Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pałac w Radlinie był niegdyś okazałą rezydencją Opalińskich. Dziś zostały tylko ruiny...

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
Pałac zbudowano w II połowie XVI w. i rozebrano po 1840 r.
Pałac zbudowano w II połowie XVI w. i rozebrano po 1840 r. Marcin Szyndrowski | arch. krotoszyn.naszemiasto.pl
Pałac w Radlinie był niegdyś okazałą rezydencją Opalińskich. Dziś zostały tylko ruiny... Pozostałości można zobaczyć obok cmentarza.

Radlin to miejscowość położona w powiecie jarocińskim w gminie Jarocin w województwie wielkopolskim.

Wieś z ponad 700-letnią historią

Pierwsza wzmianka o Radlinie pochodzi z 1291 r., kiedy to Jan, syn Czechosława z Galewa oddał Radlin Marcinowi ze Staniewa, żeby ją osadził na prawie niemieckim. W 1372 r. Langwar i jego brat Marcin sprzedali Radlin z przyległymi Kątami Wawrzyńcowi Zarębie, kasztelanowi poznańskiemu. W 1388 r. majątek miał jego syn Andrzej, a ok. 1420 r. - Andrzej i Elżbieta Domaborscy. Do 1439 r. Radlin należał do Jadwigi, wdowie po Januszu Furmanie. Ok. połowy XV w. Radlin należał do Łodziów z Bnina (późniejszych Opalińskich). Od XVI w. dobra należały już do Andrzeja z Bnina Opalińskiego, marszałka koronnego i starosty wielkopolskiego. W jego imieniu majątkiem zarządzał Jan Nieradzki. Po Andrzeju Opalińskim dobra przeszły na Piotra Opalińskiego, kasztelana kaliskiego, a przez Ludwikę Opalińską przeszły na dom Sapiechów-Koźińskich, którzy dzierżyli majątek do 1791 r. Ten sprzedał je generałowi pruskiemu Friedrichowi Adolfow von Kalckreuthowi. W 1836 r. drogą sądowej sprzedaży majątek nabył rzą pruski, który w 1840 r. sprzedał je dziedzicowi Jarocina Władysławowi hrabiemu Radolińskiemu. Po 1840 r. rozebrano zamczysko.

Ruiny nowożytnego zamku

Do rezydencji wybudowanej w dziedzicznych dobrach Opalińskich ok. 1570-1592 przylegał ogród oraz kaplica. Okres świetności rezydencja przeżywała w końcowych latach XVI oraz w wieku XVII. Ok. 1730 r. Sapiehowie zarządzili przebudowę pałacu, jednak ze względu na trudności finansowe prace zaniechano. Już w 1773 r. stary pałac był "zepsuty", a nowy "niedokończony". Po 1840 r. pałac rozebrano, a cegłę i kamienne ciosy wykorzystano do budowy gorzelni i innych budynków w folwarku. W okresie międzywojennym wewnątrz murów urządzono boisko sportowe, a w okresie II wojny światowej wysadzono pozostałości wieży bramnej. W 1957 r. przeprowadzono badania architektoniczne i sondy. Z kolei w latach 70. XX w. zabezpieczono ruiny, czyli m.in. obmurowano nową cegłą dolne partie ścian. Na terenie ogrodu pałacowego obecnie mieści się obecnie cmentarz.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto