Starosta Stanisław Szczotka otrzyma podwyżkę. Jej wysokość jest gruntownie przemyślana i nie wzbudza kontrowersji wśród radnych [Zdjęcia]

Paweł Krawulski
Paweł Krawulski
Udostępnij:
Pensja starosty Stanisława Szczotki szybuje do góry. Obecnie będzie pobierał apanaże w wysokości 19 973, 55 zł. brutto. Musi to jeszcze zatwierdzić rada powiatu na listopadowej sesji. Jest to raczej formalność, gdyż wśród radnych panuje w tym punkcie zgodność.

Dyskusja o wynagrodzeniu włodarzy miast, powiatów czy gmin przetacza się obecnie przez wszelkie szczeble samorządu terytorialnego. Wszystko przez przyjęte przez Radę Ministrów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, które określa nowe, znaczne wyższe wysokości poziomu wynagrodzenia. Tym samym przestało obowiązywać poprzednie rozporządzenie płacowe, które obcięło uposażenia włodarzy średnio o 20 proc. z 2018r.

Przypomnijmy chronologię wydarzeń. Najpierw w nowelizacji z 17 września 2021 r. ustawy o pracownikach samorządowych, posłowie podnieśli z 12 525,94 zł brutto do 20 041,50 zł brutto, górny ustawowy pułap wynagrodzenia, które może być wypłacane włodarzowi. Następnie Rada Ministrów w nowym rozporządzeniu płacowym z 25 października 2021 r. zwiększyła też uposażenia samorządowców. I co ważne wzrost ma nastąpić dla zatrudnionych na podstawie wyboru z wyrównaniem liczonym od 1 sierpnia br.

Zmiany objęły także włodarza powiatu. Okazuje się, że ten punkt obrad został bardzo uważnie przemyślany przez wprowadzającego w poetykę zagadnienia przewodniczącego RP Juliusza Pocztę. Podczas rozmowy przytacza argumenty, z którymi wcześniej zapoznał rajców. Przede wszystkim chodzi o to, że od 2015r, kiedy to Szczotka zasiadł w fotelu włodarza powiatu po zwycięskich wyborach samorządowych z 16 listopada 2014r., zarówno pensja minimalna, jak i przeciętne wynagrodzenie w Polsce wzrosło i to znacząco. Najlepiej to zobrazować przetaczając kwoty minimalnego wynagrodzenia. Wzrost jest jak podaje Poczta w wysokości 60 proc. Tymczasem wynagrodzenie starosty ustalone w wysokości 12 297 zł na początku kadencji, zmniejszyło się do kwoty 10 620 brutto, jako efekt wejścia rozporządzenia placowego centrali z 1 lipca 2018r.

Poczta nie zamierzał na tym poprzestać. Przypomniał rajcom z czym wiąże się funkcja starosty. Przede wszystkim jest to wielka odpowiedzialność za wielość spraw, w tym trudnych oraz zarządzaniem ludźmi zatrudnionymi w starostwie powiatowym oraz instytucjach podległych staroście. –

Jak wiemy sztandarową kwestią ostatnich lat jest rozbudowa szpitala. Każdy kto przyjrzał się działaniom podejmowanym przez Szczotkę w tym zakresie i nie ma złej woli, powie że ten problem przysporzył mu wielu kłopotów i pozwolił by niejedna noc była bezsenna-

tłumaczy obrazowo. Poza tym funkcja starosty wiąże się też z pełną dyspozycyjnością a nie wykonywaniem pracy od określonej od konkretnej godziny danego dnia. Nie zmieniła tego nawet pandemia. Jedynym minusem jest zmniejszenie aktywności podczas spotkań z ludźmi, których siłą rzeczy nie organizuje się.

Okazuje się, że te powyższe argumentu znalazły poparcie wśród rajców Ich tłumaczenie sprowadza się do zdania. Skoro jest to ciężka, codzienna praca, wiążąca się z odpowiedzialnością, musi być godnie wynagradzana. Sprawa wydaje się zatem przesądzona. Ostateczna decyzja zapadnie jednak po głosowaniu na posiedzeniu sesji w piątek. 26 listopada.

Pensja starosty Stanisława Szczotki. Kwoty brutto.
Pensja zasadnicza: 10 325, 70 zł.
Dodatek funkcyjny:
3 450 zł.
Dodatek specjalny:
4 132, 71
Dodatek za wysługę lat:
2 065, 14
Łącznie miesięczne apanaże wynoszą: 19 973, 55 zł.

Konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie