Manewry poszukiwawczo-ratownicze Nocny Tropiciel w Zdunach [ZDJĘCIA +FILMY]

Wiesław Zdobylak
W akcji poszukiwawczo-ratowniczej uczestniczyły m.in. psy tropiące stowarzyszenia SIR
W akcji poszukiwawczo-ratowniczej uczestniczyły m.in. psy tropiące stowarzyszenia SIR Wiesław Zdobylak
Udostępnij:
I Manewry Poszukiwawczo-Ratownicze Nocny Tropiciel zorganizowano w piątek 7 czerwca w godz. 20-23 w Zdunach. Według scenariusza manewry polegały na odnalezieniu i udzieleniu pomocy członkom załogi i pasażerom rozbitej w okolicach Zdun awionetki Cesna oraz ofiarom wypadku samochodowego. W manewrach wzięło udział kilkudziesięciu ratowników z jednostek OSP w regionie.

Pomysłodawcą i organizatorem manewrów Nocny Tropiciel było stowarzyszenie Szukamy i Ratujemy z Ostrowa Wielkopolskiego oraz OSP Zduny. W roli obserwatorów z kolei wystąpiły ekipy z Komendy Powiatowej PSP Krotoszyn, KP PSP Ostrów Wielkopolski i Komendy Powiatowej Policji.
Przed rozpoczęciem akcji poszukiwawczo-ratowniczej wszystkich powitał wiceburmistrz Zdun Miłosz Zwierzyk oraz senator RP Łukasz Mikołajczyk, który wraz z europosłanką Andżeliką Możdżanowską wsparli całe przedsięwzięcie.
Scenariusz manewrów zakładał rozbicie się w okolicach ul. Strzeleckiej w Zdunach awionetki Cesna, w której leciały cztery osoby, oraz wypadek w tej samej okolicy samochodu osobowego, w którym ucierpiały dwie osoby.

">

Teren poszukiwań został podzielony na sektory, w których działały poszczególne grupy ratowników, które musiały odnaleźć ofiary wypadków oraz udzielić im pomocy medycznej. Dzięki sprawnie działającej łączności radiowej wszystkie informacje spływały do Mobilnego Centrum Koordynacji Poszukiwań, znajdującego się na jednym z busów stowarzyszenia Szukamy i Ratujemy. Stamtąd też płynęły rozkazy do poszczególnych zespołów ratowniczych.
Do odnalezienia i udzielenia pomocy ofiarom tych dwóch nieszczęśliwych wypadków skierowano znaczne siły i środki, w tym w pierwszej kolejności zespoły ratownictwa medycznego z Krotoszyna oraz liczne drużyny ochotniczej straży pożarnej ze Zdun, Baszkowa, Dobrzyc, Wtórku, Cieszkowa, Milicza, Sulmierzyc, Krotoszyna, Odolanowa, Kobierna, Konarzewa, Perzyc, Orpiszewa, Karsków, Aleksandrii, Sośni i Bestwina. W akcji brała też udział Straż Leśna z Krotoszyna.

">

Manewry Nocny Tropiciel trwały kilka godzin. Wszystkie rzekome ofiary wypadków komunikacyjnych udało się odnaleźć i udzielono im pomocy. Niestety scenariusz zakładał, że pilot Cesny katastrofy samolotu nie przeżył. W rolę ofiar wypadków i zaginionych (tzw. pozorantów) wcielili się harcerze ze szczepów w Zdunach i Krotoszynie.
Działania zakończyły się wspólnym spotkaniem ratowników na terenie Domu Strażaka w Zdunach. Tam do ratowników dołączyła europosłanka Andżelika Moźdżanowska.

Wideo

Dodaj ogłoszenie