Rok temu obchodziliśmy 90-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Chachalni [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
W sobotę, 18 maja 2019 r. odbyła się uroczystość z okazji 90-lecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Chachalni.

Uroczystość rozpoczęła się od mszy św. w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Zdunach. Następnie uczestnicy udali się pod świetlicę wiejską w Chachalni. Tam odbyły się pozostałe uroczystości. To tam prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Krotoszynie i zarazem członek Zarządu Wojewódzkiego ZOSP Jacek Wybierała i prezes Zarządu Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Zdunach odznaczyli najaktywniejszych strażaków. Złoty Medal "Za Zasługi dla Pożarnictwa" otrzymał Zbigniew Gaszyński, Srebrny Medal "Za Zasługi dla Pożarnictwa" otrzymał Sebastian Szymanowski, z kolei Odznaki "Strażak Wzorowy" otrzymali: Maciej Pondel i Piotr Szczuraszek.

Później prezes OSP w Chachalni Czesław Szczuraszek i naczelnik OSP w Chachalni Roman Szymanowski wręczyli za długoletnią służbę wyróżnienia: Mariuszowi Baszczakowi, Andrzejowi Jerdziakowi, Antoniemu Kamieńskiemu, Mirosławowi Olszewskiemu, Franciszkowi Roszakowi, Stefanowi Stachowiakowi, Zbigniewowi Szymanowskiemu i Tadeuszowi Tysiakowi.

Od ponad stu lat Ochotnicze Straże Pożarne odgrywają ważną rolę w społecznym krajobrazie gminy Zduny. Przez wiele lat strażacy ochotnicy udowodnili, że są ludźmi zaufania społecznego. Nie można mówić tu o zawodzie, bo jest to praca na rzecz drugiego człowieka, a strażacy pełnią ją z pasją i poświęceniem. Działalność Ochotniczych Straży Pożarnych wpłynęła na jakość działalności społecznej, sportowej, kulturowo-oświatowej, czy gospodarczej.

Ochotnicza Straż Pożarna w Chachalni powstała w maju 1929 r. Już 4 maja 1929 r. członkowie pomaszerowali pieszo do kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie na mszę, a następnie wzięli udział w pierwszych zawodach strażackich. Mimo, iż jednostka liczyła zaledwie 16 członków zajęła 5 miejsce w ówczesnym powiecie krotoszyńskim. Początki były bardzo trudne. Strażacy musieli kompletować sprzęt, do których należały m.in. wiadra, bosaki, tłumice, a także ręczną sikawkę. W jednostki wchodzili zarówno Polacy, jak i Niemcy. Wspólnymi siłami zbudowano pierwszą drewnianą remizę. Już 1 czerwca 1932 r. jednostka liczyła 23 ochotników. W 1936 r. doszło do wielkiego pożaru w niemieckim Cieszkowie (wówczas Freyhan), gdzie jako pierwsi zjawili się strażacy z Chachalni. To właśnie o tym wydarzeniu mówił sołtys si Zbigniew Gaszyński dodając, że obecnie gospodarstwo znajduje się w rękach jego brata. Dzięki dzielnej postawie chachalnianych strażaków uratowano cały inwentarz żywy oraz część zabudowań mieszkalnych i gospodarczych. W 1938 r. gaszono pożar lasu w niedalekim Helenopolu.

1 września 1939 r. została zawieszona działalność OSP Chachalnia, a sama wieś znalazła się na linii frontu. Przez kolejne ponad 5 lat w straży pożarnej znajdowali się tylko członkowie narodowości niemieckiej. Jednostkę reaktywowano dopiero w maju 1945 r. W 1959 r. rozebrano sędziwą już drewnianą remizę, uzupełniono brali w sprzęcie, zreorganizowano jednostkę, a sami strażacy byli aktywni w życiu publicznym gminy. W latach 1962-1964 wybudowano nową, murowaną remizę, którą zmodernizowano w 2003 r. Na przestrzeni lat jednostka była odznaczana została Brązowym, Srebrnym i Złotym Medalem "Za zasługi dla pożarnictwa".

W 2003 r. jednostka otrzymała samochód marki Nysa po zlikwidowanej OSP Cukrowni Zduny, a w 2015 r. - Nissan przekazany z OSP Perzyce. Dodatkowo jednostka posiada 3 motopompy i agregat gaśniczy.

Obecnie w skład zarządu wchodzą: prezes - Czesław Szczuraszek, wiceprezes-naczelnik - Roman Szymanowski, wiceprezes - Mikołaj Rabczewski, zastępca naczelnika - Michał Stachowiak, sekretarz - Maciej Pondel, skarbnik - Włodzimierz Kolanowski i gospodarz - Sebastian Szymanowski. W skład Komisji Rewizyjnej wchodzą: przewodniczący – Zbigniew Gaszyński, wiceprzewodniczący – Ryszard Janik i sekretarz – Arkadiusz Ceglarz.

Jednostka liczy obecnie 18 członków, 3 honorowych i 45 wspierających.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie