Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Krotoszynie

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest świętem państwowym od 2011 r.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest świętem państwowym od 2011 r. Bartłomiej Ziajka | Urząd Miejski w Krotoszynie
W piątek, 1 marca obchodzono uroczyście Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia kwiatów pod pod Pomnikiem upamiętniającym żołnierzy z oddziału ppor. Zygmunta Borostowskiego „Bory” w Benicach przez mieszkańców wsi. O godz. 11:30 delegacje złożyły kwiaty pod tablicą Żołnierzy Wyklętych na Skwerze w Parku Dworcowym, a o godz. 12:00 część delegacji udała się do Benic pod wspomniany już pomnik, a część na krotoszyński cmentarz, gdzie złożyli wiązanki na grobie poległych w bitwie pod Benicami.

Tego samego dnia w Muzeum Regionalnym im. Hieronima Ławniczaka odbyła się XI Wieczornica Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Podczas spotkania emerytowany pracownik muzeum Daniel Szczepaniak przybliżył temat „Współpracowników oddziałów podziemia niepodległościowego na przykładzie formacji partyzanckich „Bora” i „Cienia” w latach 1945–1947”. Z kolei dyrektor muzeum Piotr Mikołajczyk opowiedział o „Poszukiwaniach miejsca pochówku żołnierzy poległych pod Benicami 26 maja 1946 r.”, które miały miejsce w ubiegłym roku na cmentarzu poewangelickim w Krotoszynie. Oprawę artystyczną zapewnili uczniowie Szkoły Podstawowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Orpiszewie pod kierunkiem Ilony Olejnik i Elżbiety Rogowskiej. Po spotkaniu uczestnicy przemaszerowali pod dawny areszt śledczy przy ul. Sienkiewicza, by tam złożyć wiązanki kwiatów.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzony jest od 2011 r. Ta ta jest symboliczna, bowiem 1 marca 1951 r. w więzieniu mokotowskim wykonano karę śmierci na IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce, którzy byli ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami drugiej konspiracji.

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto