Nasza Loteria

Huczne obchody 610-lecia Borzęciczek [ZDJĘCIA + FILM]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
610-lecie Borzęciczek
610-lecie Borzęciczek Łukasz Cichy
W sobotę, 17 czerwca świętowano hucznie 610-lecie powstania Borzęciczek.

Spis treści

od 16 lat

Impreza na bogato

Impreza rozpoczęła się I Pieszym Rajdem po Borzęciczkach. Równo w południe odbyła się msza św., którą odprawił ks. bp dr Damian Bryl, a następnie poświęcono tablicę pamiątkową i ścieżkę edukacyjną im. Jana Pawła II. Wśród atrakcji był bieg o puchar biskupa, występy dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Borzęciczkach i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Borzęciczkach, stoiska Koła Gospodyń Wiejskich, Ochotniczej Straży Pożarnej, Wojskowego Koła Łowieckiego "Łoś", akcja krwiodawstwa, zamki dmuchane oraz zabawa taneczna z DJ Elvisem Glassem.

610 lat Borzęciczek

Borzęciczki są wsią, których początek można datować na przynajmniej XV w., czyli 1413 r. Jak twierdzi Józef Łukaszewicz. -W okolicy miasta Koźmina leżą dwie wsie nazwisk podobnych sobie, to jest Borzęciczki i Borzęcice, zwane w 15 wieku Borzeniczki i Borzenice – pisał w swym dziele o powiecie krotoszyńskim Józef Łukaszewicz.

W 1466 r. część Borzęciczek posiadał Jan Unisławski. Na początku XVI w. wieś była własnością rodziny Westerskich. Ok. 1530 r. Błażej Westerski wraz z żoną Agnieszką puścili za 100 ówczesnych grzywien wieś Andrzejowi Głoginskiemu i jego żonie Barbarze z d. Baszkowskiej. Z kolei syn Błażeja Westerskiego – Jan Westerski odkupił w 1546 r. tę wieś od Głoginskich, a rok później odkupił od swojego brata Andrzeja, dwa łany roli w Borzęciczkach. W 1552 r. zarówno Borzęciczki, jak i Kaczagórka należały do Andrzeja Westerskiego, który zdaniem Łukaszewicza mógł być synem Jana Westerskiego. W II poł. XVI w. Borzęciczki należały już do Cerekwickich, których „gniazdem rodowym” była Cerekwica. Zaś w 1580 r. wieś była własnością Katarzyny Żychlińskiej. Pod koniec wieku miejscowość należała już do Mycielskich herbu Dołęga, potem kupili ją Sulimowscy herbu Dębno. Siostrzenica Marcina Sulimowskiego – współspadkobierczyni Katarzyna z Bieleckich Bogołomska – sprzedała swoją część Borzęciczek, Gałązek i Mycielinka swojemu bratu Janowi Bieleckiemu herbu Paprzyca. Wieś tę na początku XVIII w. Jan z Bytynia Kurnatowski herbu Łodzia odziedziczył wieś, żeniąc się z Marianną Gostyńską, dziedziczką Borzęciczek. Jego syn Maciej Kurnatowski sprzedał Borzęcziczki, Gałązki, połowę Dębowca oraz połowę Mycielinek – Franciszkowi z Błociszewa Gajewskiemu. Gajewscy sprzedali ją Radolińskim herbu Leszczyc, a ci – rodzinie niemieckiej - Stolbergom – Wernigerode.

Pałac w Borzęciczkach

W 1865 r. Juliusz Radoliński sprzedał wieś wspomnianej wcześniej rodzinie niemieckiej. Hrabia Otton von Stolberg-Wernigerode wzniósł w 1898 r. na fundamentach siedziby Gajewskich, nowy pałac. Pałac po 1898 r. wzbogacił się o wieżę. Rodzina ta była tutaj do II wojny światowej. Po wojnie w pałacu mieścił się Uniwersytet Ludowy, a od 1961 r. - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Prawdopodobnie w pałacu mieściły się cenne kosztowności zrabowane przez nazistów.

Czytaj również: Ocalił pod Krotoszynem skarby zrabowane przez nazistów [ZDJĘCIA]

W Borzęciczkach w XV, XVI i XVII w. bywało po kilkunastu kmieci. Liczba ich z czasem malała. Np. na początku było ich 24, a pod koniec XVIII w. - tylko 8.

Kościół z XVII w.

Ciekawa jest również historia samego kościoła. Do XVI w. w Borzęciczkach nie było żadnej większej świątyni i należały do parafii w Mokronosie. Pierwszą budowlę sakralną wystawił dopiero w 1606 r. Krzysztof Mycielski, protestant. Marcin Sulimowski -(...) kościół ten, jak nagrobek jego w nim opiewa z rąk heretyckich wykupił (a po prostu zapewne ministra protestanckiego wypędził) i hojnie go uposażył, nadając mu folwark Mycielinek, przez Mycielskich założony wraz z trzema kmieciami w 1610 roku – pisał Józef Łukaszewicz. Kościół ten odnowił w 1748 r. Rafał Gajewski, kasztelan rogoziński i ówczesny właściciel Borzęciczek. Parafia w Borzęciczkach powstała ok. 1608 r., jednak dopiero biskup poznański Andrzej Szołdrski w 1649 r. wydał akt erekcyjny ustanawiając we wsi parafię.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto