Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

117 wypadków od początku roku! Uważaj na przejazdach kolejowych [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
Tylko w tym roku doszło do 117 wypadków na przejazdach kolejowych w Polsce, w których zginęło 29 osób, a 11 zostało ciężko rannych. Dlatego by temu zapobiec Polskie Linie Kolejowe, wraz ze Służbą Ochrony Kolei oraz funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Krotoszynie zorganizowali po raz kolejny akcję pt. "Bezpieczny Przejazd - Szlaban na Ryzyko".

Od początku roku w 117 wypadkach i kolizjach na przejazdach kolejowych (26 więcej niż rok temu) zginęło 29 osób (o 5 więcej), a 11 zostało ciężko rannych (o 1 mniej). Przez takie zdarzenia ruch pociągów był opóźniony tylko w lipcu br. o 96 godzin! jedna z takich kolizji unieruchomiła skład na prawie 30 godzin! Ponadto w lipcu 2021 r. doszło do 23 wypadków z udziałem pieszych w miejscach niedozwolonych, w wyniku czego zginęło 18 osób, a 2 zostały ciężko ranne. Dlatego by temu zapobiec Polskie Linie Kolejowe, wraz ze Służbą Ochrony Kolei oraz funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Krotoszynie zorganizowały w kolejny dzień projektu pn. „Bezpieczny piątek” - akcji prowadzonej w ramach kampanii społecznej Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!”.

- W każdy wakacyjny piątek Ambasadorki i Ambasadorzy Bezpieczeństwa – koordynatorzy kampanijni na wybranych przejazdach w całej Polsce pojawiają się by uświadamiać kierowców jak bezpiecznie pokonywać przejazdy kolejowo-drogowe. Co roku na przejazdach w Polsce dochodzi do około 200 wypadków i kolizji. Za 99% z nich odpowiadają nieostrożni, brawurowi, „nie mający czasu” kierowcy. Dlatego poświęcamy nasz czas aby zminimalizować liczbę zdarzeń w tych miejscach. We współpracy z SOK i Policją przeprowadzone są akcje edukacyjno-prewencyjne z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych. Osoby nie stosujące się do przepisów ruchu drogowego mogą spodziewać się upomnień lub mandatów. Każdego roku na polskich torach dochodzi do wielu niebezpiecznych zdarzeń. Liczby nie zawsze pozwalają zobrazować dramat osób, które są za nimi schowane, jednak bez nich nie da się pokazać powagi całego zjawiska. Problem wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych i tzw. „dzikich przejściach” to dziesiątki zabitych, setki rannych i milionowe koszty. Zapoznaj się ze statystykami, pamiętając że każda liczba to przede wszystkim nieszczęście wielu osób. W lipcu 2021 roku doszło do 23 wypadków i kolizji z udziałem pojazdów i pieszych na przejazdach/przejściach kolejowo-drogowych kat. A-E w wyniku których zginęły 4 osoby oraz także 4 osoby zostały ciężko ranne, oraz do 23 wypadków z udziałem pieszych w miejscach niedozwolonych, w których zginęło 18 osób a 2 osoby zostały ciężko ranne - poinformował nas Jarosław Chmielarz, koordynator akcji "Bezpieczny Przejazd.

Warto pamiętać, że w Polsce jest ok. 14 tys. przejazdów kolejowo-drogowych, które należą do najbardziej newralgicznych miejsc i są narażone na powstawanie wypadków.

- Każdego roku na przejazdach dochodzi do ok. 200 wypadków i kolizji, w wyniku których ginie kilkadziesiąt osób. Każde tego typu zdarzenie, obok podstawowego wymiaru jakim jest tragedia poszkodowanych i ich rodzin, przynosi szereg negatywnych konsekwencji. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. prowadzą wiele inicjatyw mających na celu poprawę bezpieczeństwa, a jednym z ostatnio realizowanych projektów, w ramach kampanii społecznej Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!”, jest znakowanie przejazdów kolejowo-drogowych naklejkami z indywidualnymi numerami identyfikacyjnymi (INI) - zakończył Jarosław Chmielarz.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto