie Betlejem”. Jury postanowiło tez przyznać pięć wyróżnień, które otrzymali: Wiktoria Tatarek i Katarzyna Krzyżoszczak z „Pianoforte” z Krotoszyna, Tosia Relewicz ze Społecznej Szkoły Podstawowej w Krotoszynie, Hanna Jeż z Przedszkola Samorządowego w Miliczu oraz Michał Żyto z Ujazdu.
W kategorii duetów pierwsze miejsce zajęli Zuzanna i Bartłomiej Rogalowie z Gminnego Centrum Kultury w Cieszkowie, którzy zaśpiewali „Lulajże Jezuniu” i „Anioł pasterzom mówił”. Drugie miejsce przyznano tercetowi Anielskie Siostry z Ogniska Muzycznego „Pianoforte” z Krotoszyna, który wykonał „Mroźną ciszę” i „Pójdźcie wszyscy do stajenki”.
W Konkursie Kolęd i Pastorałek wystąpili jeszcze inni reprezentanci Wielkopolski, m.in. Marika Gierlik ze Szkoły Podstawowej w Dubinie, Roksana Miedzińska z Zespołu Szkół w Jutrosinie, Anna Binek i Wojciech Sobczak ze Społecznej Szkoły Podstawowej w Krotoszynie, Michalina Mądra z „Pianoforte” z Krotoszyna, Jakub Krawczyk z Zespołu Szkół w Jutrosinie oraz ekipa ze Szkoły Podstawowej w Dubinie w składzie: Mateusz Barteczka, Michał Hudomient, Damian Woźniak, Julia Tomczak, Alicja Nowacka, Julia Domaniecka i Filip Hudomient.

Odsłona druga
Otwarcia drugiej części Herodiady, która odbyła się w niedzielę 20 stycznia w Gminnym Centrum Kultury w Cieszkowie, dokonali: dyrektor GCK Halina Niedbała, przewodnicząca Rady Gminy Rozalia Kindrat i wójt Ignacy Miecznikowski.Tym razem w jury oceniającym jasełka i najpiękniejsze szopki zasiedli: publicysta Piotr Kasprzycki, aktor Piotr Mularczyk, plastyk Beata Ulbrych, muzyk Karol Kaj, radny Robert Pluciński, ks. proboszcz parafii WNMP w Cieszkowie Piotr Strykowski oraz ks. proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pakosławsku Piotr Balewicz.
Pierwsze miejsce przyznano Domowi Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Zdunach. Aż 23-osobowa ekipa aktorów zaprezentowało się w jasełkach pt. „Bóg się rodzi w naszym sercu”. Drugie miejsce zdobyły przedszkolaki z Przedszkola Publicznego w Sulmierzycach. Przygotowało ono dla publiczności „Spotkanie wigilijne”, w którym wystąpiło 25 maluchów. Trzecie miejsce zajęło 8 dorosłych, podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Miliczu ze spektaklem pt. „Cud w Betlejem”. Nagrodami dla najlepszych zespołów były: mikrofalówka, drukarka i radiomagnetofon.
Podczas tej części Herodiady wyłoniono także zwycięzców konkursu na najładniejszą szopkę bożonarodzeniową. Pierwsze miejsce przyznano świetlicy wiejskiej w Trzebicku. Drugą lokatę otrzymał Dariusz Raczkowski z DPS-u w Zdunach. Z kolei III miejsce zajął DPS w Miliczu. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali wyróżnienia: sołectwo Góry, Gminne Centrum Kultury w Cieszkowie, Maciej Ryba z Guzowic oraz Zofia Skrzypczak z SP Kobierno. Jury kierowało się przede wszystkim takimi kryteriami, jak autentyczność, zachowanie treści sakralnych oraz artyzmem wykonania. Zwracano także uwagę na fakt, czy poszczególne elementy, figurki wykonane były własnoręcznie przez twórców z drewna lub gipsy czy też zostały zakupione. Wykonawcy szopek otrzymali m.in.: mikrofon, radio, plecak, klawiaturę komputerową czy głośnik.

+++

Wideo

Dodaj ogłoszenie