Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lato organowe w krotoszyńskiej Bazylice czas zacząć. Szykuje się magiczny koncert muzyki organowej

Paweł Krawulski
Paweł Krawulski
W niedzielę, 25 lipca, w kościele pw. św. Jana Chrzciciela zainaugurowana zostanie już jedenasta edycja cieszącego się zainteresowanie Ogólnopolskiego Festiwalu Muzycznego Lato Organowe w Krotoszyńskiej Bazylice. Podczas pierwszego koncertu wystąpią dwaj uznani artyści, rodem z Krotoszyna: dr hab. Tomasz Głuchowski i dr Martyna Klupś-Radny.

Warto dodać, iż kierownikiem artystycznym i organizacyjnym festiwalu jest niezmiennie krotoszynianin dr hab. Tomasz Głuchowski, który wraz z Martyną Klupś-Radny otworzy tegoroczny festiwal. Warto poświęcić kilka słów naszym artystom.

Martyna Klupś–Radny ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fletu prof. dr hab. Zbigniewa Kamionki. W 2018 r. ukończyła Staż Artystyczny w klasie dr hab. Urszuli Janik w Warszawie. W ur. ukończyła Studia Doktoranckie w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fletu prof. dr hab. Zbigniewa Kamionki i uzyskała tytuł doktora sztuki. Umiejętności instrumentalne doskonaliła podczas współpracy m.in. z prof. Barbarą Świątek–Żelazny, prof. Jerzym Mrozikiem, prof. Wally Hasse, i prof. Janosem Balintem. Brała także udział w mistrzowskich kursach kameralnych prowadzonych przez prof. Marię Szwajger–Kułakowską.

Flecistka wykonała w przeszłości liczne recitale solowe w kraju i za granicą, występując także na różnych Festiwalach (Włochy, Węgry, Holandia, Niemcy, Czechy, Rumunia, Francja). W roku 2014 wystąpiła z Orkiestrą Filharmonii w Sibiu- Rumunia. W tym samym roku dokonała nagrania wraz z pianistką dr Iwoną Popławską–Zimowską płyty CD pt. „Sonaty Fletowe”. Martyna Klupś–Radny występowała solo z Filharmonią Opolską i współpracuje z Operą Krakowską, a także z orkiestrą CORda Cracovia. Ponadto prowadzi klasę fletu w Zespole Szkół Muzycznych im. M. Karłowicza w Krakowie.
Od 2017 r. jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie. Martyna Klupś–Radny prowadzi także warsztaty dla Szkół Muzycznych w Polsce i za granicą.

Z kolei Tomasz Głuchowski to absolwent kaliskich szkół średnich: Technikum Budowy Fortepianów oraz PSM II st. (klasa organów Kazimierza Madziały). W latach 1996-2004 studiował organy (Klemens Johannes Kaminski) i klawesyn (Marta Czarny-Kaczmarska) we wrocławskiej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego (AMKL). Oprócz studiów i licznych kursów mistrzowskich, istotny wpływ na jego osobowość artystyczną wywarły liczne wyjazdy naukowe do Holandii (2008-10), gdzie miał sposobność kształcić się na historycznych instrumentach pod okiem Petera van Dijka z Utrechtu. Po ukończeniu studiów doktoranckich na AMKL (Andrzej Chorosiński, Magdalena Czajka), w maju 2011 r. uzyskał stopień doktora sztuki, a w listopadzie 2019 r. stopień doktora habilitowanego nadany przez Senat Akademii Muzycznej w Poznaniu. Jako absolwent Podyplomowych Studiów Monodii Liturgicznej na Uniwersytecie Papieskim im. Jana Pawła II w Krakowie (2016-2018) rozwija również swoje zainteresowania chorałem gregoriańskim.

Jest tytularnym organistą wrocławskiego kościoła dominikanów.Adiunkt w macierzystej uczelni w Katedrze Muzyki Kościelnej, nauczyciel dyplomowany klawesynu i organów we wrocławskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. Konsultant Centrum Edukacji Artystycznej. Juror krajowych konkursów organowych i pianistycznych. Prowadził także kursy improwizacji i interpretacji muzyki organowej w kraju (Cieszyn, Kalisz, Wrocław) i we Włoszech (Werona) oraz wykłady z zakresu muzyki organowej, organologii i śpiewu gregoriańskiego.

Stały współpracownik Orkiestry Symfonicznej Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu i innych zespołów tej instytucji. Współzałożyciel i kierownik artystyczny wrocławskiego zespołu muzyki dawnej Ars Concordiae, członek ensemble Sanssouci – zespołu barokowego Filharmonii Opolskiej. Koncertuje jako solista (organista, klawesynista) i kameralista w kraju i zagranicą. Posiada w swoim dorobku kilkanaście płyt CD z muzyką organową i kameralną (klawesyn/bc.).Członek Rady Programowej fundacji Il Canto, oraz innych stowarzyszeń: Verein zur Erforschung und Erhaltung schlesischer Orgeln e.V, Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych, Towarzystwa Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej.

Należy przypomnieć, iż w roku 2017 został przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dr. Andrzeja Dudę odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi. Ponadto nagradzany jako pedagog akademicki (nagroda Rektora AMKL) oraz szkolnictwa muzycznego (dyplomy CEA, nagrody dyrektorskie).

Jak widać są to artyści przez duże S. Dlatego serdecznie zapraszamy licznych melomanów w niedzielę 25 lipca, by przekroczyli mury kościoła. Początek wydarzenia o godz. 18:45 Wstęp oczywiście wolny.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto