Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podatnik sam deklaruje w zeznaniu PIT źródła dochodów, odliczeń i ulg

Marcin Szyndrowski
Małgorzata Genca NM
„Dopadła cię” kontrola skarbowa? Urząd Skarbowy ma do tego pełne prawo

Generalną zasadą opodatkowania dochodów osobistych jest zasada samoopodatkowania. – Podatnik sam deklaruje w składanym zeznaniu wysokość i źródła uzyskanych w danym roku dochodów oraz wskazuje z jakich ulg i odliczeń skorzystał – mówi Zbigniew Gałęski, zastępca naczelnika Urzędu Skarbowego w Krotoszynie.
Do szczególnych odliczeń należy ulga rehabilitacyjna. W tym przypadku mamy do czynienia z sytuacją, w której osoba niepełnosprawna, bądź osoba posiadająca na utrzymaniu osobę niepełnosprawną, w zależności od stopnia tej niepełnosprawności, może skorzystać z przewidzianych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych ulg. – Odliczenia te mogą dotyczyć zarówno wydatków nielimitowanych jakimi są np: koszty poniesione na przystosowanie samochodu do potrzeb wynikających z niepełnosprawności jak i limitowanych – ustawodawca wskazał ich maksymalną kwotę – dodaje Zbigniew Gałęski.

W każdym jednak przypadku podatnik ma prawo odliczyć wydatki tylko te, które już poniósł. Przykładem odliczenia limitowanego jest używanie przez osobę niepełnosprawną (zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa) własnego samochodu osobowego w związku z dojazdem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne, a przewidziany limit wynosi 2.280 zł. Podkreślić należy jednak, że mimo iż ustawodawca wskazał górną granicę odliczenia, nie oznacza to, że podatnik niezależnie od tego czy dojeżdżał na zabiegi czy też nie i jakie ponosił wydatki, zawsze może odliczyć pełną kwotę w formie tzw. „ryczałtu”. Jest to maksymalna kwota jaką z tego tytułu może w roku podatkowym odliczyć osoba niepełnosprawna.

Wszystko trzeba mieć udokumentowane
Wydatki odliczane przez podatników powinny być udokumentowane. – Szczególne regulacje w tym zakresie dotyczą ulgi rehabilitacyjnej, bowiem nie we wszystkich przypadkach istnieje konieczność posiadania dokumentu stwierdzającego wysokość poniesionego wydatku. Podatnik jest jednak zobowiązany przedstawić dowody niezbędne do ustalenia prawa do odliczenia – jeżeli korzysta z samochodu w związku z przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne powinien dysponować m.in. dokumentem potwierdzającym zlecenie i odbycie niezbędnych zabiegów – mówi Zbigniew Gałęski.

Mieszkańcy odliczyli już blisko 4,3 miliona
Najważniejszym zadanie Urzędu Skarbowego jest oczywiście wspieranie podatników w wypełnianiu ich obowiązków podatkowych. W ubiegłym roku, w powiecie krotoszyńskim, z samej ulgi rehabilitacyjnej skorzystało blisko 2,2 tysiąca mieszkańców na kwotę blisko 4,3 mln zł.

Urząd może kontrolować 5 lat wstecz
Na weryfikację danych wskazanych przez podatników urząd ma 5 lat. Pierwszym etapem jest weryfikacja poprawności składanych zeznań. Jeśli wykazuje ona nieprawidłowości podatnik ma możliwość złożenia korekty deklaracji. – Natomiast w przypadku braku zgody podatnika na złożenie korekty, bądź np. w sytuacji gdy podatnik nie przedstawi dokumentów potwierdzających prawo do zastosowania odliczenia, lub w ogóle nie stawia się na wezwania urzędu, rozpoczyna się postępowanie podatkowe – mówi zastępca naczelnika.

Jak wygląda postępowanie podatkowe?
W ramach tej procedury urząd, działając na podstawie uprawnień wynikających z przepisów prawa oraz niejako w zastępstwie i na korzyść podatnika, który to winien okazać dokumenty potwierdzające prawo do odliczeń, może uzyskać dokumentację np. potwierdzającą odbycie i zlecenie podatnikowi niezbędnych zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych. – Na podstawie zgromadzonych dowodów urząd ocenia stan faktyczny i wydaje decyzję określającą wysokość zobowiązania na dany rok podatkowy – mówi Zbigniew Gałęski.

W toku całego postępowania podatnik może aktywnie uczestniczyć w gromadzeniu materiału dowodowego. Ma prawo osobiście, działając za pośrednictwem pełnomocnika lub korespondencyjnie składać wnioski dowodowe, nadsyłać np. dokumentację potwierdzającą prawo odliczenia konkretnych wydatków, ma prawo przed wydaniem decyzji wypowiedzieć się co do zgromadzonego materiału. Może też odwołać się w ciągu 14 dni do organu wyższej instancji. – Oddzielnym uprawnieniem jest możliwość złożenia skargi, która dotyczy sposobu działania urzędu (nie merytorycznych zarzutów co do prawidłowości wydanej decyzji). Skarga taka jest rozpatrywana przez organ nadzoru, którym w przypadku naczelnika Urzędu Skarbowego w Krotoszynie jest Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu – kończy Zbigniew Gałęski z Urzędu Skarbowego w Krotoszynie.

źródło: TVN24/x-news.pl.

center>

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto