Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsza stolica Polski nie ma przed uczniami ZSP nr 3 w Krotoszynie żadnych tajemnic

Paweł Krawulski
Paweł Krawulski
ZSP nr 3 w Krotoszynie
Uczniowie dwóch klas pierwszych Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 3 w Krotoszynie właśnie wróciło z ciekawej wycieczki. Odwiedzając Gniezno, nie tylko zwiedzali zabytki, ale oddychali historią.

Wychowankowie klas 1a i 1b wraz z wychowawczyniami: Justyną Politowicz i Marzeną Kasprolewicz wybrali się na wycieczkę do Gniezna- pierwszej stolicy Polski i metropolii kościelnej w Polsce, miasta św. Wojciecha.
Był to także pierwszy wspólny wyjazd poza powiat krotoszyński tych klas. Uczniom towarzyszyły emocje.

-Najpierw udaliśmy się do katedry gnieźnieńskiej. Ta świątynia zbudowana w stylu gotyckim, wywarła na nas spore wrażenie. Jest położona na Wzgórzu Lecha i zalicza się do najcenniejszych dzieł z dobytku kultury gotyckiej w Polsce i w całej Europie. To również jeden z najcenniejszych zabytków Gniezna. Katedra była świadkiem wielu ważnych w historii państwa polskiego wydarzeń – Mieszko I pochował tutaj swoją żonę Dąbrówkę, złożono tu także ciało męczennika św. Wojciecha, dokonywano tu koronacji królów polskich. Katedra zachwyca bogatą historią, ale także niepowtarzanym wyglądem-

relacjonują uczestnicy.

Pamiątkowe zdjęcie zostało wykonane przy pomniku Bolesława Chrobrego. Przedstawia on pierwszego koronowanego króla Polski w postawie stojącej. Chrobry w koronie na głowie, wsparty na mieczu, twarzą jest zwrócony w stronę pałacu Prymasowskiego. Postać władcy odlana z brązu ma wysokość 4,75 m i stojąca na cokole z piaskowca o wysokości 4 m prezentowała się wyjątkowo okazale.
Grupa udała się spiesznie do Muzeum Początków Państwa Polskiego. Tutaj zwiedzono wystawę tematyczną zatytułowaną ,,Początki państwa polskiego" Przybliżyła ona przybyłym pierwsze wieki naszej państwowości, okres panowania pierwszych władców z dynastii piastowskiej. Młodzież z uwagą wysłuchała ciekawej lekcji historii z kształtowaniem się państwa polskiego. Mogli też na własne oczy zobaczyć jak żyli w niej protoplaści.

Obowiązkowym punktem programu był udział w lekcji muzealnej, podczas której edukator przybliżył wszystkie zagadnienia związane z życiem ludności na terenach Polski w okresie średniowiecza.

-Humor i swoboda przekazu prowadzącego zaowocowały miłą, wesołą atmosferą. lekcja minęła dużo szybciej niż standardowe godziny szkolne.

Po tak intensywnych doznaniach dydaktycznych przyszedł czas na coś dla ciała. Grupa postanowiła się nieco posilić. Nabrawszy energii i pełni wrażeń udali się w drogę powrotną do Krotoszyna. W drodze powrotnej snuli plany następnych wspólnych wypadów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto