Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krotoszyn: Tradycji stało się zadość. Narodowe Czytanie w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej

Paweł Krawulski
Paweł Krawulski
6 września, na skwerze D-O-M znajdującym się przy Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej zainicjowana w Krotoszynie ogólnopolska akcja pt. Narodowe Czytanie. W tym roku przypomniano dramat Gabrieli Zapolskiej (1857-1921) pt. Moralność Pani Dulskiej.

Jubileuszowa, 10 edycja Narodowego Czytania, odbywa się z inicjatywy prezydenta RP. Jej celem jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Czytanie zainaugurowała w 2012 r. wspólna lektura Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W tym roku prezydent zaprosił wszystkich do wspólnego czytania Moralności pani Dulskiej G. Zapolskiej. Zanim przybyli mieszkańcy, zachwycili się fragmentami dramat, jak i przygotowaną na te okoliczność sceną, głos zabrała dyrektor placówki Ewa Bukowska, która krótko streściła ideę spotkania i zaprosiła do wysłuchana fragmentów tej nieśmiertelnej sztuki. Jej prapremiera miała miejsce w 1906r. W Krotoszynie przystąpiono niema natychmiast do właściwej akcji, czyli wspólnego czytania.

Dlatego przywołujemy słowa inicjatora mówiące o powodach dlaczego ta pozycja jest przypominana na terenie całej Polski.-

Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci. wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji-

zaznaczył w specjalnie przygotowanym na tę okoliczność liście prezydent Andrzej Duda.

W Krotoszynie do wspólnego czytania włączyli się samorządowcy gminy i powiatu: Ryszard Czuszke, Juliusz Poczta, Przemysław Wójcik, Joanna Ziembinska-Szczurek, Małgorzata Mielcarek, Mariola Koczorowska oraz uczniowie ZSP nr 1 w Krotoszynie: Wiktoria Bartkowiak, Krzysztof Panfil, Natalia Talaga, Wiktoria Frąszczak, Katarzyna Kaczmarek, pod kierunkiem polonistki Alicji Kryszkiewicz-Świst. Krotoszyńską bibliotekę reprezentowali ponadto jej pracownicy: Beata Waleńska i Marcin Laska.

Pracownicy tej palcówki oświatowej informują o jeszcze jednym fakcie. Z okazji Narodowego Czytania, Kancelaria Prezydenta przygotowała specjalną pieczęć okolicznościową. -Zapraszamy do Wypożyczalni dla Dorosłych z własnym egzemplarzem, gdzie można otrzymać pamiątkowa pieczęć. Wybrana została też już lektura na przyszły rok. Będą to Ballady i romanse Adama Mickiewicza (1798-1855) w 200. rocznicę ich pierwszego wydania.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto