Zabawa w chowanego z ks. Arkadiuszem - byłym proboszczem parafii w Chwaliszewie [ZDJĘCIA]

Marcin Szyndrowski
Marcin Szyndrowski
arch. Głos Wielkopolski/ kadry z filmu/ FB parafii
Ksiądz Arkadiusz H. jest jedną z głównych postaci filmu "Zabawa w chowanego" Marka i Tomasza Sekielskich. Jego dorosłe już ofiary oskarżają go o gwałt i molestowanie seksualne.

FILM BRACI SIEKIELSKICH ZABAWA W CHOWANEGO

Z filmu dokumentalnego "Zabawa w chowanego" braci Sekielskich dowiadujemy się, że jeszcze do niedawna ksiądz Arkadiusz był zatrudniony w kaliskim szpitalu jako kapelan. W dokumencie widać fragmenty prowadzenia przez niego mszy. - Ksiądz Arkadiusz H. był przyjacielem mamy. Znalazł sobie najłatwiejszą ofiarę. Byłem osobą, która łatwo nawiązywała kontakty. Uczył mnie grać na gitarze. Zamykaliśmy się w pokoju i robił to, co robił. Dotykał mnie w miejsca intymne. Perfidność polegała na tym, że do tych rzeczy dochodziło w naszym pokoju w obecności dorosłych, których ksiądz po prostu uśpił - mówi w filmie jeden z bohaterów. Inny dodaje: - Byliśmy rybkami, które złowił. Wykorzystywał nas seksualnie długi czas.

FILM BRACI SIEKIELSKICH ZABAWA W CHOWANEGO

Sprawa trafiła do prokuratury. Jak ustalili bracia Sekielscy pokrzywdzonych może być nawet kilka osób. Przenoszenia z kolejnych parafii do parafii nie były zwykłymi rotacjami, ale wynikiem wielu skarg rodziców i ofiar. - Nawet przyznał się raz do tego, że wykorzystywał seksualnie jednego z chłopców. Tłumaczył się, że diabeł go skusił - mówi inna ofiara księdza pedofila z filmu.

Sam ksiądz Arkadiusz przyznał się w filmie do swoich czynów. Słychać jego tłumaczenie i gotowość do skruchy. - Ja nie ukrywam, że walczę ze swoimi słabościami. Przepraszam tych, których skrzywdziłem - m.in. takie słowa padają w filmie. - Czuję się winny każdego dnia i robię rachunek sumienia - dodaje.

O zachowaniu księdza informowani byli biskupi m.in. biskup kaliski Edward Janiak. Są bowiem nagrania, gdzie ksiądz przyznaje się do wykorzystywania seksualnego chłopców. - Ja o niczym nie wiedziałem. To jest kłamstwo. Podejmę odpowiednie kroki - padają słowa biskupa w filmie.

Wtedy ksiądz Arkadiusz był proboszczem parafii pw. św. Mikołaja Bpa. w Chwaliszewie. Odwołano go z probostwa i pozbawiono sprawowania jakichkolwiek funkcji kościelnych. Sprawę prowadzi prokuratura w Pleszewie. Ksiądz pozostaje bez kary i przebywa na wolności.

FILM BRACI SIEKIELSKICH ZABAWA W CHOWANEGO

Słów kilka o księdzu się należy. Ksiądz Arkadiusz urodził się w 1968 roku w Ostrowie Wielkopolskim. W 1994 roku został księdzem. Najpierw pracował w parafii w Koźminie Wielkopolskim, potem kolejno trafił do Sycowa, Pleszewa i Kalisza. 1 lipca 2002 roku został proboszczem w Lubinii Małej. Był również proboszczem parafii w Chwaliszewie skąd 9 marca 2016 roku odwołano go z funkcji sprawowania posługi proboszczowskiej.

Mieszkańcy Chwaliszewa nie rozumieli decyzji, bowiem parafia pod opieką księdza, jak wspominali wtedy, była aktywna i dobrze prowadzona. - Ksiądz proboszcz to kapłan z powołania. Nie ma takich aż tak wielu. Potrafił nas jednoczyć i aktywizować do wielu działań. To dzięki niemu w kościele przeprowadzono sporo remontów, a i samo życie toczyło się tutaj bardzo dobrze. Nowi ministranci, wiele grup modlitewnych - wyliczali parafianie. - Nikt tak naprawdę nie wie, co się stało. Ksiądz proboszcz też nic nam nie mówił. Pożegnał się tylko z nami w niedzielę, 13 marca podczas mszy. Płakał. Wszyscy płakaliśmy, bo tak dobrego pasterza nie mieliśmy już dawno - dodawali ludzie.

Dziś już wiadomo dlaczego...

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Koronawirus w Polsce i na świecie. W piątek 813 nowych zakaż...

Galeria Krotoszyńska już oficjalnie otwarta. Część sklepów j...

Krotoszyńskie muzeum i galeria Refektarz już otwarte. Wpadli...

Drużyna LKS Ceramika Krotoszyn na początku lat 90-tych: sędzia Zenon Ratayczyk, trener Lech Pauliński, Piotr Nowakowski, Marek Patalas, Romuald Ratayczyk, Wiesław Wojtkowiak, Grzegorz Zieliński, Andrzej Piechocki, Dariusz Drewniak, Ryszard Smal, Adam Panek, Mariusz Kaczmarek, Tomasz Wudarski, Paweł Nowak i Wojciech Wala.

SPORT: LKS Ceramik Krotoszyn ma już 50 lat. Poznajcie bogatą...

Eksploracja dawnego zakładu Bakutil w Baszkowie. Zobaczcie n...

Wideo

Dodaj ogłoszenie