Krotoszyn: Piękne jasełka w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1

Paweł Krawulski
Paweł Krawulski
ZSP nr 1 w Krotoszynie
Udostępnij:
W piątek, 17 grudnia, w ostatnim dniu nauki stacjonarnej, społeczność szkolna postanowiła celebrować świąteczny czas. Wystawili zatem jasełka, które okazały się wielkim sukcesem.

Celem jasełek było przygotowanie młodzieży na właściwy odbiór czasu, który przed nimi. Boże Narodzenie ma być czasem miłości, okazywania sobie jedności W ostaniem czasie ta druga sprawa ma kolosalne zaznaczenie, W czasach pandemii koronawirusa, gdy zostały osłabione więzi międzyludzkie, każde spotkanie mające na celu budowanie wspólnoty, jest na wagę złota. Wie o tym zarówno dyrekcja tej jakże zasłużonej dla Krotoszyna placówki oświatowej, jak i pracujące tam grono pedagogiczne.

Dlatego nauczyciele popularnej ,,Ceramy”, pozwolili wychowankom zaprezentować przedstawienie. Przypomniano w ten sposób wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Młodzież pod opieką księdza Łukasza Luźnego miała możliwość zaprezentowania swoich zdolności artystycznych. W pięknej scenografii i akompaniamencie kolęd wprowadzili zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój. Do wspólnego kolędowania włączyli się uczniowie oraz nauczyciele. Po tym był czas na składanie sobie życzeń. Wśród nich dominowało jedno. Oby skończyła się pandemia i wszystko wróciło do normy. Pod tym podpisie się również obiema rękami redakcja portalu: Krotoszyn Nasze Miasto.

Warto przypomnieć na konie historię tego zwyczaju. Jasełka, czyli widowiska o Bożym Narodzeniu, wzorowane są na średniowiecznych misteriach franciszkańskich. Ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa jasło oznaczającego żłób Jasełka rzadziej mogą być nazywane także szopką, betlejemką, a na pograniczu polsko-ukraińskim wertepem. Do największych ulicznych jasełek na świecie zaliczany jest Orszak Trzech Króli
Za twórcę przedstawień bożonarodzeniowych uważany jest św. Franciszek z Asyżu, który pierwszą taką scenę zaaranżował w 1223 roku w Greccio.. Zwyczaj przywędrował z Włoch do Polski na przełomie XIV i XV wieku i stał się zbieżny z kolędowaniem.

Ich treścią była historia narodzenia Jezusa w Betlejem i spisku Heroda. Początkowo figury Dzieciątka, Maryi, Józefa, Trzech Królów i pozostałych osób dramatu były nieruchome. Za sprawą zakonów franciszkańskich i bernardyńskich wprowadzono w ich miejsce marionetki.

W pierwszej połowie XVIII wieku biskupi polscy zakazali wystawiania jasełek w kościołach. Przyczyną było coraz szersze przenikanie do treści przedstawień scen i postaci o charakterze ludycznym. Z szopkami zaczęli wówczas kolędować poza murami świątyń żacy, czeladnicy itp. Dały one początek wędrownym teatrzykom ludowym o świeckim charakterze. Jak zatem widać ta tradycja jest żywa do dnia dzisiejszego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mazowiecki Tydzień Bezpieczeństwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie