Procesja św. Wawrzyńca, patrona miasta, przeszła ulicami Koźmina Wlkp. [ZDJĘCIA + FILMY]

Wiesław Zdobylak
W sobotę 11 sierpnia ulicami Koźmina Wielkopolskiego przeszła procesja św. Wawrzyńca, patrona miasta. Uroczysty orszak ruszył o godz. 18:30 spod kościoła pw. św. Stanisława, a następnie przez Osiedle Tysiąclecia i ul. Zamkową dotarł do koźmińskiej fary. Stamtąd, ulicą Farną, procesja przeszła na Rynek, gdzie została odprawiona uroczysta msza św. polowa w intencji Ojczyzny i mieszkańców miasta.

W procesji wzięło udział ok. 350 wiernych. Wśród nich mogliśmy dostrzec przedstawicieli władz miasta i gminy Koźmin Wielkopolski, z burmistrzem Maciejem Bratborskim i przewodniczącym Rady Miejskiej Justy-nem Zaradniakiem na czele, radnych, strażaków ochotników, członków Bractwa Kurkowego, grupy parafialne, poczty sztandarowe szkół podstawowych i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, a wreszcie orkiestrę dętą oraz tłumy zwykłych mieszkańców miasta i okolic. Na czas przemarszu procesji ulice miasta zostały zablokowane przez policję, która wyznaczyła objazdy.

Pierwsi wierni pojawili się pod kościołem pw. św. Stanisława już przed godz. 18:00. Figurkę św. Wawrzyńca, patrona miasta i gminy, dowiozła nyska z OSP Staniew. Strażacy z tej miejscowości oraz z OSP Koź-min Wlkp. utworzyli na trasie procesji asystę dla figurki świętego. W trakcie procesji odmówiono Różaniec, zakończony litanią do św. Wawrzyńca (ta została odmówiona po dotarciu wiernych do kościoła farnego). Procesja przeszła ulicami Bernardyńską, Poznańską, Jana Pawła II (Osiedle Tysiąclecia), Borecką, Stężewskiego i Zamkową na plac NS NMP, a stamtąd ul. Farną na Rynek.
Uroczystości związane z procesją św. Wawrzyńca zakończyła msza św. polowa odprawiona na wielkiej scenie usytuowanej w centrum miasta. Koncelebrowało ją kilku księży, w tym proboszcz parafii parafii pw. św. Wawrzyńca ks. Zygmunt Lewandowski, wikary z tejże parafii ks. Łukasz Chudziński, proboszcz parafii w Mokronosie ks. Stanisław Koza i kilku kanoników, m.in. z Ostrowa Wielkopolskiego.

Msza rozpoczęła się o godz. 19:30. Po powitaniu gości i wiernych modlono się o pomyślność Ojczyzny w 100-lecie odzyskania niepodległości i o pomyślność dla mieszkańców Koźmina Wielkopolskiego i całej gminy.
– Tegoroczną uroczystość, naszą tradycyjną procesję św. Wawrzyńca, organizujemy w roku jubileuszowym, stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Nasi przodkowie, mieszkańcy tej ziemi, mieli w tym dziele wielki i znany wkład. Modlimy się dzisiaj do św. Wawrzyńca o pomyślność dla naszej Ojczyzny oraz naszego miasta, parafii i gminy – mówił podczas uroczystej mszy św. ks. kanonik Zygmunt Lewandowski.

+++

Wideo

Dodaj ogłoszenie