Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przepisy na Wielkanoc pań z Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Kobylin [ZDJĘCIA]

Marcin Szyndrowski
Koło Gospodyń Wiejskich w Rębiechowie	zostało reaktywowane w 2003 roku i liczy 16 członkiń. Jest to aktywna organizacja pod  przew. Stefanii Noculak. Podczas dożynek gminnych w 2018 roku gotowały zupę jarzynową oraz kapuśniak, których gwarancję smaku i jakości zaświadczył mistrz kulinarny Jan Kuroń.
Koło Gospodyń Wiejskich w Rębiechowie zostało reaktywowane w 2003 roku i liczy 16 członkiń. Jest to aktywna organizacja pod przew. Stefanii Noculak. Podczas dożynek gminnych w 2018 roku gotowały zupę jarzynową oraz kapuśniak, których gwarancję smaku i jakości zaświadczył mistrz kulinarny Jan Kuroń. arch. gminy
Zobaczcie co mają do zaoferowania panie z KGW z gminy Kobylin. Po kliknięciu w wybrane zdjęcie potrawy znajdziecie odpowiednie składniki i sposób przygotowania danej potrawy.

Gmina Kobylin to region bardzo urokliwy i bogaty w historię i tradycję. Warto odwiedzić miasto Kobylin choć raz by przekonać się o gościnności mieszkańców.

Gminę Kobylin położoną w południowo-zachodniej części województwa wielkopolskiego i wchodzącą w skład powiatu krotoszyńskiego, zamieszkuje 8050 mieszkańców z czego 3200 w mieście. Jej powierzchnia wynosi 10 745 ha, z czego: 7635 ha stanowią grunty orne, 14 ha sady, 904 ha łąki, 81 ha pastwiska i 1293 ha lasy. Gminę tworzy miasto Kobylin oraz 20 sołectw obejmujących 22 miejscowości.

Kobylin jest jednym z najstarszych miast polskich. Pierwsze zapisy o mieście pochodzą z lat 1289-1303. Na początku swej historii miasto zwane Wenecją założono na prawie polskim. Prawo magdeburskie otrzymało 21 grudnia 1430 roku od króla Władysława Jagiełły. Pierwszymi właścicielami Kobylina w XIII w. byli wojewodowie kaliscy, między innymi ród Łodziów. Miasto przechodziło w posiadanie kolejnych właścicieli: rodu Konarskich, Leszczyńskich, Sułkowskich, Mielżyńskich. Stąd wywodzili się znani uczeni, między innymi Andrzej Glaber – astrolog, tłumacz, profesor Akademii Krakowskiej, Maciej z Kobylina – filozof i lekarz, biskup Adam Konarski, gen. Edward Grobelny – szef służby zdrowia Powstania Wielkopolskiego, Cyryl Ratajski – prawnik, prezydent miasta Poznania w latach 1922-1924 oraz 1925-1934, minister spraw wewnętrznych w latach 1924-1925 w gabinecie premiera Władysława Grabskiego. Od 1793 roku Kobylin pozostawał w zaborze pruskim – przez 125 lat podlegając władzy urzędników zaborcy.

W tym trudnym okresie założono bank ludowy, kółko rolnicze, towarzystwo przemysłowe, czytelnię ludową, koło śpiewacze. Czynny udział kobyliniaków w Powstaniu Wielkopolskim przywrócił miasto odrodzonej Polsce 3.01.1919 roku. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. leszczyńskiego.

Śladami historii Kobylina są liczne zabytki kultury. Wśród najważniejszych na uwagę zasługują: ratusz miejski w Rynku z herbem miasta nad wejściem, zabytkowe domy, kościoły parafialne w Kobylinie, Wyganowie, Starymgro-dzie, kościół oraz klasztor Franciszkanów, wieża zegarowa drewniana z XVIII w. – pozostałość zboru ewangelickiego, zespół parkowo-pałacowy w Łagiewnikach, a także neobarokowy kościół oraz pałac w Smolicach otoczony rozległym parkiem.

Istnieją dwie wersje pochodzenia nazwy miasta. Jedna podaje, że nazwa Kobylin wywodzi się od przezwiska Kobyła i jest związana z postacią rycerza Tomasza Kobylica, syna Kobyły – domniemanego założyciela lub właściciela wsi Kobylin.

Opowiadanie ludowe natomiast dotyczy nazw trzech miejscowości leżących wzdłuż biegu rzeki Orli: Kobylina, Dubina i Jutrosina. Według legendy trzej bracia udali się do pustelnika, aby zasięgnąć rady, co do nazwania swoimi imionami założonych przez nich osad. Ponieważ droga była błotnista i trudna do przebycia tuż pod Rogożewem utknęli w błocie, a furman Andrzej nie radząc sobie z uporem starej kobyły miał krzyknąć: „Wio kobylino, bo jak cię zatnę pod dupino, to ci będzie jutro sino”. Ten trywialny zwrot wywarł na szlachcicach wrażenie i zadecydowali o powstaniu nazw Kobylin, Dupin (obecnie wieś Dubin) i Jutrosin. Tak głosi legenda ludowa znana od pokoleń i traktowana jako pogodny żart.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Epidemia koronawirusa – raport minuta po minucie o najnowszych informacjach dotyczących wirusa w Polsce i na świecie

Koronawirus w Polsce i na świecie. W piątek 23 242 nowe zaka...

KORONAWIRUS: Wszystko zaczęło się od jednej osoby. Co nas cz...

POŻEGNANIE: Ostatnia droga i pożegnanie ks. Jana Robakowskie...

Kl. VI c - 1972 r.

Sprawdź co skrywa historia krotoszyńskiej Szkoły Podstawowej...

KrotoFestu 2020 nie będzie! Zapraszamy do wspomnień z ubiegł...

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto