Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mistrzowie Agro 2017: KGW Rozdrażew [ZDJĘCIA]

Marcin Szyndrowski
Koło Gospodyń Wiejskich w Rozdrażewie istnieje już ponad 50 lat. Powstało w 1958 r. z inicjatywy p. Joanny Lewandowskiej i ówczesnego prezesa Kółka Rolniczego p. Stanisława Lisa. Od samego początku Koło aktywnie działa, chętnie bierze udział w różnego rodzaju imprezach, gdzie członkinie mogą zaprezentować swoje zdolności kulinarne. Ślij SMS pod nr 72355 o treści KGW.52

Koło szczególnie dba o to, aby kultywować stare tradycje i jednocześnie przypominać młodym o prastarych zwyczajach. W związku z tym KGW w Rozdrażewie co roku chętnie udziela się podczas organizacji Topienia Marzanny. W Lany Poniedziałek jak nakazuje wielkopolska tradycja członkowie Koła chodzą z przebierańcami ulicami Rozdrażewa. W pochodzie nie brakuje barwnie przebranych postaci bab, cyganek, policjanta, kominiarza, diabła i innych. Jak to w wielkanocnym zwyczaju w „chodzeniu” nie może zabraknąć też niedźwiedzia. Niezwykle kolorowy i głośny korowód cieszy oko każdego mieszkańca Gminy.

Kobiety chętnie biorą udział w różnego rodzaju imprezach, gdzie rządzą wielkanocne czy bożonarodzeniowe tradycje. Domeną Koła jest wystawienia wielkanocnych i bożonarodzeniowych przysmaków. Grupa może pochwalić się licznymi nagrodami w tej dziedzinie, np. I miejsce za najlepsze śniadanie w konkursie „Tradycyjny Stół Wielkanocny”, gdzie jury zdecydowało, że kompozycja stołu rozdrażewianek wyróżniała się z pośród innych pod względem pomysłu i estetyki. Innym równie ważnym wyróżnieniem było pierwsze miejsce w konkursie na potrawę wigilijną. Rozdrażewianki angażują się również w działania mające na celu przypomnieć jak kiedyś wyglądały prace polowe, bez użycia maszyn, jak kiedyś piekło się chleb w domach.

Panie z KGW w Rozdrażewie o tym, że świetnie gotują nie trzeba nikogo długo przekonywać. Świadczą o tym liczne nagrody i zaproszenia na regionalne imprezy kulinarne. Rozdrażewskie Gospodynie nie osiadają jednak na laurach a dzielnie uczą się tej niełatwej, ale bardzo przyjemnej sztuki – gotowania. Koło Gospodyń w swojej działalności kilkakrotnie organizowało kurs gotowania, który prowadziła doświadczona i znana w naszej Gminie kucharka p. Elżbieta Czubak. Zrzeszone w Kole kobiety prężnie działają łącząc tradycję z nowoczesnością. Oprócz tradycyjnych potraw i przysmaków chętnie uczą się nowych technik, które później
wykorzystują w swoich kulinarnych dziełach. Dobrym tego przykładem jest kurs carvingu, w którym wzięły udział gospodynie KGW.

KGW Rozdrażew z chęcią uczestniczy w ogólnopolskich imprezach i z dumą prezentuje wielkopolskie przysmaki. Rozdrażewianki obecne były także na Ogólnopolskim Festiwalu Wieprzowiny, gdzie otrzymały wyróżnienie za schab w galarecie, chleb ze smalcem i gulasz. Ponadto reprezentowały Gminę Rozdrażew w IV Europejskich Targach Produktów Regionalnych w Zakopanem, gdzie serwowały wielkopolski przysmak – pyry z gziką i smażony ser.

Wypieków czy tez pysznych potraw nie brakuje również na imprezach typu „Krotoszyn z Okrasą”, „Powiat od kuchni”, „Smaki Regionów Południowej Wielkopolski”, „Biesiada Wielkopolska”, „Dzień Smażonego Sera” czy „Pogranicze Kultur” w Zdunach. Gospodynie z Koła chętnie uczęstniczą w tego typu imprezach, gdzie mogą uczyć się od najlepszych kucharzy w Polsce i na świecie, np. Karol Okrasa czy Robert Sowa. Obecna przewodnicząca Koła miała okazję podczas jednej z edycji kulinariów „Krotoszyn z Okrasą” być asystentką samego mistrza Okrasy. W Plebiscycie Kulinarnym z kolei Panie odniosły kolejny sukces, wygrywając wycieczkę na Węgry.

Działalność KGW nie ogranicza się do kulinariów, ale również sięga inne dziedziny życia. KGW znane jest z organizowania imprez dla członków Koła z okazji Dnia Babci, Dziadka, Dnia Kobiet. W karnawale KGW jest organizatorem wieczorków karnawałowych zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci.
Ponadto Panie będące w KGW mogą poszczycić się talentem wokalnym, który zawsze z chęcią prezentują przy każdej sposobności. KGW jest zawsze obecne na Przeglądzie Kolęd i Pastorałek, dożynkach wiejskich, itp.

W 2012 r. miały zaszczyt wystąpić razem ze znaną piosenkarką Eleni na jednej scenie podczas „Spotkania z tradycją na Wielkopolską Nutę” w Borku Wielkopolskim. Oprócz tego bierze udział w wydarzeniach promujących folklor.

Oprócz szkolenia w zakresie gotowania chętnie poszerzają swoją wiedzę w zakresie ogrodnictwa. W tym celu członkinie KGW były wielokrotnymi uczestniczkami Wystaw Ogrodniczych „Gardenia” w Poznaniu.

SOŁTYS ROKU - POZNAJ KANDYDATÓW, ZAGŁOSUJ I SPRAWDŹ WYNIKI!

ROLNIK ROKU, GOSPODYNI ROKU, KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH ROKU, GOSPODARSTWO AGROTURYSTYCZNE ROKU - POZNAJ KANDYDATÓW, ZAGŁOSUJ I SPRAWDŹ WYNIKI!

Powiat Krotoszyński

[/sc]

center>
od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto