Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ta książka została osadzona fabularnie w okupowanym Krotoszynie [ZDJĘCIA + FILM]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
W poniedziałek, 5 czerwca w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie a Danutą Chlupovą, która wydała książkę "Podróż w niechciane" osadzoną w okupowanym Krotoszynie.

Spis treści

od 16 lat

Opowieść osadzona w okupowanym Krotoszynie

"Podróż w niechciane" to historia fikcyjnych postaci, czyli Bogusi Brzezińskiej i Floriana Urbańskiego, którzy borykają się z osobistymi problemami. Jest jednak osadzona w Krotoszynie w przededniu II wojny światowej. Powieść rozpoczyna się od podróży krotoszyńskim pociągiem śmierci, którym mieszkańcy Krotoszyna próbowali ewakuować się 2 września 1939 r., jednak został on zbombardowany na dworcu kolejowym w Kole. Ich drogi z czasem się krzyżują, a młodzi przeżywają dramatyczne chwile tułaczki.

Powieść o tułaczkach i wysiedleniach

- "Podróż w niechciane" jest powieścią o wojennych tułaczkach i wysiedleniach, szukaniu nowego domu itp. Właściwie akcja powieści toczy się w kilku miastach polskich. Jednym z najważniejszych jest Krotoszyn, ponieważ stąd pochodzi pochodzą dwie główne bohaterki. Ich losy śledzimy przez cały czas wojny. Drugi tom zostanie wydany we wrześniu bieżącego roku. Postacie są fikcyjne, niemniej właściwie ich losy wplotłam w prawdziwe wydarzenia, m.in. w historie tzw. Krotoszyńskiego Pociągu Śmierci, który został zbombardowany w Kole, no i właśnie pisząc tę książkę dwukrotnie przyjeżdżałam do Krotoszyna, konsultowałam się z dyrektorem muzeum, pożyczałam literaturę w bibliotece, czyli starałam się jak najlepiej zapoznać z wydarzeniami - powiedziała nam Danuta Chlupová, autorka książki.

Tragiczne wspomnienia z września '39 nadal żywe w pamięci mi...

„Nasze miasta Krotoszyn i Koło połączyła tragedia”, czyli hi...

Promocja trzech książek o historii Krotoszyna [ZDJĘCIA + FILM]

Wcześniej nie wiedziałam, że istnieje takie miasto

Autorka podkreśliła, że wcześniej nie znała Krotoszyna, ale tragiczne losy pociągu zainspirowały ją.

- Wcześniej w ogóle nie znałam Krotoszyna, no powiem szczerze, nie wiedziałam w ogóle, że istnieje takie miasto, ale kiedy szukałam jakichś takich motywów, ciekawych do mojej powieści, która właśnie miała być o tych wojennych tułaczka, o takich różnych dramatycznych podróżach, właśnie w niechciane, to w internecie natrafiłam na historię krotoszyńskiego pociągu śmierci i później zaczęłam już pogłębiać swoją wiedzę. Zaczęłam się interesować tym tematem - dodała Danuta Chlupová.

Wiemy już, że będzie kontynuacja opowiadająca o końcu II wojny światowej z lat 1944-1945.

- Drugi tom będzie już we wrześniu, ale jeszcze nie zdradzę w tej chwili tytułu, ponieważ jeszcze nie znam tego ostatecznego - zakończyła Danuta Chlupová.

Polska pisarka mieszkająca w Czechach

Danuta Chlupová (ur. 1968) to polska pisarka i dziennikarka mieszkająca od pokoleń w Czechach (Zaolzie). Ukończyła Wyższą Szkołę Górniczą w Ostrawie i zamieszkała w Hawierzowie. W 2005 r. powróciła do Suchej Górnej. Pierwsze utwory literackie ukazywały się w młodzieżowym piśmie "Płomyk" jeszcze w latach 80. XX w. Publikowała w "Gazetce Pioniera", "Zwrocie" i "Kalendarzu Śląskim". W 2007 r. rozpoczęła pracę w gazecie "Głos Ludu". Ma na koncie takie prace, jak "Blizna" (2007), "Trzecia terapia" (2019), "Organista z martwej wsi" (2020) oraz "Podróż w niechciane" (2023). Za pierwszą powieść uzyskała główną nagrodę Literacki Debiut Roku (2017).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto