Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

VI Wehikuł Czasu 2023 w Krotoszynie: „Turniej Rycerski”

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
Wideo
od 16 lat
W niedzielę, 3 września odbył się Wehikuł Czasu, tym razem pod nazwą „Turniej Rycerski”.

Impreza wróciła po kilkuletniej przerwie, a tym razem nawiązywała do daty prawdopodobnej śmierci założyciela miasta – Wierzbięty herbu Łodzia, która miała miejsce około 600 lat temu – przed rokiem 1423.

Impreza powróciła po czteroletniej przerwie

Impreza odbyła się pomiędzy Muzeum Regionalnym im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie, który był razem z Pocztem Wierzbięty z Krotoszyna, organizatorem imprezy a kościołem pw. św. Ap. Piotra i Pawła. Od godzin porannych można było zwiedzać wystawę stałą i czasową w budynku muzeum, a także stoiska dawnych rzemiosł i stoisk dla najmłodszych przygotowanych przez Agencję Artystyczną „Pokazy Historyczne". Wydarzenie ubarwił występ zespołu muzyki dawnej „Ażdaja". Punktem kulminacyjnym był turniej rycerski, podczas którego zmierzyło się sześciu śmiałków.

Wehikuł Czasu po raz szósty. Tym razem cofnęliśmy się do średniowiecza

W 2015 r. Wehikuł Czasu przeniósł nas do roku 1415, czyli do lokacji Krotoszyna. W 2016 r. mieliśmy okazję oglądać bitwę pod Benicami, gdzie żołnierze WSGO "Warta" starli się z żołnierzami komunistycznymi. W 2017 r. zaprezentowano „życie w dawnym mieście”, gdzie mieszkańcy mogli zwiedzić stoiska rzemieślnicze i cofnąć się w czasie o kilkaset lat. W 2018 r. zaprezentowano walki z okresu Powstania Wielkopolskiego, a w 1939 r. - walki z okresu kampanii wrześniowej. Wówczas impreza odbyła się dla odmiany łące przy krotoszyńskim dworcu, a teraz powróciła na dawne miejsce pomiędzy kościołem a muzeum.

Stoiska i walki rycerskie

- Dzisiaj mieliśmy pod muzeum Wehikuł Czasu. To jest impreza rekonstrukcyjna, którą organizuje nasze muzeum. Nawiązuje ona do różnych wydarzeń historycznych. Mieliśmy drugowojenne rekonstrukcje, rekonstrukcje związane z Powstaniem Wielkopolskim, z podziemiem niepodległościowym powojennym. Natomiast w tym roku przenosimy się do średniowiecza, ponieważ właśnie w roku 2023 mija 600 lat od prawdopodobnej śmierci rycerza Wierzbięty, czyli człowieka, który założył miasto Krotoszyn. Dziś odbyły się różne wydarzenia. W związku z tym między kościołem a muzeum mieliśmy stragany, które pozwalały uczestnikom spróbować swoich sił w dawnym rzemiośle. Oprócz tego mieliśmy prelekcje na temat Krotoszyna w czasach Wierzbięty herbu Łodzia, no i zwieńczeniem wszystkiego był turniej rycerski, podczas którego potykali się panowie rycerze z różnych stron Polski. Frekwencja jest bardzo duża, bardzo nas to cieszy. Myślę, że jest podobna do tej, którą zawsze mamy przy Wehikule Czasu i ona jest dla nas bardzo zadowalająca - powiedział nam dyrektor Muzeum Regionalnego im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie Piotr Mikołajczyk.

Rekonstrukcja to najlepsza forma nauki historii

- Myślę, że to jest najlepsza po prostu forma nauki historii, gdzie ludzie obserwują, mogą na własne oczy zobaczyć, jak to wyglądało, jak to się działo, jak wyglądały walki, jak rycerze byli ubrani. Także brawo dla dyrektora muzeum, że takie spektakle w Krotoszynie się odbywają. Jest to też pomoc dla nauczycieli - powiedział nam burmistrz Krotoszyna Franciszek Marszałek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto