Koźmin Wielkopolski: Palenie śmieci w piecach zabija. Ważne stanowisko włodarza!!!

OPRAC.:
Paweł Krawulski
Paweł Krawulski
Archiwum Naszego Miasta
Udostępnij:
Za oknem aura zimowa. Niskie temperatury powodują, iż czas grzewczy jest w pełni. By jednak to był czas bezpieczny dla mieszkańców, burmistrz Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski Maciej Bratborski, zwraca się do obywateli swojej gminy z apelem.

W piśmie czytamy m.in iż w związku z trwającym sezonem grzewczym Burmistrz Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski przypomina, że spalanie odpadów to najgorsza, najdroższa i najbardziej szkodliwa dla zdrowia i środowiska forma „zagospodarowania” odpadów.

Spalanie odpadów jest główną przyczyną emisji silnie trujących gazów i pyłów, które negatywnie wpływają nie tylko na środowisko, ale przede wszystkim na zdrowie człowieka. Podczas spalania śmieci są emitowane do atmosfery szkodliwe substancje:

• pyły, które odkładając się w glebie, powodują szkodliwe dla zdrowia człowieka zanieczyszczenie metalami ciężkimi,
• tlenek węgla – trujący dla ludzi i zwierząt,
• tlenek azotu – powodujący podrażnienia, a nawet uszkodzenia płuc.

Dym zawiera natomiast dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór, a także rakotwórcze związki zwane dioksynami i furanami. Ich toksyczny wpływ na zdrowie może objawić się dopiero po kilkudziesięciu latach. Niestety, najczęściej w postaci chorób nowotworowych. Dlatego tak ważne jest by opalać swoje dom opałem, a nie za pomocą śmieci. Palenie też szkodzi mieszkających w pobliżu sąsiadów. Szczególnie narażone na zły wpływ ulatniających się dymu są dzieci i osoby starsze.

Zresztą same spalanie w piecu, przyczynia się do niszczenia przewodów kominowych, poprzez odkładanie się tzw. mokrej sadzy w kominach, co może być przyczyną pożaru budynku. Włodarz przypomina fakt, że przepisy prawa określają czego nie wolno spalać w piecach domowych. Na liście zabronionych rzeczy znajdują się: plastikowe butelki, zużyte opony, opakowania z tworzyw sztucznych, elementy drewniane pokryte lakierem, sztuczne skóry, opakowania po rozpuszczalnikach i środkach ochrony roślin, opakowania po farbach i lakierach, plastikowe torby z polietylenu, papier bielony związkami chloru z nadrukiem farb kolorowych, odzież.

W trosce o zdrowie wszystkich mieszkańców apeluję, aby w piecach domowych spalać tylko i wyłącznie odpowiedni dla pieca materiał opałowy i nie palić odpadów na ogniskach. Przyczynimy się tym do poprawy zdrowia i jakości życia nas wszystkich i naszych dzieci.

Warto przypomnieć, iż palenie śmieci jest niebezpieczne. Grozi w razie wykrycia nałożeniem wysokiej kary do 5 tysięcy złotych. Dlatego należy unikać wszelkich domowych sposobów pozbywania się śmieci. Wydajność energetyczna nieposegregowanych śmieci jest niska i może stać się przyczyną bardzo poważnych i „kosztownych” kłopotów.

Jednocześnie dziękuję Mieszkańcom, którzy reagują na niewłaściwe zagospodarowanie odpadów oraz dbając o jakość powietrza postępują z odpadami prawidłowo i nie spalają ich w domowych piecach-

zaznacza włodarz. Zaznacza, że to grono z roku na rok się poszerza, co jest dla niego powodem do radości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie