Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory sołeckie 2024. Mieszkańcy Tomnic, jako pierwsi wybrali nowego sołtysa!

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
Wideo
od 16 lat
Wieś Tomnice rozpoczęła cykl zebrań sołeckich, które w tym roku są zebraniami wyborczymi. Mieszkańcy Tomnic wybrali nowego sołtysa i Radę Sołecką.

Zebranie poprowadziła przewodnicząca Rady Miejskiej w Krotoszynie Anna Sikora. W zebraniu udział wzięło 40 na 290 uprawnionych do głosowania. Od tego roku niewymagana jest frekwencja na poziomie minimum 20 proc. Miniona kadencja była też pierwszą, która trwała 5, a nie 4 lata. Sołtys Piotr Ignasiak podsumował minioną kadencję, a potem rozpoczęły się wybory.

Wybrano sołtysa i Radę Sołecką na kolejne 5 lat

Piotr Ignasiak został sołtysem w 2019 r. i zastąpił długoletniego poprzednika Eugeniusza Marcinka.

Podczas tegorocznych wyborów zgłoszono Piotra Ignasiaka, który otrzymał 39 głosów. 1 głos był nieważny. Mieszkańcy zdecydowali też, że zwiększą liczbę członków Rady Sołeckiej z 4 do 9 osób. Zgłoszono 9 kandydatów do Rady Sołeckiej: Annę Bruder, Ryszarda Czuszke, Beatę Morawską, Mariana Panka, Macieja Sadkowskiego, Tadeusza Szymanowskiego, Hieronima Szymczaka, Monikę Szymczak i Jarosława Talarczyka. Wszyscy kandydaci otrzymali jednogłośnie po 40 głosów.

Podczas zebrania podziękowano oficjalnie Bogdanowi Namyślakowi, który już przed końcem kadencji zapowiedział, że nie wystartuje w kolejnych wyborach, a swoją funkcję sprawował przez ostatnie 34 lata. Upominki wręczyli mu sołtys Piotr Ignasiak i wiceburmistrz Krotoszyna Ryszard Czuszke.

- Po raz drugi wieś Tomnice obdarzyła mnie zaufaniem swoim. Zostałem wybrany sołtysem na drugą kadencję, za co wszystkim bardzo dziękuję. Wybraliśmy także nową Radę Sołecką, zwiększając o 5 osób, bo mieliśmy 4, teraz mamy 9. To są osoby, które prężnie działają w naszej społeczności, są zawsze. Można powiedzieć sołtysowi przychylne pomagają nam w różnych organizacjach imprez i za co się cieszę i też gratuluję, że wieś wybrała przy stuprocentowym poparciu - powiedział sołtys Piotr Ignasiak.

Tomnice - wieś z długoletnią tradycją

Tomnice to jedna z najstarszych wsi w gminie Krotoszyn, a pierwszy zapis o niej pojawił się już w 1289 r. Od zawsze należał do klucza krotoszyńskiego. Pod koniec 2023 r. we wsi zamieszkiwało 273 mieszkańców i jako jedno z nielicznych Tomnice zanotowały wzrost przyrostu naturalnego. W Tomnicach działa Ochotnicza Straż Pożarna, Koło Gospodyń Wiejskich, Kółko Rolnicze i LZS ,,Sokół'' Kobierno - Tomnice. Tomnice należą do parafii w Kobiernie, z którą to wsią graniczą. W ostatnich kilku latach wybudowano tam grzybek, a sala wiejska czeka na remont.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto