Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Te miejsca zmieniły się na zawsze! Wyjątkowe fotografie nieistniejących budynków w Zdunach!

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
W tej galerii skupiamy się jedynie na nieistniejących obiektach w Zdunach.
W tej galerii skupiamy się jedynie na nieistniejących obiektach w Zdunach. arch. zabytek.pl
Prezentujemy archiwalne zdjęcia nieistniejących budynków w gminie Zduny, które dostępne są w kartach katalogowych portalu zabytek.pl prowadzony przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. W tej galerii skupiamy się jedynie na nieistniejących obiektach w Zdunach.

Zabytek.pl to serwis, w którym możemy dowiedzieć się sporo informacji o polskich zabytkach. Nie brakuje tam opisów, aktualnych i archiwalnych zdjęć, skanów z krajowej ewidencji, czy modeli 3D. Ponadto każdy zabytek zlokalizowany jest na mapie. Portal Zabytek.pl prowadzony jest przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Niesamowita historia

W naszej galerii przygotowaliśmy kolekcję nieistniejących budynków, które znajdowały się na terenie miasta Zduny. Klikając w zdjęcia budynków możemy poznać ich historię. O niektórych budynkach słyszeliśmy lub widzieliśmy na zdjęciach, po innych w pamięci nie pozostał nawet ślad. Dzięki tej galerii można przenieść się w przeszłości i zobaczyć, jak Zduny wyglądały kilkadziesiąt lat wstecz!

Zduny - miasto wielowiekową historią!

Zduny były lokowane dwukrotnie. Pierwsza lokacja z 1261 r. musiała być nieudana, więc lokowano miasto po raz drugi w 1267 r. i od tej daty liczony jest wiek Zdun. W 1266 r. książę Bolesław Pobożny przekazał Zduny biskupowi Tomaszowi I i odtąd przez ponad wiek miasto znajdowało się w rękach biskupów wrocławskich, a od pocz. XV w. przechodziło do rąk prywatnych. Pierwotne Zduny (zwane potem Starymi lub Polskimi) lokowano na obecnym Placu Kościuszki. W 1637 r. Piotr Sieniuta ówczesny właściciel lokował Zduny Nowe lub Niemieckie na obecnym Rynku, a w 1646 r. - Sieniutowo na obecnym Placu Skargi i ul. Sieniutowskiej. W 1703 r. Sieniutowo połączyło się ze Zdunami Nowymi, a w 1772 r. pozostałe dwa miasta utworzyły jeden ośrodek miejski. Do 1793 r. miasto znajdowało się w granicach Rzeczypospolitej. W 1919 r. zostało na krótko odzyskane podczas Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 i utracone na kolejny rok. W latach 1920-1939 miasto funkcjonowało na granicy z Niemcami, a po zakończeniu II wojny światowej straciło swój nadgraniczny charakter.

Zabytki ruchome i nieruchome

Według art. 3 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 2003 r. zabytkiem jest nieruchomość lub ruchomość oraz zabytek archeologiczny. Pod pojęciem nieruchomości kryje się nie tylko budynek, ale również historyczny układ urbanistyczny, cmentarz lub krajobraz kulturowy. Znakiem międzynarodowym jest tzw. Błękitna tarcza, która informuje, który obiekt jest chroniony prawem zabytkowym. Autorem tego znaku jest Polak Jan Zachwatowicz. W 2021 r. w Polsce było 78 tys. 616 zabytków nieruchomych, 268 tys. 915 zabytków ruchomych i 7 tys. 806 zabytków archeologicznych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto