Krotoszyn: Kartki świąteczne wysłane. SP nr 4 w Krotoszynie hołduje zapomnianej tradycji

Paweł Krawulski
Paweł Krawulski
SP nr 4 w Krotoszynie
Udostępnij:
Praktyczna nauka języka obcego i ochrona tradycji- to efekt specjalnej akcji świątecznej. Polegała ona na wysyłaniu kartek świątecznych napisanych w języku niemieckim, do uczniów pobierających naukę na drugim końcu RP.

W tym roku tej tradycji doświadczyły dzieci ze SP nr 4 w Krotoszynie. Warto przypomnieć, ze zwyczaj ten ma długą tradycja. Mimo swojej długowieczności, tradycyjne, papierowe kartki świąteczne wciąż mają swoich zwolenników.

Warto w tym miejscu przypomnieć nieco faktów z historii. Pierwsza kartka świąteczna stworzona została na zamówienie Sir Henry’ego Cole’a w 1843 roku. Została namalowana przez zaprzyjaźnionego ilustratora i przedstawiała rodzinę siedzącą przy świątecznym stole. Kartka została powielona w drukarni i była sprzedawana za 1 szylinga. W dalszych latach, popularność kartek rosła a ich forma ewoluowała.
Na początku XX wieku wielu producentów podchwyciło pomysł na produkcję pocztówek. W 1913 roku firma Hallmark, która odniosła sukces dzięki zwyczajowi wysyłania kartek do żołnierzy walczących w I wojnie światowej. W tym samym czasie popularne stało się również tworzenie własnych, ręcznie wykonanych kartek, które przekazywane były z rąk do rąk.

W połowie XX wieku znacznie powszechniejsze stały się kartki przedstawiające bardziej sentymentalne zimowe lub religijne motywy. W tym okresie zaczęły być one wykorzystywane również przez organizacje charytatywne, które sprzedają je w celu zbierania funduszy.

Choć obecnie istnieje wiele alternatyw dla tradycyjnej kartki pocztowej, nauczycielka języków nowożytnych Anna Dykcik, zdecydowała się przypomnieć tę nieco wypartą przez nowe technologie technikę wyrazu. Z racji, iż należy do grupy Facebookowej Deutsche Lehrer weltweit, nawiązała kontakt z koleżanką po fachu pracującej w Zespole Szkól Publicznych w Ulhówku. Jest to miejscowość położna w województwie lubelskim, w powiece tomaszowskim.

-Bardzo się cieszę z przebiegu akcji, która choć jednorazowa, jest bardzo dobrze oceniania przez dzieci. Co do współpracy jedna z nauczycielek chciała wymienić się karkami z różnymi państwami, akurat z Polski wybrała naszą placówkę oświatową. W dobie Internetu, kiedy kartki przeszły do lamusa, super było zobaczyć fascynację młodzieży pocztówkami-

stwierdza Dykcik. Szkoły wymieniły się na koniec folderami promującymi miasta Krotoszyn- Zamość. Oczywiście zostały one napisane w jeżykach obcych.

Na czym zatem polegał projekt pt. ,,Wymień się świąteczną kartką"? Otóż na prostym pomyśle. Krotoszynianie swoje prace wysyłali do zaprzyjaźnionej szkoły. Wychowankowie, oprócz tradycyjnych Bożonarodzeniowych życzeń, mogli w niej popisać się swoją kreatywnością. Wskazane było napisanie kilku zdań o sobie. Z niecierpliwością oczekiwano na odzew drugiej strony. Gdy przyszła w SP nr 4 w Krotoszynie zapanowała euforia. Uczniowie następnie losowali swoje pocztówki. -

Ciekawie i odkrywczo było przeczytać po niemiecku, co pisali o sobie rówieśnicy z Ulhówka. Dodatkowym bonusem były ukryte teksty z adresami do popularnych wśród młodzieży portali społecznościowych. Co niektórzy z chęcią chcieliby kontynuować korespondencję w sieci. W projekcie wzięły udział dziewczyny z klasy 8a,7b oraz klasa 7d.

- wspomina Dykcik. Zachęca jednocześnie wszystkich do hołdowania w przyszłości tej pięknej tradycji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie