Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Koźminie niedawno spadły z nieba Anioły, czyli aktywny teatr młodych

Marcin Szyndrowski
Grzegorz Pierzchała
Oprócz Teatru Seniora w Koźminie działa tam również, z powodzeniem i sukcesami, Grupa Teatralna 10.50 działająca przy dawnym koźmińskim gimnazjum, a dziś już Szkole Podstawowej.

To ta gru-pa m.in. w 2016 roku zajęła I miejsce i zdobyła Nagrodę Wojciecha Bogusławskiego na XI Przeglądzie Młodego Teatru Wielkopolski „Dzień Dobry Sztuko 2016”. Wtedy grupa zaprezentowała widzom i jury spektakl „Słodko-kwaśny smak zazdrości”. Przedstawienie to wykorzystywałofragmenty dramatu Juliusza Słowackiego „Balladyna”, by zadać pytania o problemy młodych, często borykających się z lansowanymi powszechnie antywar-tościami. Spektakl był też próbą konfrontacji wrażliwości romantycznej ze współczesną.
Od tego czasu wiele się działo. Grupa zmieniała swój kształt i skład oosbowy. W tym roku z powodzeniem powróciła z najnowszym spektaklem pt. „Tam, gdzie spadają Anioły” na podstawie prozy Doroty Terakowskiej. To właśnie ta krakowska powieściopisarka okazała się najbliższa koźmiń-skiej młodzieży. Dlaczego?
Autorka porusza uniwersalne problemy codziennego życia, wskazuje na najważniejsze wartości, o których często zapominamy zajęci pogonią za sukcesem. W książkach Te-rakowskiej to dzieci mają naturalną zdolność dostrzegania tego, co dorosłym często niestety umyka.
Bohaterowie Terakowskiej nie są ani zupełnie dobrzy, ani całkiem źli, pisarka za każdym razem podkreśla złożoną naturę człowieka, co najdobitniej ukazuje powieść „Tam gdzie spadają anioły”. Czasem tylko zagłuszamy w sobie dobro, zbyt wiele uwagi poświęcając zdobywaniu pieniędzy, uznania, prestiżu. Dzieci są wolne od takich ambicji, dla nich liczą się miłość, bliskość, we wszystkim potrafią dostrzec piękno, są pozbawione uprzedzeń.
Terakowska chętnie wprowadza wątki fantastyczne, pokazując, że życie jest o wiele bogatsze od tego, co dostrzegamy. W życiu każdego zdarzają się cuda, ale nie każdy potrafi je dostrzec, przypisując je racjonalnym przyczynom.
To wszystko można było dostrzec w spektaklu przygotowanym przez młodzież, która zadbała o najdrobniejsze szczegóły przedstawienia począwszy od dialogów, a skończywszy na scenografii, która zapadła w pamięć.
W rolach głównych wystąpili uczniowie i absolwenci koź-mińskiego gimnazjum: Ewa-Ania Balcerek, Łukasz Stybur-ski, Maja Zmyślona, Michał We-ichbroth,Magdalena Zmyślona, Patrycja Grześkowiak, Pola Pa-wlak i Emilia Paterek. Wszyscy zebrali zasłużone owacje i gratulacje. Miejmy nadzieję, że młodzi aktorzy ruszą z przedstawieniem dalej poza własne miasto bo warto je zobaczyć z pewnością.
Warto dodać, że opiekunami teatru 10.50 są: Robert Idkowiak, Marcin Ziętkiewicz i Jarosław Zmyślony, którzy wprowadzają do gminy Koźmin naprawdę elementy prawdziwej sztuki przez duże „S”, a to nie byle co i zasługuje na uznanie wszystkich. Nie ma bowiem nic piękniejszego niż edukacja młodego pokolenia przez prawdziwą sztukę.

źródło: telemagazyn.pl/x-news.pl.

center>

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto