Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Związek Inwalidów Wojennych w Krotoszynie przestał istnieć

Łukasz Cichy
Ostatnim prezesem krotoszyń-skiego koła był podpułkownik Henryk Zasieczny. Pełnił on swoją funkcję przez ostatnich dziesięć lat.
Ostatnim prezesem krotoszyń-skiego koła był podpułkownik Henryk Zasieczny. Pełnił on swoją funkcję przez ostatnich dziesięć lat. Łukasz Cichy
Związek Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej, koło w Krotoszynie, decyzją okręgu poznańskiego zostało zlikwidowane z dniem 28 lutego br. Ostatnim prezesem krotoszyńskiego koła był podpułkownik Henryk Zasieczny. Pełnił on swoją funkcję przez ostatnich dziesięć lat.

Związek Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej koło w Krotoszynie zostało zlikwidowane decyzją zarządu okręgu z dniem 28 lutego br. - Koło zostało zlikwidowane z uwagi na brak członków. Zostałem tylko ja. Zarząd wojewódzki przekazał mnie do koła w Ostrowie Wielkopolskim. Razem ze mną jest tam dwanaście osób - poinformował nas podpułkownik Henryk Zasieczny.

Henryk Zasieczny do końca poprzedniego miesiąca pełnił podwójną funkcję. Od 2008 r. był prezesem nieistniejącego już koła Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej.

Jest on nadal prezesem Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, koło nr 21 w Krotoszynie. Pełni tę funkcję od 2004 r., a od 1995 r. jest członkiem tej organizacji.

Jedak szeregi i tej organizacji kurczą się. Gdy Henryk Za-sieczny został prezesem koło liczyło ok. 380 członków. Dziś jest ich już tylko ok. 190, czyli ledwie połowa.

-Należały do niego osoby, które były w obozach na terenie całej Europy oraz żołnierze, a teraz ich żony. Obecnie nie ma już żadnych żołnierzy. W tamtym roku było jeszcze dwóch weteranów kampanii wrześniowej. Wśród członków mamy 27 osób, które były w obozach - wyjaśnił nam podpułkownik Henryk Zasieczny.

Decyzja taka była podjęta, ponieważ podpułkownik Henryk Zasieczny od dwóch lat był jedynym członkiem krotoszyń-skiego koła.

Podpułkownik Henryk Zasieczny jest emerytowanym komendantem Państwowej Straży Pożarnej (przed rokiem 1991 - Zawodowa Straż Pożar-na, ZSP) w Miliczu w latach 1981-1993, a w latach 1971-1981, zastępcą komendanta. Pracował także w krotoszyńskiej straży pożarnej do 1970 r.

W 1940 r. został osadzony przez Niemców w obozie przesiedleńczym w Konstantynowie Łódzkim. W obozie przebywał do 1943 r. razem z całą rodziną. Na początku jego ojciec został przeniesiony do Mauthausen, a matka z bratem - na roboty przymusowe do Niemiec.

Pomimu wieku, prawie 83 lat, zawsze jest widoczny podczas uroczystości państwowych i rocznicowych.

Z kolei wspomniany Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych powstał w 1990 r. po przekształceniu ze Związku Bojowników o Wolność i Demokrację.

Zarówno Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, jak i Związek Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej miały swoją siedzibę w Krotoszynie, przy ul. Rawickiej 7B, w budynku Powiatowego Urzędu Pracy. Teraz znajduje się tylko siedziba tego pierwszego. Warto o tym pamiętać, bo to historia.

___________________________________________________
Stephen Hawking nie żyje. Słynny astrofizyk miał 76 lat

Źródło: US CBS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto