Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przepisy na Wielkanoc pań z Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Rozdrażew [ZDJĘCIA]

Marcin Szyndrowski
Składniki – biszkopt: 16 jajek, 1 i 3/4 szklanki cukru, 1/2 szklanki mąki ziemniaczanej, 2 i 1/2 szklanki mąki tortowej, 3 łyżeczki proszku do pieczenia; krem: 0,5 kg masła, 0,75 kg margaryny „Palma”, 8 jajek, 1 szklanka cukru, 3 cukry wanilinowe, 0,1 l spirytusu; owoce, poncz: sok z brzoskwiń, cytryny oraz spirytus od kremu.
Sposób przygotowania 
Białka jaj ubijamy z cukrem na sztywno. Dodajemy żółtka, przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia. Całość wylewamy na  blachę. Pieczemy w 175 st. C przez 45-50 minut. Krem: tłuszcz ucieramy. Dodajemy ubite jajka z cukrem i cukrem waniliowym, połowę spirytusu. Z biszkoptu formujemy barana, nasączamy ponczem, a następnie przekładamy kremem i owocami.
Składniki – biszkopt: 16 jajek, 1 i 3/4 szklanki cukru, 1/2 szklanki mąki ziemniaczanej, 2 i 1/2 szklanki mąki tortowej, 3 łyżeczki proszku do pieczenia; krem: 0,5 kg masła, 0,75 kg margaryny „Palma”, 8 jajek, 1 szklanka cukru, 3 cukry wanilinowe, 0,1 l spirytusu; owoce, poncz: sok z brzoskwiń, cytryny oraz spirytus od kremu. Sposób przygotowania Białka jaj ubijamy z cukrem na sztywno. Dodajemy żółtka, przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia. Całość wylewamy na blachę. Pieczemy w 175 st. C przez 45-50 minut. Krem: tłuszcz ucieramy. Dodajemy ubite jajka z cukrem i cukrem waniliowym, połowę spirytusu. Z biszkoptu formujemy barana, nasączamy ponczem, a następnie przekładamy kremem i owocami. arch. gminy
Zobaczcie co mają do zaoferowania panie z KGW z gminy Rozdrażew. Po kliknięciu w wybrane zdjęcie potrawy znajdziecie odpowiednie składniki i sposób przygotowania danej potrawy.

Gmina Rozdrażew zlokalizowana jest w powiecie krotoszyńskim, w południowej Wielkopolsce. Zajmuje powierzchnię 79 km2 i składa się z 13 sołectw, które łącznie zamieszkuje ok. 5200 osób. Jej siedzibą administracyjną jest Rozdrażew – miejscowość o 750-letniej historii, w przeszłości przez kilka wieków szczycąca się prawami miejskimi. Była siedzibą rodową Rozdrażewskich – jednego z najstarszych polskich rodów szlacheckich.

W krajobrazie gminy zdecydowanie dominują pola uprawne i łąki, jedynie od wschodu gmina graniczy z lasami wchodzącymi w skład dużego kompleksu leśnego Dąbrowy Krotoszyńskie, ujętego w sieć Natura 2000. To sprawia, że jednym z atutów gminy jest czyste środowisko.

Gminę cechuje duża aktywność społeczna. Jej wyrazem jest m. in. działalność wielu organizacji społecznych, od posiadających kilkudziesięcioletnie tradycje Kół Gospodyń Wiejskich po powołane współcześnie stowarzyszenia nadające ton życiu kulturalnemu społeczności. Szczególnie aktywne są panie tworzące zespoły: kabaretowy „Helka” , śpiewaczy „Ale Babki!” oraz mający dłuższą tradycję zespół folklorystyczny „Kalina” (działa w miejscowości Nowa Wieś od ponad 30 lat). Wiele ciekawych działań o charakterze sportowo-rekreacyjnym oferuje Uczniowski Klub Sportowy „Doliwa” oraz stowarzyszenie „Inspiracje”. Do dawnych tradycji strzeleckich nawiązuje reaktywowane w 1997r. Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Rozdrażewie.

Niestety, mimo długiej historii, Rozdrażew nie może poszczycić się wieloma zabytkami. Spośród zachowanych warto zobaczyć kościół parafialny Św. Jana Chrzciciela w Rozdrażewie z ok. 1640 r. Ciekawym obiektem jest też kościół pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Korony Polskiej w Nowej Wsi (1924-1931) .

Mieszkańcy dbają o zabytki ruchome i dawne przedmioty codziennego użytku. W budynku Szkoły Podstawowej w Rozdrażewie powstała Izba Regionalna Ziemi Rozdrażewskiej, w której zgromadzono eksponaty związane z codziennym życiem mieszkańców. Natomiast na poddaszu budynku szkolnego w Dzielicach usytuowana jest „Izba lekcyjna z dawnych lat”, która znakomicie oddaje klimat pomieszczeń szkolnych czasów dwudziestolecia międzywojennego. Izba uzyskała I nagrodę w konkursie Urzędu Marszałkowskiego na „Działania Proekologiczne i Prokulturowe w ramach strategii rozwoju obszarów wiejskich” za rok 2008. Podobną nagrodę, tyle że w roku 2016, uzyskał miniskansen stworzony w budynku dawnej masztalarni przez panie ze Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich w Rozdrażewie. Warto wspomnieć o sikawkach konnych odrestaurowanych przez ochotnicze straże pożarne w Dąbrowie i Grębowie. Służą one nie tylko jako piękne eksponaty. Druhny z Dąbrowy były bezkonkurencyjne w czterech kolejnych edycjach krajowych i europejskich zawodów sikawek konnych.

Samorząd kładzie duży nacisk na rozwój infrastruktury komunalnej. Systematyczna rozbudowa sieć dróg, sanitacja obszarów wiejskich oraz budowy lub modernizacje obiektów podnoszą komfort życia mieszkańców. Dzięki środkom pozyskanym z programów unijnych wybudowano obiekt rekreacyjny „Chata na Rozdrożu”, wyremontowano sale wiejskie, postawiono place zabaw , wyposażono boiska sportowe i siłownie napowietrzne. W ostatnim czasie wybudowano i wyposażono punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, rozbudowano budynek przedszkola w Nowej Wsi, a w Rozdrażewie wyremontowano budynek przychodni.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Epidemia koronawirusa – raport minuta po minucie o najnowszych informacjach dotyczących wirusa w Polsce i na świecie

Koronawirus w Polsce i na świecie. W piątek 23 242 nowe zaka...

KORONAWIRUS: Wszystko zaczęło się od jednej osoby. Co nas cz...

POŻEGNANIE: Ostatnia droga i pożegnanie ks. Jana Robakowskie...

Kl. VI c - 1972 r.

Sprawdź co skrywa historia krotoszyńskiej Szkoły Podstawowej...

KrotoFestu 2020 nie będzie! Zapraszamy do wspomnień z ubiegł...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto