MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zobacz jak wyglądał Krotoszyn w okresie Polski Ludowej! [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
arch. Muzeum Regionalnego im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie
Zobacz jak wyglądał Krotoszyn w okresie Polski Ludowej!

Krotoszyn w okresie Polski Ludowej

W 1939 r. Krotoszyn zamieszkiwało 15 tys. 225 osób, z czego 14 tys. 182 osoby to mieszkańcy, a 1 tys. 043 - to wojsko. Ok. 150 osób zginęło w wyniku bombardowania pociągu ewakuacyjnego na dworcu kolejowym w Kole, 140 osób zginęło w wyniku bezpośrednich działań wojennych, 121 osób - zostało zamordowanych w więzieniach i obozach koncentracyjnych, 81 osób zginęło w wyniku przymusowej pracy oraz morderstw, a 84 osoby zginęły z innych przyczyn.

Niemcy rozpoczęli wycofywanie 18 stycznia 1945 r., a 23 stycznia jednostki AK opanowały Krotoszyn i obroniły go przed nacierającą szpicą wojsk niemieckich. Dopiero później do Krotoszyna weszli sowieci. W Krotoszynie powstała Komenda Garnizonu Krotoszyn i urząd Bezpieczeństwa oraz Komenda Milicji Obywatelskiej i Służby Ochrony Kolei. W tym okresie w okolicach Krotoszyna działały oddziały partyzantki antykomunistycznej, jednak oddział partyzancki WSGO "Warta" ppor. Zygmunta Borostowskiego został zlikwidowany w maju 1946 r.

Już 1 lutego 1945 r. uruchomiono produkcję Przemysłu Drzewnego, a Fabryka Maszyn i Odlewni Żelaza oraz Browar Krotoszyn zostały znacjonalizowane. W 1946 r. w Krotoszynie mieszkało 14 tys. 145 osób, jednak ok. 2 tys. ludzi wyemigrowało na tzw. "Ziemie Odzyskane" do Milicza, Gorzowa Wielkopolskiego i Pyrzyc. W mieście było ok. 200 warsztatów rzemieślniczych, z czego 44 krawców, 38 szewców, 20 piekarni, 15 stolarzy, czy 12 fryzjerów. W 1951 r. powstało Krotoszyńskie Przedsiębiorstwo Ceramiki Budowlanej "Cerabud" i utworzono Technikum Przemysłu Ceramiki Budowlanej. W 1957 r. utworzono Muzeum Regionalne. W 1956 r. rozpoczęto budowę osiedla w rejonie ulic: Wiśniowej i Robotniczej, w 1959 r. - Floriańskiej i Mickiewicza, a 1974 r. - Raszkowskiej.

Do Krotoszyna przybył najpierw 6 Pułk Artylerii Lekkiej, a w 1950 r. - 12 Pułk Moździerzy, a w 1962 r. - 35 Batalion (potem pułk) Inżynieryjno-Budowlany.

W 1964 r. liczba ludności przekroczyła 20 tys. mieszkańców oraz rozpoczęto budowę Szkoł Podstawowej nr 7 im. Henryka Jordana i Szkoły Podstawowej nr 8 im. Marii Skłodowskiej-Curie. W 1965 r. świętowano 550-lecie Krotoszyna. Już pod koniec lat 60. XX w. przystąpiono do likwidacji stadionu przy ul. Fabrycznej, a w okolicy utworzono dworzec PKS i przebudowano dworzec PKP w 1970 r. W 1973 r. otwarto Zakład Konfekcyjny „Teofilów” w Krotoszynie przy ul. Mickiewicza, a rok później Dom Usług przy ul. Słodowej. W 1978 r. rozpoczęły kursowanie autobusy miejskie.

W 1980 r. powstawały Komitety Założycielskie "Solidarności", a już rok później na 14 tys. zatrudnionych aż 12,6 tys. osób należało do "Solidarności". W październiku 1981 r. do strajku przystąpiły najważniejsze zakłady w Krotoszynie. Po ogłoszeniu stanu wojennego i interweniowaniu liderów "Solidarności" w Krotoszynie trwał kolportaż ulotek i bibuły. Dopiero w 1989 r. reaktywowano "Solidarność", która liczyła ok. 3 tys. mieszkańców oraz powołano Komitety Obywatelskie.

Krotoszyn, jakiego nie znacie! Zobaczcie jak wyglądał w czas...

Zobacz jak wyglądał Krotoszyn w czasie strasznej okupacji ni...

Zobacz jak wyglądał Krotoszyn w okresie międzywojennym! [ZDJĘCIA]

Zobacz jak wyglądał Krotoszyn w okresie Polski Ludowej! [ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Napięcie wokół Tajwanu. Chiny rozpoczęły manewry

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto