Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plany Muzeum Regionalnego w Krotoszynie na wakacje [FILM]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
Wideo
od 16 lat
Muzeum Regionalne w Krotoszynie zorganizowało wystawę plenerową oraz zmienia godziny funkcjonowania na wakacje.

Unikatowa wystawa na Rynku

Muzeum Regionalne w Krotoszynie zorganizowało wystawę plenerową na Rynku 144 archiwalnych widokówek z lat 1898-1932 z miejscowości obecnego powiatu krotoszyńskiego, czyli gmin: Krotoszyn, Kobylin, Koźmin Wielkopolski, Rozdrażew, Sulmierzyce i Zduny. Siedziby poszczególnych gmin zostały również krótko opisane pod kątem historycznym.

Nowe godziny funkcjonowania na wakacje

Krotoszyńskie muzeum zmienia godziny funkcjonowania i będzie czynne w dniach roboczych w godzinach 10:00-16:00, w pierwsze i trzecie niedziele miesiąca w godzinach 10:00-14:00 oraz w soboty i pozostałe niedziele, ale po wcześniejszym zgłoszeniu grup dla minimum 10 osób.

Muzeum aktywne w mediach społecznośćiowych

Krotoszyńskie Muzeum Regionalne im. Hieronima Ławniczaka jest bardzo aktywne w mediach społecznościowych. Na swoim profilu Facebook udostępnia sporo archiwalnych zdjęć, dokumentów i informacji (link TUTAJ ), z kolei na swoim profilu na portalu YouTube (link TUTAJ ) zamieszczane są filmy o eksponatach muzealnych, recenzje książek, a także wydarzeniach historycznych.

Krotoszyńskie muzeum od 65 lat!

Pierwsze muzeum miało powstać w 1913 r., jednak wybuch I wojny światowej pokrzyżował te plany. Kolejna nieudana próba odbyła się w 1926 r. Otwarcie Muzeum Ziemi Krotoszyńskiej w budynku „Krotoszanki” przy ul. Koźmińskiej oraz prezentacja pierwszej wystawy krotoszyńskich pamiątek miała miejsce 27 marca 1957 r. W gronie założycieli znajdowali się m.in. Wanda Grabska, Franciszek Junczak, Ludwik Kaczyński, Hieronim Ławniczak, Feliks Skierkowski, Zdzisław Swora i Jan Urbaniak. W latach 1957-1968 siedzibą muzeum był drewniany dom z II poł. XVIII w. znajdujący się przy ul. Koźmińskiej. Pierwszym kierownikiem był Ludwik Kaczyński (1957-67), a następnym Mirosław Rybczyński (1967-68). Dopiero od 1968 r. muzeum posiadało własny budżet. W 1969 r. staraniem Wandy Grabskiej, ówczesnej prezes Zarządu Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Krotoszynie przeniesiono muzeum do dawnego klasztoru ojców Trynitarzy. W tym samym roku nowym kierownikiem został Hieronim Ławniczak (1969-1987). Od listopada 1998 r. PTTK przekazało zbiory Miastu i Gminie Krotoszyn. Od 1999 r. muzeum funkcjonuje jako jednostka kultury miasta. Dyrektorami muzeum byli Helena Kasperska (1987- 2013) oraz Piotr Mikołajczyk (od 2013 r.).

5,5 tys. zbiorów z archeologii, historii, etnografii i sztuki

Obecnie muzeum mieści się na powierzchni 370 m kw., posiada 5,5 tys. zbiorów z dziedziny archeologii, historii, etnografii i sztuki. Z kolei literatura biblioteczna liczy kolejne 5 tys. zbiorów. Muzeum to nie tylko miejsce z eksponatami. Instytucja oferuje mieszkańcom powiatu wystawy czasowe o tematyce historycznej, artystycznej, przyrodniczej i regionalnej, imprezy rekonstrukcyjne, ciekawe spotkania i wieczornice tematyczne oraz samo wydaje książki i publikacje

Noc Muzeów 2023 w Krotoszynie [ZDJĘCIA + FILM]

Noc Muzeów 2022 w Krotoszynie [ZDJĘCIA]

„Noc Muzeów” 2021 w Krotoszynie [ZDJĘCIA]

Noc Muzeów 2019 w Krotoszynie [ZDJĘCIA]

Noc Muzeum w Krotoszynie [ZDJĘCIA]

Krotoszyńska noc w Muzeum im. H. Ławniczaka [ZDJĘCIA]

Noc Muzeów 2012 - Spotkanie z Rozdrażewskimi i szwedzkim woj...

Nocna uczta w krotoszyńskim muzeum okiem Heleny Kasperskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto