Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prace archeologiczne przy zabytkowym kościółku w Krotoszynie

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
Wideo
od 16 lat
W ramach prac związanych z przebudową Promenady w Krotoszynie, Urząd Miejski zlecił również prace archeologiczne na terenie zielonym przy kościele pw. św. Fabiana i św. Sebastiana (zwanym potocznie kościołem św. Rocha). Na terenie tym od XVI w. do okresu II wojny światowej mieścił się cmentarz katolicki (od pocz. XX w. zmarłych zaczęto chować przy ul. Raszkowskiej). Odnalezione szczątki zostaną pogrzebane właśnie na aktualnie funkcjonującym cmentarzu przy ul. Raszkowskiej.

Gmina Krotoszyn prowadzi potrójną inwestycję

W ramach prac na krotoszyńskiej Promenadzie powstanie ścieżka pieszo-rowerowa łącząca Błonie z centrum miasta przy ul. Koźmińskiej, zagospodarowanie terenu przyległego do ścieżki, powstaną skwerki rekreacyjne, ścianka wspinaczkowa, tereny urządzonej zieleni, z której będą mogli korzystać mieszkańcy. Dodatkowo Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej zleciło wykonanie kanalizacji. Zadanie dotyczy przebudowy i termomodernizacji oraz zmiany sposobu użytkowania administracyjno-usługowego budynku przy ul. Kobierskiej na Dzienny Dom Seniora "Senior +". W ramach prac na Błoniach powstanie tężnia solankowa wraz z infrastrukturą towarzyszącą, elementy małej architektury, czyli ławki, stojaki na rowery, kosze na śmieci, pergola w postaci ażurowego zadaszenia z belek drewnianych. Ponadto wokół tężni nasadzone zostaną krzewy i rośliny pnącze oraz zagospodarowany zostanie teren.

- Ta inwestycja ,jak już wcześniej kiedyś mówiłem to jest trójczłonowe, czyli z jednej strony jest zrewitalizowana, promenada w pełnym zakresie. Dodatkowo jest w tej chwili rozpoczęły się prace przy budowie tężni na Błoniach i także jest dalej rewitalizowany Dzienny Dom Pobytu Seniora - powiedział nam burmistrz Krotoszyna Franciszek Marszałek.

Prace archeologiczne przy drewnianym kościółku

Promenada znajduje się zaraz przy kościele pw. św. Fabiana i Sebastiana w Krotoszynie.

- Jeżeli chodzi o te nasze prace, to one też obejmują obszar wokół kościółka naszego drewnianego, po prostu kościółka, który też jest rewitalizowany przez macierzystą parafię. Także myślę, że jak wszystko dobrze pójdzie, to z jednej strony będziemy mieli pięknie zrewitalizowany teren, a z drugiej strony pięknie odnowionej kościółek, który myślę też, o tym rozmawiałem z księdzem prałatem, że w przyszłości zostanie bardziej udostępniony też dla naszych mieszkańców. Powstanie właśnie taki teren zielony, zagospodarowany, natomiast to, co żeśmy tam wydobyli, zostanie po prostu pochowane i upamiętnione odpowiednią tablicą - dodał Franciszek Marszałek.

Kościół pw. św. Fabiana i Sebastiana w Krotoszynie

Kościół pw. św. Fabiana i Sebastiana w Krotoszynie (zwanym też pod nazwą św. Rocha od ołtarza) powstał w 1572 r. Początkowo znajdował się przy nim cmentarz choleryczny, jednak z czasem wraz z przesunięciem granic przeznaczono go na cmentarz parafialny. W 1870 r. do cmentarza ks. proboszcz Wojciech Nowakowski dokupił grunty. Otoczony był on murem z trzema żelaznymi bramami. W 1895 r. zaczęto myśleć o zakupie miejsca pod nowy cmentarz, gdyż ten był już zapełniony. W tym samym roku zakupiono ziemię przy ul. Raszkowskiej, gdzie utworzono cmentarz funkcjonujący nadal. Cmentarz przy drewnianym kościółku zlikwidowano w okresie okupacji niemieckiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prace archeologiczne przy zabytkowym kościółku w Krotoszynie - Krotoszyn Nasze Miasto

Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto