Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uzależnionych od hazardu w Krotoszynie wciąż przybywa. Mamy z tym spory problem

Marcin Szyndrowski
Paweł Relikowski, arch. NM
Popularne sloty to gra hazardowa, która uzależnia wielu mieszkańców powiatu krotoszyńskiego

Wiele kobiet, mieszkanek Krotoszyna często odwiedza naszą redakcję informując o hazardzie. Nie przychodzą skarżyć, a raczej wyżalić się bowiem problem hazardu dotyczy ich najbliższych. Najczęściej proszą o numer telefonu do jakiejś instytucji, która byłaby w stanie im pomóc. – Mój mąż gra od pięciu lat. Ostatnio pół pensji wrzucił do maszyny. Nic nie ugrał. Upił się tylko i robił burdy w domu – mówiła nam jedna z pań.

Zakaz gry od 2016 roku
Od 2016 roku obowiązuje już zakaz gry na automatach na pieniądze. Miały one zniknąć z pubów, sklepów i stacji benzynowych. W Krotoszynie nadal jest jednak sporo takich miejsc. Jednoręki bandyta, jak popularnie nazywa się automat do gier o niskich wygranych, puścił z torbami niejednego. Pomimo, że wrzuca się do niego niewielkie nominały, potrafi szybko uzależnić zarówno młodzież, jak i dorosłych. Niestety, rzeczywistość jest inna, a w samym Krotoszynie zdaje się mało kto o tym wie, bo hazardowe Eldorado jest tutaj na porządku dziennym.

Punktów wiele...
W rejonie samego centrum Krotoszyna znajduje się kilka punktów, w których zagramy na popularnych automatach. Są one dostępne również w kilku prywatnych sklepach i stacjach benzynowych. Wszędzie tam udajemy się po raz kolejny jako potencjalni gracze zadając od razu na początku proste pytania. - Daje coś maszyna? Jest wypłacalna? To w żargonie graczy pierwsze pytania do właściciela maszyn. Ten widząc, że ma do czynienia z hazardzistą odpowiada zawsze podobnie. - Jak coś da, to ci wypłacę spokojnie mimo, że nie powinien.
Chętnych do gry w Krotoszynie nie brakuje i wiele osób w ten sposób dorabia sobie do pracowniczej pensji. Mało kto robi to, bo lubi popularne „sloty”. Dla wielu to codzienny zarobek.

Hazard uzależnia
Zdaniem Tadeusza Ciesiółki, kierownika Zespołu Interwencji Kryzysowej w Krotoszynie hazard dotyka coraz większej liczby mieszkańców w powiecie. – To trudny temat bowiem bardzo często z tego uzależnienia wchodzi się w drugie np. alkoholizm. Ludzie, z którymi się spotykamy i próbujemy pomagać to osoby, które straciły często cały majątek życia, rodzinę, przyjaciół. Kończy się zazwyczaj tak samo: rozpadem małżeństwa. Są jednak i inne historie z próbami samobójczymi w tle.

Wielu graczy boi się, że w trakcie gry w punkcie wpadnie kontrola i stracą zainwestowane pieniądze. Wielu z nich zaczęło grać zatemStatystyki przerażaj w kasynach internetowych, które – mimo tego, że też już w większości są nielegalne – wciąż przyciągają polskich graczy. I to jednak za jakiś czas ma się zmienić, a zarobki mają znaleźć się pod lupą m.in. Urzędów Skarbowych. – W tym przypadku mamy kolejny rodzaj współczesnego uzależnienia od internetu, który przecież nie każe nam się nigdzie ruszać. Wystarczy konto w banku, szybka wpłata do wybranego kasyna na świecie, które akceptuje graczy z polskich i już sprawa jasna. Tak jak w prawdziwym świecie jedni wygrywają, inni przegrywają. Tych drugich oczywiście jest więcej – kończy Tadeusz Ciesiółka.

Statystyki przerażają
Na przestrzeni lat usunięto wiele nielegalnych automatów. W 2014 roku pracownicy Służ-by Celnej zatrzymali w Wielkopolsce 962 automaty, w 2015 r. - 2492 automaty. Te dane maleją z roku na rok, ale wciąż jest to olbrzymi problem. – Nasi funkcjonariusze przeprowadzają kontrole, ale nie są w stanie dotrzeć wszędzie. Bywa, że automaty są już wyłączone i stanowią jedynie atrapy albo nie działają na pieniądze - mówił w jednej z rozmów Cezary Kosman ze Służby Celnej w Poznaniu.

Dlaczego miasto godzi się na hazard?
Skontaktowaliśmy się z Urzędem Miejskim w Krotoszynie w sprawie istniejących w Krotoszynie punktów hazardowych, w których można grać za pieniądze. Zadaliśmy kilka istotnych pytań. Ile gmina wydała zezwoleń lokale, w których mieszczą się gry hazardowe (jednoręki bandyta)? Na jakiej podstawie wydano zezwolenia? Jakie korzyści dla miasta wypływają z funkcjonowania takich lokali? Czy przeprowadzono badania nt. uzależnień od gier hazardowych przez MOPS, PCPR, gminę? Kto kontroluje te lokale? Odpowiedzi szukajcie w najnowszym numerze gazety już 22 maja.

GDZIE SIĘ ZGŁOSIĆ
Tajemnicą nie jest, że nowe prawo pozbawia dużych pieniędzy właścicieli zarówno samych automatów i miejsc, w których one stały. Miesięcznie z takiego automatu można wyciągnąć nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Co zrobić jeśli zauważymy, że automat działa na pieniądze? Można zadzwonić na numer 800 060 000 i zgłosić takie miejsce. Kara dla takiego właściciela będzie z pewnością dotkliwa. 12 tys. zł to kara administracyjna za każdy automat dla właściciela, który urządza na nim gry hazardowe. Dodatkowo grozi mu wysoka kara grzywny, nawet do 720 stawek dziennych, (jedna od min. 10 zł do nawet 2 tys. zł), do tego grozi mu do trzech lat pozbawienia wolności. Uzależnionych można zgłaszać m.in. w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Krotoszynie pod numerem telefonu: (62) 722 75 30

Zobacz też: MATURA 2018: BIOLOGIA [ODPOWIEDZI, ARKUSZE CKE]

Pożar domu w Stawiszynie koło Kalisza

źródło: gloswielkopolski.pl/x-news.pl.

center>

od 7 lat
Wideo

Ukryty przycisk w telefonie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto