Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koźmin Wielkopolski: Narodowe Czytanie z udziałem teatru seniora ,,Radość”

Paweł Krawulski
Paweł Krawulski
Biblioteka Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski
Koźminianie aktywnie włączyli się w celebrację, 10. jubileuszowej edycja Narodowego Czytania. Tym razem lekturą była „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Fragment tego znanego utworu przedstawili w miejscowej bibliotece aktorzy teatru seniora „Radość”.

Całość spotkania opracowała oraz wyreżyserowała polonistka Jolanta Cyunczyk, o oprawę muzyczną zadbał Zbigniew Cyunczyk. Na wstępie wysłuchaliśmy historii powstania tego dzieła, którą przygotowała i przedstawiła pani Monika Raś- bibliotekarka ze Szkoły Podstawowej nr1 im. Strajku dzieci koźmińskich 1906/1907 w Koźminie Wielkopolskim. A jest ona niezwykle ciekawa. Moralność pani Dulskiej powstała w ciągu kilkunastu dni na przełomie października i listopada 1906 roku. Premiera odbyła się w grudniu w Teatrze Miejskim w Krakowie. Pomysł utworu podsunął Zapolskiej jej mąż. Przyjęto, że przy poszukiwaniu wzorców postaci Zapolska zasugerowała się sugestią swojego redakcyjnego kolegi, Leopolda Szenderowicza, który podsunął pisarce postać swojej kamieniczniczki Gołąbowej i jej rodziny.

Pierwowzorem Anieli Dulskiej jest znana z kołtuństwa lwowska mieszczka, niejaka Gołąbowa. Nazwisko bohaterki łączy się również ze lwowianką – niejaką Czesławą Dulską, która w odpowiedzi na ankietę ogłoszoną w 1905 roku przez popularny lwowski dziennik „Wiek Nowy” opisała swój system gospodarowania w domu, oparty na egoizmie, skąpstwie i wyzysku służącej.

Wątek najstarszego syna Dulskich, Zbyszka, ma swoje źródło w romansie syna krewnych, pp. Pertaków, stanisławowskich znajomych męża pisarki. Młodzieniec ów romansował – za przyzwoleniem matki i całej rodziny – ze służącą.
W dalszej części licznie zgromadzona publiczność mogła zobaczyć, a przede wszystkim wysłuchać wspaniałych aktorów, którymi byli w tym dniu: Maria Maćkowiak jako Aniela Dulska, Mieczysław Gryszka jako Felicjan Dulski, Paweł Suszka - syn państwa Dulskich- Zbyszko, Katarzyna Płóciennik jako Hesia, Anna Parużyńska – Mela, Eugenia Chojnacka jak służąca państwa Dulskich, Kazimiera Michalska –lokatorka i Halina Kostrzewska jako Juliasiewiczowa. Do tego przygotowano niespodziankę. Piosenkę ,,Iść w stronę słońca wykonał Zygmunt Ziętkiewicz.
Za naszym pośrednictwem organizatorzy dziękują wszystkim przybyłym za udział w tegorocznej akcji. Już teraz zapraszają na kolejną edycje. A w nim przełomowe dla polskiego romantyzmu ,,Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto