Krotoszyn: Uczniowie SP nr 4 przypomnieli o ważnych prawach- prawach dzieci

Paweł Krawulski
Paweł Krawulski
Udostępnij:
Grono pedagogiczne SP nr 4 w Krotoszynie, wraz z działającym tam samorządem szkolnym, wzięli udział w ambitnym projekcie , któremu patronuje UNICEF.

Okazją była 32. rocznica uchwalenia konwencji Praw Dziecka. To ona przypomina o istotnej kwestii. Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa. To absolutny pewnik oraz fundament.
Najważniejszym dokumentem dotyczącym tej sprawy i regulującym tę kwestie jest Konwencja o prawach dziecka uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i ratyfikowana przez Polskę już 2 lata później.

Warto przypomnieć, iż Rzeczpospolita Polska może poszczycić się bogatą tradycją związaną z promowaniem praw dziecka. Warto wspomnieć postać Janusza Korczaka, cenionego na świecie działacza na rzecz godnego traktowania dzieci. Ważne miejsce zajmuje również Ludwik Rajchman, pomysłodawca stworzenia międzynarodowej organizacji działającej na rzecz dzieci - UNICEF. Polska była też inicjatorem powstania Konwencji o prawach dziecka, gdyż przedłożyła Komisji Praw Człowieka ONZ jej pierwszy projekt. O tym, jak ważne są w naszym kraju prawa dziecka świadczy również fakt, iż zostały one uwzględnione w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej.

Z ramienia fundacji UNICEF, SP nr4 uczciła dziś 32 rocznicę uchwalenia konwencji Praw Dziecka, która przypada na 20 listopada. Na lekcjach z wychowawcami uczniowie zapoznawali się z prezentacją multimedialną tematu, quizami, przygotowanymi przez UNICEF, a także w ramach inwencji twórczej ubarwili lekcję pracami plastycznymi. Punktem kulminacyjnym był marsz wokół szkoły #dlakazdegodziecka, w który włączyli się przedstawiciele poszczególnych klas 4-8-

opowiada jedna z opiekunek samorządu szkolnego nauczycielka Anna Dykcik.

Dlatego przez ostatnie dni ta placówka edukacyjna zajmowała się edukowaniem wychowanków. Wychodzono z założenia, iż uczniowie powinny znać swoje prawa, rozumieć je i świadomie z nich korzystać. Wychowawcy zwracali jednak uwagę na delikatny charakter sprawy. Upowszechnianie wiedzy o prawach dziecka nie jest wymierzone przeciwko rodzicom. Zarówno rodzice, opiekunowie jak i nauczyciele powinni mieć świadomość, że prawa dziecka nie kolidują z prawami dorosłych, lecz się uzupełniają.

Dodatkowo w szkole powstały piękne plakaty informujące o tej tematyce. Na zakończenie dzieci ruszyły w teren. Grupa zaopatrzona w cukierki, balony oraz przygotowane wcześniej plakaty, udali się w okolice szkoły. Tam napotkane młodych mieszkańców zapoznawały z tematyką, a po uzyskaniu odpowiedzi nagradzała cukierkami i balonami koloru niebieskiego. Odpowiedzi padały rożne, bo istota ludzka jest złożona. Rozpiętość była duża. Nie brakowało dyskutantów informujących, iż obecnie dzieci posiadają za dużo praw, a za mało obowiązków, Postawa ta związana jest z lansowanym przez niektóre rodziny tzw. bezstresowym modelem wychowania. Z drugiej strony z ust spotykanych padały przemyślane, wręcz filozoficzne odpowiedzi o roli dzieci w społeczeństwie. Sam wypad był dla ich uczestników wielką lekcją odpowiedzialności za słowa oraz wykorzystaniem w praktyce elementów pracy zespołowej.

Trzeba było bowiem nie tylko podejść do obcych osób ale i umiejętnie nawiązać z nimi dialog. Zadanie właściwych pytań lub tłumaczenie niełatwego przecież zagadnienia, wymagało po pierwsze odwagi, a po wtóre wiedzy. Dzieci z popularnej ,,Czwórki” test ten zdały jednak wyśmienicie. Dlatego nie dziwi fakt, iż przekraczając próg szkoły widać było na ustach przedstawicieli młodego pokolenia uśmiech spełnienia i satysfakcję z dobrze spełnionego zadania.

Radosław Fogiel o komisji śledczej ws. Pegasusa w Sejmie

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie