Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kulinarne podróże po Wielkopolsce: gmina Koźmin. Znajdź przepisy z naszego regionu na wielkiej mapie Wielkopolski

Marcin Szyndrowski
arch. UMiG Koźmin
Właśnie wyszła książka kulinarna pt. Kulinarne podróże po Wielkopolsce, a w niej wiele specjałów z terenu gminy Koźmin Wielkopolski.

Koźmin Wielkopolski to miasto położone nad rzeką Orlą, w powiecie krotoszyńskim, około 15 km na północ od Krotoszyna. Powierzchnia miasta i gminy Koźmin Wielkopolski wynosi 152,7 km kw. Obszar gminy zamieszkuje
13 tysięcy 406 mieszkańców.

KULINARNE PODRÓŻE PO WIELKOPOLSCE
GZIKA KOŹMIŃSKA

Koźmin Wielkopolski wyróżniają spośród innych wielkopolskich miast bogata historia i fantastyczny klimat, które są istotnym tłem dla licznych inicjatyw i działań podejmowanych przez mieszkańców.
Historia Koźmina Wielkopolskiego sięga 1232 r., kiedy to książę wielkopolski Władysław Odonic nadał zakonowi templariuszy wieś Cosmino. Templariusze pozostali właścicielami Koźmina do 1312 r., wówczas miasto znalazło się w rękach królewskich. W kolejnych wiekach Koźmin był miastem prywatnym, należącym do możnych rodów magnackich. W okresie późnego średniowiecza, jako jedno z niewielu miast prywatnych, posiadał mury obronne.

KULINARNE PODRÓŻE PO WIELKOPOLSCE
GZIKA KOŹMIŃSKA

W II połowie XIV w. rozpoczęto budowę zamku gotyckiego, który, po licznych przebudowach, do dzisiaj jest wpisany w panoramę miasta. W XV i XVI w. miasto osiągnęło status jednego z najbogatszych w Wielkopolsce. Wtedy też wspaniale się rozwinęło, a w dokumentach z tego okresu nazywano je Magna Civitas Cosminensis.
W XV w. dla napływających do Koźmina sukienników założono poza murami miejskimi nowe miasto, które otrzymało nazwę Nowy Koźmin. W 1775 r. ówczesna właścicielka Koźmina, Elżbieta z Branickich Sapieżyna, założyła na południowym przedmieściu miasta trzeci organizm miejski, zwany Koźminem Niemieckim. W 1813 r. trzy odrębne miasta połączyły się w jedno. W 1887 r. Koźmin został siedzibą powiatu koźmińskiego, liczącego 453 km kw. powierzchni i około 28 tysięcy mieszkańców. Powiat zlikwidowano w 1932 roku. Pod zaborami mieszkańcy miasta z wielkim poświęceniem walczyli o wolność Polski. Uczestniczyli w zrywach niepodległościowych – Wiośnie Ludów i Powstaniu Wielkopolskim. W latach 1906-1907 koźmińskie dzieci zorganizowały strajk szkolny przeciw nauczaniu religii w języku niemieckim.

Prawdziwym skarbem Koźmina Wielkopolskiego jest architektura. Piękno kościołów farnego, św. Stanisława Biskupa i św. Trójcy, zamku, okolicznych pałaców i miejskich kamieniczek świadczy o wielowiekowej, bogatej historii tego miejsca. Również natura nadaje Koźminowi niepowtarzalny charakter. Miasto jest zatopione w zieleni licznych parków i skwerów. Zieloną wizytówką miasta jest park im. Powstańców Wielkopolskich, zaprojektowany w stylu francusko-angielskim, z ponad 100-letnią aleją grabową oraz fontanną.

KULINARNE PODRÓŻE PO WIELKOPOLSCE
GZIKA KOŹMIŃSKA

Współczesny Koźmin Wielkopolski to miasto nowoczesne, ceniące swoją historię i tradycję. To tutaj mieszkańcy, świadomi swoich korzeni, żyją z pokolenia na pokolenie, realizując swoje ambicje i życiowe wyzwania. Miasto dynamicznie się rozwija, jednak jest to rozwój zrównoważony. Celem nadrzędnym tego rozwoju jest podnoszenie komfortu i jakości życia mieszkańców i zaspokajanie ich potrzeb w różnych dziedzinach życia. Od wielu lat rozwija się baza kulturalna, oświatowa i sportowa. Wybudowano nowoczesne przedszkole, kompleks sportowy. Latem ubiegłego roku oddano do użytku mieszkańców ośrodek kultury i nowoczesną bibliotekę multimedialną.

źródło: gloswielkopolski.pl/x-news.pl.

center>

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto