Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa „Zdzisław Beksiński - od fotografii do fotomontażu komputerowego" otwarta! [ZDJĘCIA + FILM]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
Od 5 maja do 2 lipca w Muzeum Regionalnym można oglądać wystawę pt. „Zdzisław Beksiński – od fotografii do fotomontażu komputerowego”. Ekspozycja została zorganizowana we współpracy z Agencją Zegart.
od 16 lat

Spis treści

Na wystawie można zobaczyć 62 fotografie autorstwa Zdzisława Beksińskiego pochodzące ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku. 50 z nich to czarno-białe zdjęcia z lat 50. i 60. XX w., czyli początków twórczości artysty. Pozostałe 12 to komputerowe fotomontaże z ostatnich lat Zdzisława Beksińskiego.

Wernisaż prac

Wernisaż prac odbył się w piątek, 5 maja. Zebranych powitał dyrektor Muzeum Regionalnego im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie Piotr Mikołajczyk, a o artyście opowiedział Jerzy Zegarliński, właściciel "Agencji Zegart". Jako, że Zdzisław Beksiński tworzył przy muzyce, podczas oglądania prac zebranym towarzyszyła muzyka przygotowana specjalnie przez Dariusza Budkiewicza, basistę z zespołów m.in. Armia i De Press. Wstęp na wystawę kosztuje: 3 zł - bilet ulgowy i 5 zł - bilet normalny.

Burzliwe losy Zdzisława Beksińskiego

Zdzisław Beksiński urodził się 24 lutego 1929 r. w Sanoku, z którym jego rodzina była związana od kilku pokoleń. W 1952 r. został inżynierem architektem i magistrem nauk technicznych. Przez długi czas pracował jako główny konstruktor w Sanockiej Fabryce Autobusów „Autosan”, którą jeszcze w XIX w. założył jego pradziad Mateusz. Opracował tam stylistykę takich prototypowych autobusów i mikrobusów jak: SFW-1 Sanok, SFA-2, SFA-3, SFA-4 Alfa i SFA-21.

Fotografia, malarstwo, fotomontaże komputerowe

Zdzisław Beksiński zaczął karierę od czarno-białych zdjęć, z czym jest w sumie najmniej kojarzony, lecz to właśnie one znalazły się w większości na krotoszyńskiej wystawie. Następną formą wyrazu artystycznego była młoda rzeźba, często czysto abstrakcyjna wykonana w metaloplastyce. W połowie lat 60. XX w. Beksiński rozpoczął karierę z malarstwem, z czego najbardziej jest znany. Nigdy nie dawał swoim obrazom tytułów, pozwalając, żeby to odbiorca nazywał je według własnej interpretacji. Stosował malarstwo fantastyczne, wizjonerskie, figuratywne, a także awangardowe. W XXI w. Beksiński rozpoczął nową dziedzinę sztuki, czyli kompozycje tworzone na komputerze. Zdzisław Beksiński został zamordowany 21 lutego 2005 r. w Warszawie, w której mieszkał od 1977 r. Spoczął w rodzinnym grobie w Sanoku. W 2001 r. cały swój dorobek artystyczny zapisał w testamencie Muzeum Historycznemu w Sanoku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto