Dziękujemy Wam Strażacy! Dziś Wasze święto! [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
Dodaj komentarz:
Udostępnij:

W Krotoszynie znajduje się Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej, na czele której stoi mł. bryg. Tomasz Polak. Poza nią w powiecie krotoszyńskim znajdują się 62 jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych, z czego 11 z nich działa w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. W gminie Kobylin są: OSP Kobylin (KSRG), OSP Zalesie Wielkie (KSRG), OSP Długołęka, OSP Kuklinów, OSP Łagiewniki, OSP Rzemiechów, OSP Smolice, OSP Wyganów i OSP Zalesie Małe. W gminie Koźmin Wielkopolski są: OSP Koźmin Wlkp. (KSRG), OSP Czarny Sad (KSRG), OSP Borzęcice, OSP Borzęciczki, OSP Gałązki, OSP Gościejew, OSP Kaniew, OSP Lipowiec, OSP Mokronos, OSP Orla, OSP Staniew, OSP Obra Stara, OSP Wałków oraz OSP Wrotków. W gminie Krotoszyn są: OSP Krotoszyn (KSRG), OSP Roszki (KSRG), OSP Biadki (KSRG), OSP Baszyny, OSP Benice, OSP Biadki Witar, OSP Bożacin, OSP Brzoza, OSP Cerabud, OSP Chwaliszew, OSP Dzierżanów, OSP Gorzupia,OSP Jasne Pole, OSP Kobierno, OSP Krotoszyn II, OSP Lutogniew, OSP Orpiszew, OSP Różopole, OSP Swinków, OSP Tomnice, OSP Ustków oraz OSP Wielowieś, w Rozdrażewie są: OSP Rozdrażew (KSRG), w gminie Zduny znajdują się OSP Zduny (KSRG), OSP Baszków (KSRG), OSP Bestwin, OSP Chachalnia, OSP Konarzew, OSP Perzyce i OSP Ruda, natomiast w Sulmierzycach - OSP Sulmierzyce (KSRG, w strukturze ZOSP podlega pod Zarząd Miejsko-Gminny w Krotoszynie). Jednostki ochotnicze zrzeszone są Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. W powiecie znajduje się pięć Zarządów Miejsko-Gminnych, gdzie każdy jest wielkości gminy, poza Krotoszynem, które zrzesza także Sulmierzyce. ZMG ZOSP RP podlegają Zarządowi Powiatowemu, którego prezesem jest dh Jacek Wybierała.

Od ponad 40 lat przy Komendzie Powiatowej PSP działa Honorowy Klub Krwiodawców, którego obecnie prezesem jest mł. ogn. Bartosz Górka. Członkowie klubu oddali już ponad 378 litrów krwi (z czego 9 litrów w tamtym roku) oraz 69,5 litrów osocza (z czego 2,4 litra w tamtym roku).

Na terenie KP PSP w Krotoszynie działają również dwa związki zawodowe: Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Pracowników Pożarnictwa, na którego czele stoi asp. sztab. Dariusz Rybka oraz Związek Zawodowy Strażaków - Florian, na czele ze st. asp. Grzegorzem Golińskim.

Od 16 lat na terenie gminy Zduny działa również Klub Honorowego Strażaka, którzy zrzesza zasłużonych strażaków. Na jego czele stoi dh Mirosław Karwik.

Nasuwa się pytanie, jak działają strażacy w powiecie krotoszyńskim, i czy ich rola jest tak ważna? Wystarczy garść statystyk, by odnieść się do tej zagadki. W minionym roku strażący wyjeżdżali do akcji śednio co 8,5 godziny. Na ogólną liczbę zdarzeń 171 interwencji stanowiły pożary, 844 to miejscowe zagrożenia i 17 to alarmy fałszywe. Strażacy statystycznie średnio od momentu zaalaromowania, docierali na miejsce w ciągu 6 minut i 44 sekund. Najwięcej interwencji miało miejsce w stolicy powiatu. W gminie Krotoszyn odnotowano aż 533 zdarzeń. W gminie Koźmin Wielkopolski interweniowano 147 razy, w gminie Kobylin - 139 razy, w gminie Zduny - 130 razy, w Sulmierzycach - 39 razy, a w gminie Rozdrażew - 24 razy. Łącznie w akcjach w minionym roku udział wzięło 6735 strażaków z Państwowej Straży Pożarnej i druhów Ochotniczych Straży Pożarnych oraz 1699 wozów strażackich PSP i OSP.

Dziękujemy Wam Strażacy, za opiekę i poczucie bezpieczeństwa. Z okazji Waszego Święta rozpoczynamy akcję pn. "Nasi Strażacy", gdzie przedstawimy najaktywniejszych i najbardziej zasłużonych strażaków w powiecie krotoszyńskim. Będziemy cyklicznie przedstawiać jeden biogram co tydzień.

Omikron dotarł do Europy

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie