Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Plonów i Raciborskie Jadło. Dożynki wiejskie w Raciborowie za nami!

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
Wideo
od 16 lat
Święto Plonów i Raciborskie Jadło. Dożynki wiejskie odbył się w niedzielę, 6 sierpnia. Niestety imprezę plenerową przerwał deszcz i obchody odbyły się po raz pierwszy w nowo wybudowanym grzybku. Muzykę przygrywał zespól Blu Sex. Raciborowskie Jadło to impreza, która polega na tym, że każdy przynosi jedzenie serwowane lokalnie w Raciborowie.

Raciborowskie Jadło i dożynki wiejskie w Raciborowie

- Zawsze mieliśmy Raciborowskie Jadło pod namiotem, a dzisiaj mamy właśnie pod nowym grzybkiem, tylko nie dopisała nam pogoda. Siły nie było, bo aura nam przeszkodziła w tym Jadle Raciborskim - powiedział nam sołtys Raciborowa Tadeusz Gręda.

- Jest to podziękowanie dla Boga, dla ludzi, którzy pracowali. Oczywiście jest to święto już od dawna, dlatego też niekiedy dzisiaj ludzie podchodzą do tego inaczej. A po co to? Dziękować jest to jest. To są piękne tradycje historyczne. Można powiedzieć i tak ważne, że życie ludzkie z czegoś się składa i dlatego też gdyby nic się nie działo, no to po co to żyć na świecie? Dlatego też bardzo pięknie, że te dożynki są, czyli podziękowanie za zebrane plony - powiedział nam radny Rady Miejskiej w Krotoszynie i sołtys Benic Jan Zych.

Pierwsze dożynki w nowym grzybku

W ramach prac powstał obiekt wypoczynkowo-rekreacyjny (grzybek) o powierzchni ok. 66 mkw oraz zaplecze i toalety. Powstało tez przyłącze wody, energetyczne i bezodpływowy zbiornik na ścieki. Teren wokół został utwardzony z kostki brukowej. Dzięki temu wieś w końcu uzyskała obiekt, gdzie będą mogli spotykać się mieszkańcy. Obiekt kosztował prawie 400 tys. zł, z czego kwota 119 tys. 653 zł pochodzi z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w ramach wsparcia na wdrożenie operacji strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność. Gmina Krotoszyn złożyła wniosek dotacyjny za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania "Okno Południowej Wielkopolski", której prezesem jest również Franciszek Marszałek. Podpisanie umowy nt. dofinansowania odbyło się 8 listopada 2021 r.

Święto Plonów o długiej tradycji

Warto wspomnieć, że dożynki mają charakter dziękczynny i odbywają się z okazji ukończenia prac żniwnych i polowych. Jest to jeszcze święto przedchrześcijańskie. Dożynki organizowane są przez wsie, gminy, powiaty, parafie i sołectwa, a także grupy wsi. Ceremoniałem Święta Plonów jest zwykle wybranie Starościny i Starosty Dożynek. Dożynki to typowo polska uroczystość, jednak odpowiednikami ich w Niemczech i w Szwajcarii jest święto Erntedankfest

Świętem Plonów, a nawet Wieńcami, są tradycyjnym świętem ludowym, które praktycznie w niezmienionej formie przetrwało na terenach wiejskich i jest hucznie obchodzone przez mieszkańców. Uroczystość połączona jest z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Obecnie imprezy dożynkowe mają charakter religijny, świecki oraz ludowy. Uroczystość powiązana jest zwykle z zabawą z okazji zakończenia zbiorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto