Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasi Powstańcy: Józef Szkudłapski z Rudy

Łukasz Cichy
Józef Szkudłapski (z lewej) na zdjęciach przechowywanych  w Izbie Pamięci PKP PLK w Poznaniu.
Józef Szkudłapski (z lewej) na zdjęciach przechowywanych w Izbie Pamięci PKP PLK w Poznaniu. arch. Wikimedia Commons
Prezentujemy sylwetkę Józefa Szkudłapskiego, Powstańca Wielkopolskiego. Informacje o nim mamy dzięki Wojciechowi Krzekotowskiemu, który był bratankiem jego prapradziadka.

Józef Szkudłapski urodził się 16 marca 1889 roku jako syn Stanisława Szkudłapskiego i Jadwigi z d. Kostki. Był kuzynem Elżbiety Poterek z d. Szkudłapskiej, czyli bratankiem opisywanego od kilku numerów Marcina Szkudłapskiego.

Urodził się on w Rudzie w dzisiejszej gminie Zduny, skąd pochodziła rodzina Szkudłapskich. Gdy wybuchło Powstanie Wielkopolskie Józef Szkudłapski wziął w nim udział. Niestety, nie wiemy gdzie walczył. Możemy domyślać się tylko, że na odcinku zdunowskim.

Gdy skończyła się wojna został inżynierem. W latach 1923- -1933 był dyrektorem Opalenickiej Kolejki Wąskotorowej.

”Pan Minister Komunikacji rozporządzeniem z dnia 19 marca 1928 roku, nr V/2507/16b/28, udzielił na mocy art. 2 Ustawy z dnia 14 października 1921 roku o udzielaniu koncesji na koleje żelazne prywatne (Dz. U. nr 88, poz. 646) oraz art. 2 rozporządzenia Ministra Kolei Żelaznych z dnia 30 września 1922 roku w przedmiocie wykonania powyższej ustawy (Dz.U. nr 92, poz. 854) inżynierowi Józefowi Szkudłapskiemu, Dyrektorowi Kolejki Opalenickiej mającemu siedzibę w Opaleni-cy, działającemu z ramienia i na rzecz Towarzystwa Kolejki Opalenickiej T.Z.O.P. zezwolenia na czynienie studjów przed-wstępnych wąskotorowej kolei użytku publicznego od stacji Sędziny do wsi Tarnowo, celem sporządzenia projektu technicznego. Na podstawie tego zezwolenia służy wymienionemu wyżej inżynierowi Szkudłapskiemu w myśl art. 5 wspomnianej ustawy prawo wstępu na grunt obcy oraz dokonywania potrzebnych pomiarów i niwelacji za wynagrodzeniem szkód stąd powstałych. Projektowana linja kolejowa o długości koło 18 kilometrów przechodzić będzie przez Województwo Poznańskie, które zostało powiadomione jednocześnie o wydaniu tego zezwolenia. 102 Dziennik Urzędowy. Nr 10. Pozwolenie to zachowuje swą moc w ciągu 6 miesięcy od dnia jego wydania, tj. do 19 września 1928 roku. Termin, do którego ma wpłynąć podanie o udzielenie koncesji na budowę i eksploatację wąskotorowej kolei Sędziny-Tarnowo na podstawie powyższych studjów, upływa z dniem 19 marca 1929 roku. Termin prekluzyjny na udzielenie osobom trzecim pozwoleń na studja w analogicznym kierunku upływa z dniem 19 czerwca 1928 roku” - możemy wyczytać w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Komunikacji nr 10 z 1 maja 1928 roku.

Józef Szkudłapski zmarł 1 sierpnia 1950 roku i został pochowany na cmentarzu komunalnym w Sycowie. Jego żoną była Anna Szkułapska z domu Szulc, urodzona 23 lipca 1904 roku, zmarła 21 lipca 1990 roku i spoczywająca obok niego.

+++

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto