Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wypadków mniej, zabitych więcej, rannych tyle samo

Łukasz Cichy
Arch. KPP Krotoszyn
W piątek, 22 lipca przy przejeździe kolejowym odbyła się kolejna akcja „Bezpieczny Przejazd”. Pracownicy PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. informowali kierowców o zagrożeniach i wypadkach kolejowych. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w Ostrowie Wielkopolskim (obejmujące też nasze tereny) na swoim obszarze zanotowały w minionym roku 7 wypadków na przejazdach kolejowych. W poprzednich było ich więcej: 12 (2010 r.), 15 (2011 r.), 2 (2012 r.), 11 (2013 r.) oraz 12 (2014 r.). Z kolei od 5 lat wzrosła liczba zabitych w wyniku tych wypadków. W minionym roku zanotowano 3 ofiary. W poprzednich latach było ich: 0 (2010 r.), 6 (2011 r.), 0 (2012 r.), 2 (2013 r.) oraz 1 (2014 r.). Liczba rannych w wyniku tych wypadków wynosiła w minionym roku 3. W 2010 r. rannych było 2, tak samo rok później. W 2012 r. aż 3, w 2013 r. - 1, a w 2014 – 3.

-Maleje liczba wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych. Jednak wciąż aż 98% kolizji to skutek ignorowania znaków drogowych, czerwonych świateł i omijania rogatek. Kierowcy nie respektują ustalonych zasad. Dlatego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczynają kolejną, XII edycję kampanii na rzecz poprawy bezpieczeństwa na przejazdach. To jedna z 200 inicjatyw w Programie Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Kolejowego PLK – wyjaśnił nam Jarosław Chmielarz, koordynator akcji „Bezpieczny przejazd” na naszym terenie.
– PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wciąż podnoszą poziom zabezpieczeń – to m. in. 1500 zmodernizowanych przejazdów i zastępowanie skrzyżowań drogi i toru bezkolizyjnymi wiaduktami, współpraca z zarządcami dróg, by dojazdy do przejazdów były dobrze oznakowane. Jednak monitoring, który już działa na ponad 1000 przejazdach kolejowo-drogowych potwierdza, że bezpieczeństwo zależy od właściwego zachowania kierowców – respektowania zasad bezpieczeństwa – mówi Andrzej Pawłowski, wiceprezes zarządu, dyrektor ds. eksploatacji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
W skali ogólnokrajowej liczba wypadków na przejazdach kolejowych zmniejszyła się prawie o 1/3, z 236 (2005 r.) do 155 (2015 r.). Jest to też o 12 proc. mniej wypadków niż w 2014 r. Z kolei w tym roku (do marca) na przejazdach kolejowych w naszym kraju doszło do 40 wypadków i kolizji, w wyników których śmierć poniosło 18 osób. Statystyka w stosunku do analogicznego okresu w roku poprzednim jest taka sama.
-Przyczyną tych zdarzeń jest zignorowanie przepisów o ruchu drogowym i próba pokonania przejazdu przed zbliżającym się pociągiem mimo znaków „STOP” i sygnalizacji ostrzegawczej, omijanie zamkniętych półrogatek, a nawet przejeżdżanie pod zamykającymi się szlabanami. Wypadki na przejazdach i z osobami wkraczającymi na tory w miejscach niedozwolonych, odpowiadają za blisko 80% wypadków na kolei i prawie 100% ofiar – dodał Jarosław Chmielarz.
Akcja ulotkowa to tylko jeden z elementów prewencji. Organizowane są także symulacje wypadków, happeningi, prelekcje, patrole Straży Ochrony Kolei oraz akcja informacyjna w mediach i w postaci rozdawania ulotek. -Wszystko po to, by na przejazdach i terenach kolejowych było bezpieczniej. Kampania jest jedną z największych w Europie. W 2015 roku w Brukseli PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zostały wyróżnione za zwiększanie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych w ramach Europejskiej Karty Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (EKBRD). Jest to największa platforma obywatelska w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego, prowadzona przez Komisję Europejską – zakończył Jarosław Chmielarz.

ŚDM 2016:

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto