Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kobylin: Jan i Marianna Woźniakowie odznaczeni medalem ,,Za zasługi dla obronności kraju”

Paweł Krawulski
Paweł Krawulski
Urząd Miejski w Kobylinie
W piątek, 26 listopada w kobylińskim magistracie doszło do przemiłej uroczystości Jej bohaterami była rodzina Woźniaków.

Przybycie do urzędu Marianny Woźniak nie był przypadkowy. Celem było wręczenie srebrnych medali ..Za zasługi dla obronności kraju”, nadawanych przez Ministra Obrony Narodowej.

Przypomnijmy: Medal ten został ustanowiony przez Sejm ustawą z 21 kwietnia 1966 Według ustawy stanowi uznanie dla osób, które swoją pracą lub działalnością przyczyniły się do rozwoju i umocnienia obronności kraju. Medal może być również nadawany jednostce wojskowej, organizacji społecznej, przedsiębiorstwu, zakładowi lub instytucji. Wraz z odznaką wyróżnienia wręczana jest legitymacja.

Medal posiada trzy stopnie:

  • • Złoty Medal,
  • • Srebrny Medal,
  • • Brązowy Medal.

Medal ten nadaje się również w celu okazania wysokiego uznania rodzicom, którzy wychowali swoje dzieci na wzorowych i ofiarnych żołnierzy. Złoty medal – przysługuje rodzicom, których co najmniej pięcioro dzieci pełniło nienagannie czynną służbę wojskową, albo co najmniej troje dzieci pełniło zawodową służbę wojskową; srebrny medal – rodzicom, których troje lub czworo dzieci pełniło nienagannie czynną służbę wojskową.

Właśnie ten ostatni zapis pretendował do odznaczenia Woźniaków. Medal w imieniu swoim i nieżyjącego męża odbierała pani Marianna, która wychowała trzech synów, pełniących zasadniczą służbę wojskową. Uroczystość przebiegała w miłej atmosferze, a honorowe odznaczenie wręczył przedstawiciel Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu – por. Mateusz Orłowski.

Gratulacje z okazji przyznania medalu złożył również burmistrz Miasta i Gminy Kobylin Tomasz Lesiński. –

Bardzo dziękuję pani za trud włożony w wychowanie dzieci. Warto podkreślić, że taki medal wręczany był ostatnio w naszej gminie ponad dwa lata temu. Chciałbym też dodatkowo życzyć synom, by nigdy nie zostali powołani do służby. Czasy mamy trudne, sytuacja na wschodniej granicy nie jest łatwa i dobrze by było, żeby nasze służby nie musiały się mobilizować –

opowiadał włodarz gminy.

W ciepłych słowach burmistrz wyraził słowa uznania oraz skierował podziękowania za wychowanie synów w duchu patriotyzmu oraz oddania Ojczyźnie. Po części oficjalnej nastąpiła rozmowa, w której poruszone zostały wszelkie aspekty służby.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto