MISTRZOWIE AGRO: Znamy liderów z powiatu krotoszyńskiego, którzy powalczą dalej w finale

Redakcja
Branża rolnicza ma się kim pochwalić! Państwa głosami nagrodziliśmy najlepszych rolników, gospodynie, sołtysów i sołectwa w powiecie krotoszyńskim.

W kategorii Rolnik Roku zwyciężył Łukasz Masłoń z Dzierżanowa przed Wojciechem Styburskim z Kuklinowa i Żanetą Bałą-Kaczmarek z Krotoszyna. Nasz lider to znany w regionie hodowca bydła, który praktycznie co roku jest nagradzany w powiecie krotoszyńskim.

W kategorii Sołtys Roku startowali niemal wszyscy sołtysi z naszego powiatu. Zwyciężył Bronisław Kaczmarek z Lutogniewa. Niestety nikt nie oddał na żadnego głosu na innych kandydatów. Podobnie było w kategorii Gospodyni Roku. Panie: Urszula Kmiecik z Lipowca i Joanna Frąckowiak z Wrotkowa nie znalazły uznania wśród naszych internautów.

Znacznie lepiej w kategorii Kół Gospodyń Wiejskich. Pierwsze miejsce zajęło KGW w Perzycach - gmina Zduny. Drugie miejsce zajęło KGW w Walerianowie Pogorzałki - gmina Koźmin Wielkopolsk - gmina Koźmin Wlkp., a trzecie KGW w Biadkach - gmina Krotoszyn.
Koło Gospodyń Wiejskich w Perzycach założone zostało 16 marca 1950 r. przez Antoninę Miedzińską (pierwszą prezes) i Stanisławę Pankiewicz. Przez lata swojej działalności, KGW podejmowało wiele interesujących inicjatyw, m.in. ogłaszało konkursy czytelnicze, kursy kroju, szycia, gotowania, haftu, spotkania propagujące zdrowy styl życia, promujące zdrowie.
Członkinie koła brały udział w konkursach na najpiękniejszy przydomowy ogród i najczystszą zagrodę. Organizowały wystawy kwiatów, warzyw, owoców. Uczestniczyły w jednodniowych wycieczkach i pielgrzymkach autokarowych. W latach osiemdziesiątych, przy KGW w Perzycach, działał zespół śpiewaczy "Perzyczanki". Uczestniczył on w wielu przeglądach zespołów folklorystycznych, działających przy KGW. W trakcie imprez plenerowych członkinie koła prezentowały różnego rodzaju inscenizacje obrzędowe.
Obecnie członkinie KGW w Perzycach, spotykają na imprezach okolicznościowych, z perzyckim oddziałem Towarzystwa Opieki nad Dziećmi, współorganizują wiejskie przedsięwzięcia. Od 1986 r. przewodniczącą koła jest Maria Marszałek.
Sołectwo Walerianów jest bardzo aktywne. I to ono zwyciężyło wśród Sołectw Roku. Za nimi znalazło się sołectwo Perzyce. Wróćmy do Walerianowa. Ostatnio odbyły się tam dożynki, które są dobrym przykładem wspaniałej integracji mieszkańców. Były one okazją do spotkania i wspólnego biesiadowania mieszkańców dwóch wsi: Walerianowa i Pogorzałek Małych. Biesiada dożynkowa odbyła się przy świetlicy wiejskiej w Walerianowie. Zgromadzonych gości, wśród których znaleźli się również burmistrz Maciej Bratborski i Przewodniczący Rady Miejskiej Justyn Zaradniak, powitała radna i sołtyska Irena Konarczak – Bojanek. Po krótkich przemówieniach, najmłodsi mieszkańcy wsi, zaprezentowali program dożynkowy, z tradycyjnym tańcem ludowym i przyśpiewkami. Następnie pani sołtys podzieliła się z mieszkańcami chlebem dożynkowym. Organizatorzy imprezy – Rada Sołecka i Koło Gospodyń Wiejskich – przygotowali liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych oraz zadbali o smaczne jadło. Strażacy z koźmińskiej jednostki OSP wykonali pokaz pierwszej pomocy po wypadku. Dorośli bawili się przy muzyce zespołu z Ostrowa Wielkopolskiego, a dzieci pląsały z klaunem i Myszką Miki. Biesiada trwała do późnych godzin wieczornych.
W kategorii Gospodarstw Agroturystycznych niestety również bez głosów.
SPRAWDŹ WYNIKI GŁOSOWANIA
Zwycięzcy powiatowi i wojewódzcy odbiorą dyplomy i nagrody podczas uroczystej gali i awansują do ogólnopolskiego finału plebiscytu. Po uroczystej gali i wręczeniu nagród dla laureatów w wojewódzkim etapie akcji do całego nakładu „Głosu Wielkopolskiego” dołączymy specjalny dodatek „MISTRZOWIE AGRO”.
Napiszmy słów kilka o nagrodach. Rolnicy, którzy w każdym powiecie zdobędą najwięcej głosów otrzymają: tytuł Rolnika Roku w powiecie, zaproszenie na uroczystą wojewódzką galę, dyplom i medal wręczany podczas gali. Z kolei rolnik, który w wojewódzkim etapie plebiscytu zdobędzie najwięcej głosów otrzyma: tytuł Rolnika Roku Wielkopolski 2019, dyplom wręczany na scenie podczas wojewódzkiej gali plebiscytu, nagrodę finansową w wysokości 7000 zł, nowoczesną lodówkę Amica - posiadającą funkcje, które wydłużą świeżość produktów i pomagają sprytnie zagospodarować przestrzeń, 2-osobowe zaproszenie na Centralne Targi Rolnicze w Nadarzynie pod Warszawą, statuetkę wręczaną podczas ogólnopolskiej gali na Centralnych Targach Rolniczych, awans do ogólnopolskiego finału plebiscytu z zachowaniem zdobytych głosów. O pozostałych nagrodach w tej kategorii i w innych przeczytacie na gloswielkopolski.pl.
Do etapu wojewódzkiego awansują zwycięzcy z każdego powiatu. Przechodząc do finału zachowają głosy zdobyte w pierwszym etapie. Wojewódzki etap głosowania rozpocznie się w piątek 20 września i potrwa do czwartku, 26 września, do godz. 22.

Rząd podjął decyzję w sprawie obostrzeń.

Wideo

Dodaj ogłoszenie