Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy powiatu krotoszyńskiego też kandydują do sejmu, łącznie z pięciu komitetów

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
O mandat posła na Sejm RP kandyduje 8 osób łącznie z 5 komitetów
O mandat posła na Sejm RP kandyduje 8 osób łącznie z 5 komitetów Łukasz Cichy (x7) i arch. Doroty Spalony (x1)
Już za dwa tygodnie wybierzemy nowych posłów i senatorów. Wśród kandydatów są też mieszkańcy powiatu krotoszyńskiego. Z łącznie pięciu komitetów do sejmu startuje ośmiu mieszkańców naszego powiatu. Z kolei żaden z czterech kandydatów do senatu nie jest mieszkańcem powiatu krotoszyńskiego.

Już 15 października zdecydujemy o tym, kto będzie reprezentował nas w Sejmie i Senacie. Łącznie wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów. We wszystkich lub w większości kraju startuje 7 komitetów, które mają już rozlosowane numery list. Łącznie o mandat posła starać się będzie 6 tys. 561 kandydatów, a o senatora - 360.

Kto startuje do Sejmu?

Numer 1 przypadł Bezpartyjnym Samorządowcom, z list których startują m.in. partia Odpowiedzialność, częściowo Dobry Ruch i częściowo Porozumienie. Numer 2 to lista Trzeciej Drogi, z których dwa główne człony to Polska 2050 Szymona Hołowni i Polskie Stronnictwo Ludowe, pozostałe natomiast ugrupowania to: Centrum dla Polski, Unia Europejskich Demokratów oraz częściowo Porozumienie. Z list nr 3, czyli Nowej Lewicy poza partią o tej nazwie startują też członkowie Lewicy Razem, Polskiej Partii Socjalistycznej, Unii Pracy, Socjaldemokracji Polski oraz Wolność i Równość. Lista 4 należy do Prawa i Sprawiedliwości, a poza PiS-em startują z niej również: Suwerenna Polska, Partia Republikańska oraz Kukiz 15. Lista nr 5 należy do Konfederacji Wolność i Niepodległość, z której startują: Nowa Nadzieja, Ruch Narodowy, Konfederacja Korony Polskiej oraz Ruch Prawdziwa Europa. Z listy nr 6 Koalicji Obywatelskiej startują członkowie Platformy Obywatelskiej, .Nowoczesnej, Inicjatywy Polskiej, Zielonych oraz Ruchu Społecznego Agrounia TAK. Lista nr 6 należy do partii Polska Jest Jedna. Warto też dodać, że w Sejmie znajdą się przedstawiciele tych partii, które przekroczą 5 proc. (dla komitetów koalicyjnych, czyli Trzeciej Drogi oraz Koalicji Obywatelskiej próg wynosi 8 proc.).

Kto do Sejmu z naszego okręgu?

Powiat krotoszyński należy do okręgu kalisko-leszczyńskiego nr 36. W okręgu tym startują przedstawiciele 7 wspomnianych list oraz Strajku Przedsiębiorców. Okręg nr 36 obejmuje powiaty: gostyński, jarociński, kaliski, kępiński, kościański, krotoszyński, leszczyński, ostrowski, ostrzeszowski, pleszewski i rawicki oraz miasta na prawach powiatu, czyli Kalisz i Leszno. Z okręgu tego zostanie wybranych metodą D'Hondta 12 posłów.

Mieszkańcy powiatu krotoszyńskiego też startują do Sejmu

Idąc w kolejności numerów list i numerów na liście warto wspomnieć którzy mieszkańcy powiatu krotoszyńskiego starają się o mandat posła. Z list Bezpartyjnych Samorządowców, partii Polska Jest Jedna i Partii Liberalnej Strajk Przedsiębiorców nie ma mieszkańców powiatu krotoszyńskiego.

Z list Trzeciej Drogi o mandat stara się z miejsca 10. burmistrz Krotoszyna i prezes miejsko-gminny PSL-u Franciszek Marszałek.

Z listy Lewicy Razem z miejsca 4. startuje informatyk ze Zdun Konrad Nowacki (członek partii Lewica Razem), a z miejsca 12. - radny Rady Powiatu Krotoszyńskiego Zbigniew Brodziak z Krotoszyna (nie należy do partii politycznej).

Z list Prawa i Sprawiedliwości o mandat ubiega się dwóch mieszkańców powiatu. Z miejsca 13. startuje technolog żywności i radny Rady Miejskiej w Krotoszynie Arkadiusz Stelmaszyk z Lutogniewa (nie należy do partii politycznej), a z miejsca 17. startuje nauczycielka i radna Rady Miejskiej w Krotoszynie Sławomira Kalak z Krotoszyna (członkini PiS-u).

Z list Konfederacji o mandat posłanki ubiega się z miejsca 4. informatyk Dorota Spalony ze Zdun (członkini partii Nowa Nadzieja).

Z listy Koalicji Obywatelskiej z miejsca 6. startuje radny Rady Powiatu Krotoszyńskiego i technik żywienia zbiorowego Dariusz Rozum z Krotoszyna (członek Platformy Obywatelskiej RP), a z miejsca 18. startuje studentka Sandra Dajewska z Krotoszyna (nie należy do partii politycznej).

Na kogo możemy głosować do Senatu?

Okręg wyborczy do Senatu nr 95 obejmuje powiaty: kępiński, krotoszyński, ostrowski i ostrzeszowski. Tutaj zasada jest znacznie prostsza, bo zwycięzca zgarnia wszystko i zostaje senatorem (w wyborach do senatu obowiązują Jednomandatowe Okręgi Wyborcze). O mandat senatora nie stara się żaden mieszkaniec powiatu krotoszyńskiego, ale mieszkańcy mogą głosować na jedno z czterech nazwisk: archeolog Ewę Matecką z Ostrowa Wielkopolskiego z Koalicji Polskiej (członkini Platformy Obywatelskiej RP), przedsiębiorcę Manuelę Michalak z Lubonia z Bezpartyjnych Samorządowców (nie należy do partii politycznej), nauczyciela Łukasza Mikołajczyka z Ostrowa Wielkopolskiego z Prawa i Sprawiedliwości (członek PiS-u) oraz na przedsiębiorcę Piotra Piechowiaka z Gorzyc Wielkich z Konfederacji Wolność i Niepodległość (członek Ruchu Narodowego).

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto