Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia zamknięta w fotografiach nagrobnych [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
kpt Emil Kortz (1838 - 2 października 1919) - powstaniec styczniowy i Franciszka z d. Zuzke Kortz. Spoczywają na cmentarzu w Borku Wielkopolskim.
kpt Emil Kortz (1838 - 2 października 1919) - powstaniec styczniowy i Franciszka z d. Zuzke Kortz. Spoczywają na cmentarzu w Borku Wielkopolskim. Łukasz Cichy
Fotografie nagrobne stosowane są od XIX w. W Polsce pojawiły się po raz pierwszy w 1860 r. na jednym z warszawskich nagrobków. Zdjęcia stosowane są często, by przypominały nam o danej osobie.

Tradycja upamiętniania przodków na różnych rzeczach znana była jako fotoceramika lub fotoporcelana. Sztuka narodziła się już z początkiem technologii fotograficznej, czyli już w XIX w. Początkowo zdjęcia osób zmarłych wykonywano na porcelanowych talerzach, wazach lub zegarkach, a z czasem pomysł przeniósł się na nagrobki.

Szczególnie ciekawe nagrobne zdjęcia znajdziemy sprzed lat, osób, których mało kto pamięta i dzięki tym fotografiom mamy możliwość poznania tych osób na nowo. Przedstawiamy kilka starszych i nowszych fotografii. Przy każdym zdjęciu zaznaczamy jak nazywała się ta osoba oraz gdzie spoczywa.

Wizerunek zmarłego

Tradycja prezentowania wizerunku zmarłego jest dzisiaj powszechna, jednak jej początki wypracowała polska szlachta. Sztuka znana była, jako portret trumienny i jej tradycja pochodzi z końca XVI w., jednak przyjęła się na dobre w XVII i XVIII w. Zarezerwowana jednak była dla wysoko urodzonych.

Fotografia funeralna a mortualna

Wraz z rozpowszechnieniem się fotografii wykształciły się dwa zwyczaje. Jedną z nich jest fotografia funeralna, czyli reportaż fotograficzny z ostatniego pożegnania. Choć była powszechna w okresie Polski Ludowej, to w ostatnich latach stała się bardziej popularna. Reportaż fotograficzny z pogrzebu stał się też jedyną możliwością pożegnania bliskiego w okresie pandemii.

Inną sztuką jest fotografia mortualna, czyli post mortem (łac. po śmierci). Już na długo przed wynalezieniem fotografii ludzie starali się zachować na różne sposoby wizerunek osób, które odeszły, np. poprzez malarstwo. Fotografia mortualna upowszechniła się w latach 40. XIX w. W okresie różnych konfliktów zbrojnych często wykonywano portrety trumienne poległym.

Fotografie nagrobne

Z czasem wykształtowało się pokazywanie wizerunku zmarłego na nagrobkach, przedstawiając zdjęcia portretowe. Niegdyś wykonywano je techniką kolodionową, a później zaczęto przenosić pigment na porcelanę lub kryształ. Wiele zakładów pogrzebowych ma w swojej ofercie wykonywanie takich zdjęć.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto