Na inwestycje do powiatu krotoszyńskiego przeznaczono ponad 12 mln zł

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
Jedną z najważniejszych inwestycji będzie droga łącząca ul. Mahle z ul. Koźmińską
Jedną z najważniejszych inwestycji będzie droga łącząca ul. Mahle z ul. Koźmińską Łukasz Cichy
Lokalne samorządy na inwestycje otrzymają dokładnie 12 mln 221 tys. 398, 22 zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, na cztery inwestycje: budowę łącznika między ul. Koźmińską (Przemysłową) i ul. Mahle w Krotoszynie; budowę ścieżki pieszo-rowerowej w Konarzewie; budowę ścieżki pieszo-rowerowej Smolice-Raszewy-Pasierby (inwestycja zakończona) i przebudowę ulic: Laskowskiego i Sikorskiego w Sulmierzycach.

- Mamy całkiem niezłe dofinansowanie. Myślę, że możemy się tylko cieszyć i to wspierał nas i były wojewoda wielkopolski i obecny wojewoda wielkopolski i należą im się duże podziękowania za to, że nas wspierali. Jeśli chodzi o to, to podpisał do premiera jeszcze Łukasz Mikołajczyk – powiedział nam wicestarosta krotoszyński Paweł Radojewski. - Pomimo systematycznej poprawy, stan polskich dróg samorządowych wciąż stanowi jedną z podstawowych barier ograniczających wzrost poziomu bezpieczeństwa na polskich drogach. Ten stan obniża również aktywność gospodarczą, inwestycyjną oraz konkurencyjność regionów. Dotychczasowy Fundusz Dróg Samorządowych, obecnie przekształcony w Rządowy Funduszu Rozwoju Dróg, powstał jako mechanizm wsparcia dla jednostek samorządu terytorialnego, realizujących inwestycje na drogach samorządowych. Program ten jest potężnym impulsem rozwojowym dla wszystkich regionów w Polsce. Środki z rządowych programów drogowych od czasu kiedy Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory pozwoliły dofinansować w Wielkopolsce 636 inwestycji kwotą prawie 863 mln złotych. W dniu dzisiejszym Premier Mateusz Morawiecki przyznał kolejne środki w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Ogromnie się cieszę, że mogłem wesprzeć starania władz samorządowych powiatu krotoszyńskiego i Sulmierzyc – powiedział nam poseł na Sejm RP Jan Mosiński.

Wicestarosta Paweł Radojewski
Wicestarosta Paweł RadojewskiŁukasz Cichy

Łącznik jest bardzo ważny
Od wielu lat głośno mówiło się o odciążeniu połączenia dróg krajowych (DK15 i DK36) w mieście i skierowania części ruchu innymi drogami. Osoby, które chciałyby dotrzeć z ul. Koźmińskiej do ul. Mahle czeka nadal – w godzinach szczytu – stanie w korkach. Władze samorządowe od lat planowały budowę drogi łączącej ul. Koźmińską z ul. Mahle, celem odciążenia tego ruchu. Teraz nadarzy się taka okazja. Dofinansowanie pokryje 60 proc. inwestycji, pozostałe będą pochodzić z samorządów: 20 proc. z powiatu krotoszyńskiego i 20 proc. z gminy Krotoszyn. - Dzięki decyzji Pana premiera samorządy otrzymają środki, które pozwolą zrealizować kilka bardzo ważnych zadań i tak: Budowa łącznika drogowego ulic Koźmińskiej i Mahle w Krotoszynie. To bardzo potrzebna inwestycja, której ogólna wartość projektu wynosi 14 mln 477 tys. 031,44 zł, a sama inwestycja planowana jest od czerwca 2021 do października 2022 r. Dzięki decyzji premiera powiat otrzyma 8 mln 686 tys. 218,86 zł (60% wartości projektu). Środki te trafią w dwóch transzach. Pierwsza transza w tym roku w wysokości 4 mln 343tys. 109,43 zł. Druga w tej samej wysokości w 2022 r. – poinformował nas poseł na Sejm RP Jan Mosiński.

Ścieżka pieszo-rowerowa Smolice-Raszewy-Pasierby
Kolejne dofinansowanie, które otrzymał powiat krotoszyński dotyczy ścieżki pieszo-rowerowej w Smolicach oraz ze Smolic przez Raszewy, aż do Pasierb (pow. rawicki). Z tym, że choć planowano zakończyć jej budowę w październiku 2021 r., została listopadzie 2020 r. - Budowa ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż drogi powiatowej nr 5125P w m. Smolice oraz wzdłuż drogi powiatowej 4926P Smolice-Raszewy-Pasierby. Wnioskowana kwota dofinansowania to 1 mln 422 tys. 325 zł. Warto wspomnieć, że ogólna wartość projektu wynosiła 2 mln 844 tys. 650,87 zł. – dodał Jan Mosiński.

Trwa budowa ścieżki pieszo-rowerowej Smolice-Raszewy-Pasierb...

Odbiór techniczny ścieżki pieszo-rowerowej Smolice-Raszewy-P...

Kolejny etap ścieżki pieszo-rowerowej w Konarzewie
Pierwszy etap budowy ścieżki pieszo-rowerowej w Konarzewie odbył się w 2019 r. Wtedy to wybudowano ok. 700 m trasy, od biblioteki w stronę torów. O kolejności budowy etapów zdecydowali mieszkańcy podczas konsultacji społecznych. Teraz przyszedł czas na kolejny etap. - Ogólny koszt projektu to 2 mln 342tys. 235,79 zł, a inwestycja zaplanowana jest na okres od czerwca br. i zakończy się w październiku br. Wnioskowana kwota z to 1 mln 405 tys. 341,47 zł – zakończył Jan Mosiński. Dofinansowanie rządowe to 60 proc., resztę pokryją samorządy, czyli 15 proc. - powiat krotoszyński i 15 proc. - gmina Zduny.

Trwa budowa ścieżki pieszo-rowerowej w Konarzewie [ZDJĘCIA]

Przebudowa dwóch ulic w Sulmierzycach
W Sulmierzycach, dzięki wsparciu finansowemu, będzie można zrealizować przebudowę ul. Sikorskiego i ul. Laskowskiego. Wartość całego projektu to 1 mln 010 tys. 732,70 zł, a dofinansowanie wyniesie 70 proc. tej kwoty, czyli 707 tys. 512,89 zł. Inwestycja ta ma powstać do lipca 2021 r.

Poseł Jan Mosiński
Poseł Jan MosińskiŁukasz Cichy

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie