Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

TYLKO U NAS: Zobaczcie, jak wygląda rewitalizowana Kaflarnia w Zdunach! [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
W środę, 16 lutego burmistrz Zdun Tomasz Chudy oprowadził radnych Rady Miejskiej w Zdunach po rewitalizowanej Kaflarni Zduny. Prace mają zakończyć się w ciągu kilku miesięcy, ale efekt prac już robi wrażenie!

Trwa rewitzalizacja terenów poprzemysłowych i zdegradowanych w Zdunach, czyli Kaflarni Zduny. Gmina Zduny wykupiła kilka lat temu ten teren i otrzymała dofinansowanie z Unii Europejskiej w wysokości 5 mln 560 tys. 040,84 zł, a z budżetu państwa - 741 tys. 338,78 zł. W ramach prac ma zostać przywrócona świetność obiektów z dawnych czasów. W ramach przebudowy w XIX-wiecznym budynku powstają pomieszczenia biurowe, konferencyjne i muzealne ,a w dawnym zakładzie - pomieszczenia wystawiennicze, muzealno-edukacyjne, gastronomiczne i sanitarne. Obiekt został znacznie poszerzony. Po przeciwnej stronie posesji powstał duży budynek mieszkalny, w którym będzie kino mogące pomieści 30 miejsc + kilka miejsc dostawianych. Na końcu posesji znajduje się muszla koncertowa i sala występów scenicznych. Okazało się, że za kaflarnią znajduje się teren gminny, który po połączeniu stworzy miejsca parkingowe dla odwiedzających. Teren został już wybrukowany i czeka na zazielenienie. W kaflarni będzie mieściła się siedziba Zdunowskiego Ośrodka Kultury, siedziba Ogólnopolskiego Centrum Zdunów Polskich, siedziba Cechu Zdunów, powstanie tam też Ceramiczne Centrum Rzemiosła Artystycznego, muzeum pieca i muzeum kaflarstwa, miejsce, gdzie będą organizowane: Festiwal Pogranicze Kultur, Wieczory Muzyczne, Święto Chleba, miejsce kształcenia ucznió powstającej szkoły branżowej w zawodzie zduna, miejsce plenerów dla uczniów kaliskiego Liceum Plastycznego oraz studentów artystycznych uczelni wyższych ze specjalizacją ceramiczną, a także miejsce Międzynarodowego Pleneru Ceramicznego.

Kaflarnia w Zdunach ma długą historię. Powstała w 1858 r. przez Wilhelma i Paulinę Reimannów, którzy przybyli do Zdun z Milicza, gdzie wcześniej prowadzili warsztat garncarski. Reimannowie byli właścicielami do 1945 r. Do 1900 r. wytwarzano tam gliniane donice i garnki, a potem zaczęto wytwarzać kafle. Po Wilhelmie interes przejął jego syn Friedrich, a po nim i jego syn Gustav. Po 1945 r. została znacjonalizowana, a w latach 2006-2016 znajdowała się w rękach prywatnych, po czym została zakupiona przez gminę Zduny.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto